reklama

Rudbekie (třapatka nachová)

Rudbekie, třapatka nachová, patří k zázračným rostlinám této doby. Využívají se z ní květy, listy i kořeny. Cenné látky získané z této rostliny účinně stimulují náš imunitní systém. Rudbekie nejenže má léčivé účinky, ale na zahrádce také nadělá spoustu radosti svými fialovými květy.

Echinacea purpurea – česky třapatka nachová, známá též pod názvem rudbekie je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí.

Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpureaEchinacea angustifolia. Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea, třapatka nachová, jejíž semena jsou běžně k dostání v prodejnách semen. Možná, že ji znáte i pod názvem rudbekie. Název má původ v řeckém slově echinos – ježek pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Je zařazena jako druh sedmikrásky a její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána “ indiánská šiška “ byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety. Z rostliny jsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a lonolová, fenolické látky (kys. kávová, echinaakosid), polysacharidy.

V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Polysacharidová frakce extraktu zvyšuje nespecifickou imunitu a má výrazné protivirové a bakteriostatické účinky. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance – pentadecadienu.

Praktické využití:
Kromě nejcennější čerstvé šťávy, kterou lze stabilizovat přidáním lihu na celkovou koncentraci 22 procent, lze rostlinu jednoduchým způsobem zužitkovat sušením, nebo vylouhováním v 60 procentním lihu. Zde se na půl litru lihu použije 14 dkg zelených čerstvých listů, každý den se protřepe a po 7 dnech je výluh hotov. Podává se jedna polévková lžíce denně. Pro děti je vhodný čaj ze sušené rostliny.

Echinacea perpurea – třapatka nachová se prodává v obchodech se semeny, balení obsahuje asi 100 velkých semen, která vyséváme v březnu do studeného pařeniště nebo za oknem doma. Kvete druhým rokem a pak jako trvalka zůstává na záhonu mnoho let. Na dobře vyhnojeném, osluněném a propustném záhonu doroste výšky 180 cm a zásobuje blahodárně celou rodinu.

Publikováno: 6. 3. 2002, Autor: