reklama

Ibišek (čínská růže)

Ibišek je překrásná rostlina s velmi rozmanitou paletou barev květů. Je charakteristický zejména tím, že jeho květ kvete pouze jeden den. Pokud však věnujeme této rostlině alespoň minimální péči, odmění se nám celou záplavou nádherných poupat.

Světlo: vyžaduje jasné, rozptýlené
Zálivka: pravidelná, v horkém počasí rosit
Péče: snadná

Ibišek je velmi rozmanitá rostlina, existuje v mnoha variantách tvarů i barev květů. U této rostliny se také můžeme setkat s jednoletými i víceletými druhy. Některé odrůdy ibišku jsou dokonce natolik odolné, že je lze i v našich klimatických podmínkách pěstovat venku, v květináči nebo volně na zahradě. Rostliny bez problémů přezimují, i když mladší keře vyžadují ochranu před mrazem.

Ibišek je ale zejména vyhledávanou pokojovou rostlinou. A to pro své exotické květy a bohaté olistění. Nejrozšířenějším druhem je Hibiscus rosa-sinensis (čínská růže), který pochází z Číny. Tento druh kvete od června do září a má velké červené květy.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Ibišek (čínská růže)
Ibišek (čínská růže) (Zdroj: )
Ibišek (čínská růže)
Ibišek (čínská růže) (Zdroj: )
Ibišek (čínská růže)
Ibišek (čínská růže) (Zdroj: )

O ibišku se traduje, že „musí mít nohy ve vodě a hlavu na slunci“, aby dobře prospíval. Jinak je to ale velmi nenáročná pokojová rostlina. Má rád teplé slunné stanoviště bez průvanu, ale vyžaduje bohatou zálivku, jinak schazuje poupata. V době květu ho také pravidelně přihnojujeme. Ibišek přesazujeme každý rok, u starších rostlin ale obnovujeme pouze svrchní vrstvu zeminy.

V zimě vyžaduje ibišek také hodně světla a chladnější stanoviště, jehož teplota by ale neměla klesnout pod 10°C. V chladném období omezíme zálivku, ale kořenový bal udržujeme stále vlhký. Jednoleté druhy ibišku po odkvětu zahynou.

Ibišek je také vhodný ke tvarování, z mladé rostlinky zvládne každý jednoduše vypěstovat kvetoucí stromek. Kmen se vytvaruje zaštipováním bočních výhonů rostliny, které ponecháme pouze několik vrcholových větví, které budou tvořit korunu. Pokud se ibišek příliš rozrostl nebo vypadá vysíleně, nemusíme se bát starší větve radikálně sestříhat. Rostlina obrazí novými výhony a bude opět kvést.

Ibišek můžeme množit pomocí řízků, které sázíme přímo do vlhkého substrátu. Sazeničkám musíme zajistit dostatečnou vlhkost a slunné stanoviště. I když asi po dobu dvou týdnů, než zakoření, je nevystavujeme přímému slunci. K zakořenění je třeba optimální teplota, což představuje asi 21°C. Jednoletý ibišek vyséváme v březnu, vzešlé sazeničky pak přesazujeme do květináčů s písčitou zeminou. Jednoleté ibišky rostou velmi rychle a pokvetou ještě v témže roce.

Publikováno: 2. 11. 2001, Autor: