reklama

Verbena

Existuje mnoho druhů verben, nejznámější jsou převislé, pnoucí odrůdy, které jsou oblíbenými květinami pro osázení okenních truhlíků a závěsných květináčů. V tomto článku si povíme něco blíže o této rostlině našich balkónů, ale seznámíme se i jak ji množit a nebo přezimovat.

Existuje mnoho druhů verben, nejznámější jsou převislé, pnoucí odrůdy, které jsou oblíbenými květinami pro osázení okenních truhlíků a závěsných květináčů. V poslední době jsou na trhu odrůdy Temari v červené, bílé, fialové a růžové barvě. Kromě převislých odrůd, které se dají množit pouze řízkováním jsou k mání i keříčkové odrůdy v mnoha barvách a vícebarvných barevných kombinacích.Tyto lze vysévat přímo do výsevních truhlíčků.

Keříčkové odrůdy jsou vhodné jak do záhonů, tak do velkých zahradních okrasných nádob. Z malé sazeničky o jednom výhonu koupeném na jaře se dá během léta vypěstovat veliká dekorativní rostlina, kterou vidíte na stole vlevo. Podmínkou takovéhoto růstu je pravidelná, v letním žáru i dvakrát denně zálivka a pravidelné hnojení.

Můj tip: Jednou týdně hnojím Kristalonem se stopovými prvky a jednou za 3 týdny doplňuji výživu slepičinci.

Množení

Množení převislých odrůd je velmi jednoduché. Stačí Vám ustřihnout řízek v délce asi 15cm, zbavit ho listů, aby zůstala listová paždí, ze kterých porostou kořeny a řízek vložit do vody. Verbena za týden vytvoří ve vodě zemní kořeny a podobně lze vložit řízek do substrátu, ale velmi často rostlina uvadne a řízek se znehodnotí. Ve vodě zakoření všechny řízky a velmi rychle. Jakmile tedy asi po 10 dnech řízek vypustí do vody bílé nitkovité kořeny, můžeme rostlinu umístit do květníčku 9cm a necháme prokořenit. V této době zbavujeme řízek květenství. Tím podporujeme jeho zakořenění. Vzhledem k dost vysoké ceně těchto rostlin na trhu se vyplatí řízkování doma. Je to naprosto nenáročná záležitost a mateční rostlinu bez problémů přezimujeme podobně jako pelargonie. Pokud se na podzim objeví bílé padlí, ošetříme rostlinu fungicidem Karathane LC a ostříháme listy na délku 5cm. Takto ji přezimujeme. V březnu pak přihnojíme a zvýšíme zálivku. Verbena začne mohutně obrážet a pokud jí navíc v březnu přisvítíme, vytvoří spoustu nových výhonů, vhodných k řízkování.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Verbena
Verbena (Zdroj: )
Verbena
Verbena (Zdroj: )
Verbena
Verbena (Zdroj: )

Pomocí následujících, postupně v mém skleníku zhotovovaných, fotografií se pokusím v průběhu léta ukázat zájemcům, jak se rostlina vyvíjí. Verbéna je rostlina nesmírně náročná na vodu. Ani v samozavlažovacím květináči nevydrží v letním žáru déle než 2 dny. Proto ji musíme umístit do polostínu, kdy nejsou na škodu vytáhlejší výhony, protože je převislá. Ale pozor na celkové zastínění. Ve stínu rostliny málou kvetou a pokud je máte takto umístěné, doplňujte hnojivo s prvky fosforu..

Pěstování v závěsných květináčím je velmi pohodlné.. Výhodou je přímý přístup k rostlině ze všech stran, její snadná mobilita, když se chcete potěšit její krásou i na chatě. Verbéna je

velmi odolná proti otřesům a nepohodlí při transportu a brzy doroste tak, aby zakryla všechny případné šrámy, způsobené přepravou. Protože verbéna koření podobně jako jahodník, můžeme pohodlně získávat během její vegetace další sazenice, jejichž kořínky se vytvářejí právě v místě přisponkování k zemině (všimněte si upínacích drátků na fotografii).

Tyto kořeny, vznikající i mimo hlavní hořenový bal jsou základem mohutného kořenového propletence, který je nezbytným vyživovacím systémem bohatě rozvětvené květiny. Jen takto dosáhnete výsledků srovnatených s předváděnými rostlinami. Příští rok budou dvojnásobné!!

Můj tip: Během vegetace odebírejte zakořeněné výhony a vytvořte si další a další rostliny pro přezimování.

Josef Hejduk

www.pelargonie.cz

Publikováno: 25. 7. 2005, Autor: