Modrá barva symbolizuje optimismus a víru a k jaru patří neodmyslitelně jako sluneční žlutá. Modré květy společně v kombinaci se žlutými vytvářejí zajímavý a energií nabitý kontrast. Žlutým jarním květům jsme se ostatně věnovali v prvním díle našeho velikonočního minicyklu. Dnes si představíme dva typické zástupce modrých poslů jara: kosatec a modřenec.
Modrá barva symbolizuje optimismus a víru, hodnoty, které zejména v jarním období potřebujeme upevnit pro dobití naší životní energie. Modré květy jsou netradičním protikladem k ostatním, převážně žlutým jarním květinám. Těm jsme ostatně věnovali i první díl našeho velikonočního minicyklu. Dnes si představíme dva typické zástupce modrých poslů jara: kosatec a modřenec.
Kosatec
Velmi oblíbenou květinou s bohatou historií a širokými možnosti využití je kosatec. Tato v našich zahrádkách běžná jarní cibulovina nás jistě upoutá svým neobyčejným členitým sametovým květem.
Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací
Kosatec je rozšířen nejen u nás, ale i jinde po celém světě: v USA, Asii, Íránu i Iráku. Kosatec je používán nejen ve vazbách a jako ozdoba zahrádek, ale i v léčitelství a v kuchyni. Konzumují se pražená semena nebo dokonce i celé hlízy vybraných odrůd, mezi Eskymáky na Aljašce dokonce nahrazují pražená semena kávu. Oddenky kosatce žlutého se například ještě donedávna používaly k přípravě modré a černé barvy. Krásná vůně kosatců se v minulosti využívala i do pudrů, voňavek a šňupacího tabáku. Italové ze semen kosatců dokonce vyráběli růženec. Také město Florencie má kosatec ve svém znaku. Bohatá je i symbolika kosatců, a to po celém světě: například v Japonsku znamená plodnost. V klasické květomluvě pak značí porozumění.
V současné době je známo celkem přes 35 různých odrůd kosatců, téměř 90 procent z nich je modrých. Některé jsou vysoké jen 10 cm, jiné zase dorůstají výšky až 150 cm. Bílé, žluté, nachové či různobarevné květy jsou důkazem, že tradiční modř (tak charakteristická právě pro kosatce) poněkud ustupuje a kosatce začínají hýřit barvami. Mezi tradiční modré odrůdy patří Blue Magic, Prof. Blaauw a Blue Diamond. Z ostatních barev je nejoblíbenější žlutě kvetoucí odrůda Apollo a bílá odrůda Madonna. Iris x holandica, který se ve floristice používá nejvíce, vznikl křížením v Nizozemsku v roce 1891. Kosatec lze tedy považovat za velice tradiční rostlinu, která ale nachází i v moderní floristice široké spektrum využití.
Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie
Floristé využívají modré kosatce zejména na jaře, kdy je nedostatek modře kvetoucích květin. Většina jarních květin je totiž ve žlutých a sladkých jarních odstínech, a tak kosatce vytvářejí v jarních aranžmá zajímavý kontrast. Výborně se hodí do smíšených aranžmá a vazeb, kde se mohou kombinovat s jarními květinami jako jsou anemonky, pryskyřníky či tulipány. Protože jejich květy díky svému tvaru vyniknou i samostatně, je možné jednoduše několik květů vložit do zajímavě tvarované nebo barevné vázy. Kosatce jsou k dostání po celý rok.
Tip na péči
Po příchodu domů zkraťte stonky šikmým řezem ostrého nože o pět centimetrů. Vodu je potřeba měnit každé dva dny. S přidáním výživy pro řezané květiny kosatec ve váze vydrží až 14 dní.
Modřenec
To že modřence jsou jen modré, jak napovídá jejich název, už dávno není pravda. Spolu s irisem tak modřenec překvapivě nabourává veškeré předsudky a mylné iluze o modrých květech. Dnes se již můžeme setkat s bíle a dokonce nazelenale kvetoucími modřenci, jakoby menšími cibulovitými sourozenci hyacintů. Určitou zajímavostí je, že modřenec také patří mezi jedlé květiny – jeho cibulky se na talíři podávají na řeckých ostrovech Kréta, Zakynthos, Kerkyra a v jižní Itálii.
Šlechtěné odrůdy modřenců mají o mnoho větší květenství než ty, které můžeme znát ze zahrádek, a samozřejmě i barvy jsou trochu jiné. Délka stonku se pohybuje minimálně kolem 20 cm. Na trhu jsou dva druhy modřenců Muscari armeniacum a Muscari latifolium. Jedním z hlavních rozdílů mezi nimi je, jakým způsobem vykvétají. M. armeniacum vykvétá od spodních kvítků květenství ke špičce, a M. latifolium přesně naopak. Mají také každý trochu jiný tvar květenství. M. armeniacum, které je mezi floristy oblíbenější a žádanější, má pyramidovitý tvar květenství, M. latifolium má květenství válcovité a je mnohem tmavší.
Modřenec je květinou, která k nám přináší jaro s jeho typickou vůní. Oblíbený je také u dětí, a je proto hezkou dekorací v dětském pokoji. Dítě k narozeninám můžeme rozveselit mezi dárky i miniaturní kytičkou z modřence, bílého pryskyřníku a žluté gerbery. Pro jeho vůni jej ale stejně jako hyacint raději na noc přemístíme z dětského pokoje. Jeho krása vynikne nejen v malých kytičkách, ale také v moderním aranžmá s propletenou mřížkou z listů trávy.
Tipy na péči
Ve váze vydrží modřenec asi deset dní v závislosti na prostředí a péči. Floristé doporučují seříznout stonky ostrým nožem a do vody přidat speciální výživu určenou pro řezané květiny z hlíz a cibulí. Pokud jsme si modřence donesli z velmi chladného prostředí, doporučuje se nechat je aklimatizovat. Ještě zabalené je dáme do nádoby s vodou a postavíme na chladné místo. Na teplých místech uvadají všechny řezané květiny mnohem rychleji než na chladnějších. Nikdy je tedy nedáváme do blízkosti zdrojů tepla nebo na přímé slunce.
Zdroj: Holandská květinářská kancelář
Publikováno: 31. 3. 2003, Autor: