reklama

Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev

Již od začátku roku se dny začínají pomalu prodlužovat a vše postupně spěje k odchodu zimy. Příroda se probouzí a my už pomalu vítáme jaro, blíží se Velikonoce. V tomto období se i v nás probouzí potřeba přinést si domů trochu té přírody, zima byla přeci jen dlouhá a my se chceme potěšit s jarní kytičkou. V následujícím příspěvku vám představujeme dvě poněkud méně tradiční, ale velice vděčné, jarní květiny.

Velikonoce jsou svátky spojované s radostí, optimismem a pestrými jarními barvami. Proto k nim automaticky patří i jarní květiny, jako modřenec, hyacint, kosatec, tulipán, narcis, či doplňkové květiny jako frézie a alstroemérie. Tyto květiny můžeme libovolně upravovat do aranžmá v barevných odstínech žluté, modré, ale i růžové. Zajímavá je i kombinace modrých a žlutých květů, modrá barva symbolizuje optimismus a víru je netradičním protikladem k ostatním, převážně žlutým jarním květinám.

A jak získat kousek živé přírody u nás doma? Nejjednodušší je nechat si z těchto květin připravit aranžmá zkušeným floristou a doma ho třeba doplnit vlastnoručně malovanými kraslicemi nebo mističkou s naklíčeným obilím. Doporučované tvary aranžmá nejsou dány, důležité je, abychom měli z vazby radost. Používají se mističky s květy na krátkých stoncích i několik malých váziček se stejným druhem květů seskupených u sebe. O něco více symbolická jsou velikonoční „hnízda“ z proutí, ve kterém je usazena kytice, tak jako vejce v opravdovém hnízdě. Proč jsou právě vejce symbolem Velikonoc? Podle starých pohanských představ bylo právě vejce symbolem plodnosti. Jeho magická síla byla zvýrazňována také červenou barvou, která byla barvou krve, lásky a života.

Kdo má rád voňavé květy, může si připravit květinové překvapení z frézií, alstroemérií, modřenců nebo kosatců.

Frézie

Intenzivní, krásná vůně, která nás obklopí při vchodu do květinářství, nepatří jiné květině než frézii. Je to až neuvěřitelné, že její malé kvítky mohou tak silně vonět. Vždyť frézie je drobná a subtilní květinka na tenkém a zdánlivě křehkém stonku. Jeho délka se u kvalitních květin pohybuje kolem 50 cm. Ve váze pak vydrží frézie v průměru 12 dní, proto je oblíbenou součástí nejen jarních kytic. Frézie se hodí do mnoha druhů aranžmá. A to ať už smíšených nebo připravených pouze z různobarevných frézií, které se liší třeba jen o jeden barevný tón.

Šlechtění frézií se datuje od přelomu 19. a 20. stol. Původně se mu věnovali nejvíce v Itálii. Bouřlivý rozvoj pěstování pak začal až v 70. letech 20. stol. V současné době se holandští pěstitelé pyšní dokonalou frézií, která má několik květů na jednom stonku. Jejich úspěch tkví v tom, že kytice z takových květin pak vypadá mnohem bohatší a zákazníka více upoutá. Frézie mají nádherné květy výrazných barev. Nejoblíbenější jsou odstíny žluté, hned po ní následují bílá, červená a růžová. Tyto květiny jsou k dostání ve všech barevných variantách po celý rok, jejich sezóna je ale v období od února do května. Horoskopy nám radí, že nejvhodnější jsou zejména pro ty, kdo jsou narozeni ve znamení Vah, ale darovat je můžeme s úspěchem komukoliv a kdykoliv.

Velká inspirativní fotogalerie velikonočních dekorací

Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev
Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev (Zdroj: )
Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev
Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev (Zdroj: )
Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev
Velikonoce omamných vůní a nezkrotných barev (Zdroj: )

Tipy pro péči:
Když si kytici přineseme domů, seřízneme ostrým nožem asi 3 centimetry stonku a květiny necháme chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou. Do vody přidáme výživu pro řezané květiny. Měli bychom si dát také dobrý pozor, kam vázu s kyticí umístíme. Vyvarovat bychom se měli zejména blízkosti zrajícího ovoce, zeleniny i výfukových plynů, které obsahují pro ně škodlivý etylén. Aby nám květiny vydržely opravdu co nejdéle, měli bychom v místnosti také pravidelně větrat.

Alstroemeria

Dobrodruh a právník Clas Alstroemer objevil tuto květinu již v 18. století na své výpravě v Chile. Nebýt jeho, možná by si jí vůbec nevšimli pěstitelé v Anglii a v Nizozemsku, kteří se jejím šlechtěním začali zabývat v 60. a 70. letech minulého století. V současné době jsou jednotlivé odrůdy výsledkem složitého křížení. Původní barva všech alstroemérií byla oranžovočervená, dnes však můžeme obdivovat celé spektrum nově vyšlechtěných barev. Alstroemérie jsou na trhu k dostání po celý rok a mezi zákazníky si získávají stále větší popularitu. Její květy vyniknou samostatně, v kombinaci různých odrůd, nebo i ve smíšených vazbách, například v kombinaci s růžemi.

Nejoblíbenější barvou je růžová, od něžných odstínů odrůd FlamengoPink Minetti po sytější růžovou, kterou mají květy odrůd IbizaGranada. Intenzivní červení se pyšní Sacha a nová odrůda Bourgogne v barvě burgundského vína. V nabídce nechybí ani žlutokvěté odrůdy, z nichž vyniká Yellow King se zářivě žlutými květy. Z oranžových poutá pozornost Victoria, z bílých VirginiaDiamond. Za zmínku stojí i dvoubarevné odrůdy Pink DiamondRebecca.

Tip na péči:
Když květiny kupujeme, měli bychom se zaměřit především na to, aby měla všechna poupata znak zralosti a vykazovala již konečnou barvu. Do vody ve váze bychom opět měli přidat výživu pro řezané květiny, která pomůže rozvinout i ta nejmenší poupátka a udržet čerstvost celé vazby po delší dobu. Konečky stonků opět seřezáváme šikmo ostrým nožem, a z blízkosti květin odstraníme zdroj etylénu: zrající ovoce, zeleninu a výfukové plyny, které květiny poškozují. Ve váze nám při dobré péči vydrží 16-20 dní.

V příštím článku si přiblížíme tmavomodrý svět jarních květů.

Zdroj: Shutterstock.com

Publikováno: 19. 3. 2003, Autor: