Azalka v posledních letech opět proniká do našich domovů. Společně s tradiční vánoční hvězdou a bramboříkem patří ke květinám, které v zimním období zdobí naše příbytky. A na co bychom si měli dát pozor, abychom se z krásných květů azalky mohli těšit co nejdéle?
Azalka, Rhododendron simsii, pochází z Číny a Japonska a je příbuzná s rododendrony. Azalky mají zvlněné, jednoduché nebo plné květy a vyskytují se v mnoha barvách. Většina druhů azalek bývá stálezelená. Azalky pěstované v domácích podmínkách kvetou obvykle na jaře, v obchodech můžeme ale v tomto období zakoupit azalky rychlené, kvetoucí v zimě. Mezi nejoblíbenější patří azalky s červenými a bílými květy, v květinářstvích si ale můžeme vybrat nejen z těchto tradičních barev, ale i z velkého množství dalších barev a tvarů květů. Některé druhy mají květy dokonce dvojbarevné.
Aby dobře prospívala, potřebuje rostlina teplotu okolo 15° C, čehož ale není vždy jednoduché dosáhnout. Vhodné je umístit rostlinu na parapet okna v nejchladnější místnosti v bytě, třeba v ložnici. Pozor ale na přímé slunce, které azalka nesnáší. Díky nižší teplotě se budou květy postupně rozvíjet a malý keříček bude dlouho skoro celý pokrytý barevnými květy. Azalka vyžaduje také hodně vody, zemina v květináči by měla být vždy dost vlhká. V bytech s ústředním topením se doporučuje zalévat i denně. Voda na zalévání by měla být pokud možno odražená či převařená, nejlépe dešťová, protože azalka nesnáší vápník. Azalka také potřebuje vhodný substrát, nejlépe speciální zeminu pro rododendrony. Dobře si vystačíme ale i s běžnou květinovou zeminou, do které bohatě přimícháme rašelinu.
Velká inspirativní galerie rostlin
Azalka kvete zhruba 6 až 8 týdnů. V době květu hnojíme intenzívně tekutým hnojivem. Po odkvětu rostlinu zastřihneme, aby si udržela hezký tvar. Při tvarování musíme dát ale pozor, abychom neodstranili veškeré mladé výhony. Právě na nich se totiž příští rok objeví květy. Rostlinu můžeme také zasadit do zahrady, kde může zůstat i natrvalo. Nejvhodnější období pro teno úkon je na jaře po odkvětu. Letní pobyt na zahradě či balkoně, bychom ale azalce měli dopřát i pokud ji chceme pěstovat jako pokojovou rostlinu. Rostlinu umístíme na stinné místo a pravidelně kontrolujeme, zda má dostatečnou zálivku. Před prvními nočními mrazíky (koncem září) ji přeneseme do místnosti. Azalka se množí v letním období z řízků nebo výsevem ze semen.
A na co bychom si měli v prvé řadě dát pozor, pokud dostaneme v zimním období kvetoucí azalku jako dárek? Hlavně na postupné „otužování“ rostliny po přinesení domů. Jestliže totiž rychle přesuneme rostlinku z chladného do teplého prostředí a podrobíme ji tak teplotnímu šoku, může se nám stát, že se poupata nerozvinou a zaschnou. V inkriminovaném období „otužování“ je třeba také zvýšeně dbát na dostatečnou zálivku, opět aby nám poupata nezaschla. Pokud se nám přeci jen stane, že nám rostlinka přeschne a rostlinka povadne, je nutné neprodleně poskytnout kořenům dostatek vláhy. Osvědčenou metodou je vzít kbelík s vodou, květináč do něj zcela ponořit a nechat rostlinu cca 15 minut napít.
Azalka je rostlinka poněkud náročná na péči a na každou necitlivost z naší strany reaguje bohužel shazováním nerozvitých květů. Pokud poupata zasychají a až později opadávají, je teplota v místnosti pravděpodobně vyšší než rostlině vyhovuje nebo můžeme mít problémy se zálivkou. Další příčiny opadávání květů jsou průvan a přelití. S azalkou to prostě není tak jednoduché a pokud jste začátečník v pěstování pokojových rostin, raději přistupujte k azalce jako k jednoleté rostlině. Radujte se plně z jejích květů, ale netrapte se s přezimováním.
Publikováno: 4. 11. 2002, Autor: