reklama

Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem!

Chladné podzimní počasí s sebou přináší i pravidelné útoky na naše zdraví. Imunita je i vlivem stresů kolem školních a pracovních povinností oslabená a velmi citlivá vůči virovým infekcím. A přitom prevence před rýmou a nachlazením je tak snadná.

i (Zdroj: archiv redakce)
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem!

Rostlina mnoha označení

Bylina Plectranthus je v českém prostředí nejčastěji známá jako rýmovník či molice. Díky aroma, které silně připomíná mátu či meduňku, si vysloužila hned několik pojmenování. Můžete se s ní setkat pod názvem kubánské oregano, španělský tymián či mexický eukalyptus.

Lidová označení jsou ale zavádějící, jelikož neukazují na pravý původ rostliny. Domovinou Plectranthus argentatus je Austrálie a Tichomoří. Druhů je však přes 300 a některé tyto odrůdy pochází i z afrických a asijských končin. V našem prostředí je pak známý druh P. forsteri, který se díky okrasným listům používá do balkonových truhlíků. Pro blahodárné účinky při inhalaci je možné využívat i například P. purpuratus.

Pokojovka se zázračnou mocí

Rýmovník má specifickou vůni, která dokáže lidskému organismu ulevit při prvotních projevech rýmy a nachlazení. Nejrychlejší cestou, jak si díky zázračné bylince ulevit, je čichání čerstvě utržených lístků. Použít se dá i odvar, který můžete umístit na topení v místnosti. Lístky rýmovníku se ale nehodí pro sušení, jsou příliš dužnaté. Rostlinka je však nenáročná na pěstování a nebude pro vás problém si čerstvé lístky kdykoli utrhnout.

Plectranthus není přírodním bojovníkem jen proti rýmě, dokáže pomoci i při vysokém tlaku či srdečních potížích. V takovém případě se doporučuje pít nápoj z jednoho hrnku lístků. Hotový odvar se díky dezinfekčním schopnostem hodí i pro léčbu drobných kožních odřenin a ran. A v domácnosti tuto rostlinku oceníte i díky dovednosti odpuzovat drobný hmyz, jako jsou otravní moli a komáři.

Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem!
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem! (Zdroj: )
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem!
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem! (Zdroj: )
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem!
Vyzbrojte se proti chřipce. Rýmovníkem! (Zdroj: )

Za péči se vám rýmovník odmění

Rýmovník je nenáročnou pokojovou rostlinou, která vám bude vděčná i za minimální péči. Bylinu zasaďte do propustné hlíny. Ideální je klasická univerzální zahradní zemina s přídavkem třetiny kompostu. Dobrou propustnost můžete zvýšit přimícháním písku. Květináč by měl být o trochu větší, než je bal rostliny. Rýmovník se nerad těsná, proto jej vždy na jaře nezapomeňte přesadit. Také potřebuje dostatek světla bez přímého slunečního svitu. Stejně jako u většiny pokojovek je zejména v zimních měsících vhodné omezit zálivku. Substrát by měl být vlhký, ale nikdy ne přemokřený. Rýmovníku nijak neublíží, necháte-li jej chvíli bez vody. Budete-li tyto jednoduché rady dodržovat, může vás rýmovník v během zimy potěšit květy.

Při odštipování lístků se snažte využívat všech stran rostliny. Ideální je rýmovník zastřihávat do kopule. Výraznější řez pak nechte raději na jaro. Používejte hnojivo na rostliny s okrasnými listy či na bylinky. Případně si práci můžete usnadnit umístěním tyčinkového hnojiva pro stálezelené rostliny.

Budete-li se chtít o svou rostlinku podělit s přáteli či příbuznými, není nic snazšího než odstřihnout větvičku a nechat ve vlažné vodě zakořenit. Správnou dobou pro řízkování je jaro, ale rýmovník se dokáže v plné kráse předvést i mimo vegetační období.

Text: Lenka Malá
Foto: Lenka Malá, Pinterest.com

Publikováno: 25. 11. 2016, Autor: