reklama

Exotické rostliny pro váš zimní domov

Každé roční období má své typické rostlinné druhy. A jakou rostlinu darovat právě v lednu? Chceme-li pro obdarovaného vybrat opravdový drahokam, můžeme darovat exotické květiny. Ve většině případů se dají použít nejenom do úchvatných květinových vazeb, ale mohou se i pěstovat jako pokojové rostliny. Inspiraci můžete načerpat v následujícím příspěvku, kde představujeme známé i méně známé exotické rostliny, se kterými se můžeme setkat na zimním květinovém trhu.

Královnou mezi exotickými květinami je Protea barbigera, pro svou krásu často používaná v aranžmá. Na trhu se však můžeme setkat také s druhem Protea mundi, která má v porovnání s barbigerou mnohem štíhlejší květy. Nejrozšířenější jsou tyto nádherné květiny v jižní Africe. Druhým kontinentem, kde se proteje vyskytují, je Austrálie. Žádný druh z čeledi Proteaceae ovšem nenajdeme zároveň v Africe a Austrálii. V současnosti se dovážejí do Evropy z Jihoafrické republiky, ale také z Austrálie, Nového Zélandu a Izraele.

Atraktivní květy protejí tvoří složené květenství, které je obklopeno barevnými listeny. Květy mohou být zbarveny od světle béžové přes stříbřitě růžovou až po téměř červenou. Proteje jsou velmi vhodné pro velká aranžmá, avšak díky svým zajímavým květům působí poutavě, i když jsou umístěny ve váze jednotlivě. Na péči nejsou nikterak náročné, po přinesení kytice z obchodu jenom několik centimetrů stonku ořízneme a květiny vložíme do čisté vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Je také potřeba odstranit veškeré listy, které by byly ve vodě, a vodu ve váze zhruba každé čtyři dny vyměňovat.

Anigozanthos byl původně polní rostlinou, která se díky intenzivnímu šlechtění v 80. letech 20. století začala pěstovat nejen jako řezaná květina, ale také jako hrnková rostlina. Anigozanthos, lidově též nazývaný Klokaní tlapky, pochází ze západní Austrálie. Pěstování této rostliny v domácích podmínkách je poněkud náročné, protože vyžaduje speciálně připravenou směs kyselé půdy obsahující rašelinu, jíl a písek. Květy můžeme použít nejen k řezu, ale i k následnému sušení. Nizozemští pěstitelé dodávají na náš květinový trh několik odrůd Anigozanthosu, které se nejvíce používají jako součást nezvyklých květinových aranžmá: žlutou – ‚Mini Illusion‘, ‚Mini Sunlight‘ a červenou – ‚Mini Ranger‘, která je k dostání po celý rok.

Velká inspirativní galerie rostlin

Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov (Zdroj: )
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov (Zdroj: )
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov (Zdroj: )

Atraktivními listeny je známa také helikonie, která se pyšní jejich krásným oranžovočerveným zbarvením. Helikonie je botanicky příbuzná banánovníkům, pochází však ze Střední a Jižní Ameriky. Poprvé byla objevena ve východní Brazílii. Tato květina vyniká zejména v bohatších aranžmá nebo samostatně. Helikonie je na péči velice nenáročná řezená květina, ve váze vydrží dlouho, v průměru osm až čtrnáct dnů, aniž by bylo třeba přidávat do vody výživu pro řezané květiny.

Anturie, která patří mezi exotickými květinami k nejprodávanějším, pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde byla objevena v roce 1867. Pro jejich krásně zbarvené a tvarované elegantní toulce, lze anturie velmi dobře kombinovat s ostatními květinami. Na trhu jsou odrůdy s červenými, růžovými, bílými, zelenými, ale také hnědými toulci. Žádnou zvláštností nejsou ani anturie, u nichž se kombinují dvě barvy, například růžová a zelená. O něco výraznější je odrůda ‚Trinidad‘, u které jsou okraje toulce zelené a střed jasně červený. Za posledních pět let se počet odrůd zvýšil ze šestnácti téměř na padesát.

Anturii lze pěstovat i jako hrnkovou rostlinu. Pěstujeme-li anturii v bytě, měli bychom ji dopřát velmi světlé místo, ne však přímé slunce. Tato rostlina je také citlivá na průvan, chlad (teplota nesmí klesnout pod 15 °C) a sucho (substrát nesmí nikdy zcela vyschnout). Toulce hrnkových anturií mají bílou, červenou, zelenou, ale také růžovou barvu. K nejoblíbenějším patří ‚Jolanda‘, ‚Leni‘, ‚Laura‘ a ‚Misti‘.

Ornithogalum neboli snědek je hojně rozšířenou cibulnatou trvalkou. Rod Ornithogalum zahrnuje zhruba 100 druhů, z nichž většina pochází ze Středomoří. V květinářství se používá Ornithogalum arabicum, O. dubium, O. thyrsoides. Liší se od sebe tvarem, četností květu, ale především barvou květenství. Ta jsou většinou bílá, světle žlutá nebo oranžová na spodu obvykle zelené barvy, umístěná na konci delšího stonku, který může měřit i 80 centimetrů. Díky tomu vyniknou v aranžmá i samostatně. Kromě okrasných účelů (zahradní a skleníkové druhy) se některé odrůdy používají v Malé Asii a severní Africe v kuchyni jako zelenina.

Další exotickou květinou, která nás bude ve váze těšit překvapivě dlouho, je nerine. Kdo má rád světlé tóny odstínů bílé a růžové, nemůže si vybrat lépe. Ačkoliv na trhu je zatím nerine poměrně krátkou dobu, získává si stále větší oblibu u floristů i zákazníků. V současné době se uplatní v luxusních aranžmá a o její výjimečnosti svědčí i fakt, že ji nejčastěji najdeme právě při takových příležitostech, jako je svatba. V květinářských obchodech se setkáváme nejčastěji s druhem Nerine bowdenii, který má výrazné růžové a bílé květy. Okvětní lístky se k vrcholu květu mírně rozšiřují, jejich špičky jsou zahnuté a okraj květu mírně zvlněný. Od října do prosince je v nabídce květinářstvích obchodů odrůda ‚Albivetta‘, od října do ledna ‚Favoriet‘ a v listopadu poutá pozornost zákazníků ‚Patricie‘.

Publikováno: 13. 1. 2003, Autor: