reklama

Plevele v trávníku - nenáviděné i užitečné

Plevelné rostliny, které mnohdy hyzdí náš hýčkaný trávník, dokážou přivést k zuřivosti nejednoho zahrádkáře. Existuje celá řada návodů a prostředků, jak docílit hebkého trávníku bez jakýchkoliv nežádoucích vlivů. Ekologicky zaměření zahrádkáři dají jistě přednost při likvidaci plevele v trávníku mechanickým prostředkům, zatímco ti druzí se nebudou bát použít chemické přípravky, které je toho zeleného zla spolehlivě zbaví téměř bezpracně.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vytrhávání pampelišek z trávníku

Plevel v trávníku je noční můrou spousty pěstitelů a zahrádkářů. Někomu vzrostlá pampeliška nebo líbezný bodláček těžkou hlavu nedělá, ale jsou tací, kteří by za pěstěný anglický trávník vraždili. Nejlépe ten plevel. Chceme-li mít opravdu trávník jako na fotbalovém hřišti, měli bychom mít na paměti pár rad, jak k ošetřování trávníku přistupovat a pokud už nám na pažitu vybují nečekaní vetřelci, jak s nimi co nejúčinněji zatočit.

Které rostliny se považují za plevel v trávníku?

Jsou to vlastně všechny, které narušují jednolitost trávníku a které se svým vzhledem výrazně odlišují od trávy. Z těch nejčastějších vzpomeneme pýr plazivý, smetanku lékařskou ( pampelišku), sedmikrásku chudobku, jitrocel lékařský nebo kopinatý, kopřivu dvoudomou, pelyněk černobýl, pcháč oset ( bodlák) nebo bršlici kozí nohu. Ačkoliv je spousta z nich ve svém růstu a květu velmi hezká a některé patří i mezi léčivky, přeci jen je na svém trávníku nevidíme vůbec rádi.

Jetele v trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jetelové nadělení v trávníku

Jak vznikne trávník bez plevele?

Trávník ve svém provopočátku vyséváme ve formě travního semene. Třebaže výrobce garantuje jen a pouze semena trávy, vždy se mezi nimi skrývají taková, která nás jako nepřátele plevele nepotěší. Travní semeno by mělo být vyséváno do předem velmi pečlivě připravené a ošetřené hlíny, protože to je základ minimalizace plevelných rostlin. Při nákupu travního semene se nevyplatí šetřit a kupovat opravdu kvalitní osivo bez příměsí. Rostoucí trávník je vždy nutné pravidelně zalévat, sekat a přihnojovat.

Tím, že koupíme kvalitní semeno a trávník pravidelně ošetřujeme a pěstíme naše starost nekončí. Plevele nám totiž do trávníku mohou zanést i třeba krtci, kteří si pod zemí naprosto nelámou hlavu s tím, kde zrovna rejdí a jejich vyhrabané krtiny mohou obsahovat zavlečené části plevelů nebo jejich semena, která nám na trávníku začnou vesele rašit ihned, jak krtiny srovnáme se zemí. Stejným způsobem dokážou plevel na naší zahradu zavléci i žížaly, ptáci, kteří při přeletu sem tam utrousí kdesi cosi a v neposlední řadě je to vítr, který zákonitě vane vždy směrem do sousedova neudržovaného trávníku a bohatě zásobuje ten náš plevelnými semeny.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vítr roznáší semínka pampelišek

Plevele z trávníku můžeme odstraňovat několik způsoby - mechanicky nebo pomocí chemických přípravků.

Mechanická cesta je většinou méně účinná, namáhavá a nekonečná. Spočívá především v ručním odstraňování jednotlivých plevelných rostlin z trávníku. Je to neefektivnmí způsob, protože téměř nikdy se nám nepodaří rostlinky vytrhnout ze země tak, aby již žádná z jejích částí neměla šanci znovu vyklíčit a rozmnožit se.  Pravidelnému sekání se dokonce některé plevelné rostliny dokázaly přizpůsobit a vyraší si vždy zásadně po skončení sekání. Jistou šancí zůstává vertikutace, která spolehlivě trávník provzdušní, zbaví ho mechů a dvouděložných plevelů s růžicově rostoucími listy. Na menší plochy nám stačí vertikutační hrábě, ale na ty větší bychom měli použít mechanický nebo motorový vertikutátor. Po skončení provzdušňování trávníku dbáme na to, abychom pečlivě shrabali a odstranili všechnu vyhrabanou plsť a nečistoty a na prázdná místa v trávníku doseli nové semeno, trávník dobře zavlažili a přihnojili.  Protože se vertikutace provádí zejména na jaře nebo na podzim, mají plevele během aktivního období růstu poměrně dost času, aby se znovu nastěhovaly do trávníku. Je také zajímavé, že na většinu jednoděložných plevelů není žádná spolehlivě zaručená forma likvidace.

Vertikutátor provzdušní trávník
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mechanický vertikutátor provzdušňuje trávník

Poslední naděje proto většina zahrádkářů vkládá do chemického hubení plevelů. Používají se k tomu především selektivní herbicidy. Herbicid je pesticid (pesticid je přípravek, který se používá k tlumení chorob rostlin, hubení plevelů, živočišných škůdců a k ochraně rostlin v okolí životního prostoru lidí a zvířat), který se využívá při hubení nežádoucích rostlin. Selektivní je ten, který likviduje pouze vybrané druhy rostlin, zatímco ty žádoucí nepoškodí. Pokud se zamění s totálním herbicidem, máme zaručeno, že se plevelů zbavíme jednou provždy, protože si tímto zásahem zlikvidujeme celý trávník. Na hubení plevele pomocí herbicidů je povoleno využívat pouze zákonem schválené přípravky. Takže na kdysi hojně vyhledávaný Travex můžeme rovnou zapomenout.

Postřik herbicidy proti plevelům
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Selektivní herbicid nejlépe aplikujeme pomocí postřikovače

Selektivní herbicidy mají specifické použití, aplikace přípravku se provádí postřikem přímo na listy plevelů, aby mohly proniknout do pletiva rostlin a tím je zahubily. Pro správné působení herbicidu je důležité, aby nebyly rostliny smáčeny deštěm nebo závlahou minimálně 6 hodin po aplikaci, aby byla přiměřená teplota ( 15-20°C) a nefoukat vítr. Přípravek neaplikujeme na čerstvě posekaný trávník, ale necháme trávník trochu odrůst, aby se u plevele vytvořila dostatečná listová plocha a učinek herbicidu byl zaručený. Na postřik používáme nádobu s rozprašovačem, který vytvoří jemnou mlhu a pokryje celé plochy listů plevele a přitom se spotřebuje relativně malé množství přípravku.

Stává se, a to hlavně při zkulturňování starších a neošetřovaných travních ploch, že mechanická i selektivní ochrana před plevelem nemá žádaný účinek. V takovém případě nezbyde nic jiného, než použít totální herbicid a celý trávník založit úplně od začátku. Protože ale většina - pro nás - plevelných rostlin je považována v bylinkářství za nesmírně užitečnou, možná by vyplatilo takové rostlinky se vší vážností sbírat a používat na léčení svých vlastních neduhů.

Publikováno: 3. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová