reklama

Netradiční dárek ke dni zamilovaných

Valentýnské kytice z rudých růží jsou velice okouzlující, ale stále častěji se vyskytují lidé, kteří mají rádi něco méně tradičního. Chtějí tak vyjádřit třeba to, jak specifický a mimořádný vztah je k člověku, jehož chtějí při příležitosti Valentýna obdarovat, pojí. Proto pánové, nebojte se zkusit něco nového a nechte se inspirovat některou z květin, které právě letí. Vaše partnerky budou dozajista nadšeny.

K Valentýnu samozřejmě patří rudé růže a kytice z různých druhů květin v červených tónech, tulipány, ale i malé kvetoucí pokojové rostliny. Proč ale neoživit tradici nějakým neobvyklým nápadem či zkusit úplně novou odvážnou kombinaci. V květinářstvích se kromě méně známých květů můžeme setkat s novými odrůdami tradičních květin, které nás dozajista upoutají svým vzhledem. Méně známé řezané květiny se v kyticích a jiných květinových výzdobách používají, aby podtrhly jejich luxusní až smyslnou vizáž a atmosféru: červenožlutá glorióza, všechny odstíny anemonek, plnokvěté pryskyřníky a červené a lila frézie se svou fantasticky výraznou vůní, která způsobí, že je každé aranžmá téměř hmatatelně voňavé.

Pro romantický účel, svátek sv. Valentýna, se používají především malé gerbery, germini. To pro svou lepší kombinovatelnost s podobně něžnými květinami, jako jsou třeba růžičky. K dostání jsou gerbery ve všech různých barvách. Dříve se do vazeb používaly květy stejné barvy. Podle současného módního trendu však nic nebrání ani kombinacím gerber různých odstínů téže barvy. Gerbera je velmi trvanlivou řezanou květinou, musíme ji ovšem věnovat náležitou péči. Má ráda teplou vodu, do které je vhodné přidat výživu pro řezané květiny, především pokud je gerbera v kytici s jinými květinami. Vždy je nutno ostrým nožem odříznout konec stonku, což může údajně prodloužit její svěžest ve váze až na dvojnásobek. Nepoužívejte ovšem nůžky, které mohou lehce poničit její citlivý stonek a tak znesnadnit absorbci vody. Stejně tak, pokud ji chcete uchovat v plné kráse co nejdéle, uchraňte ji přímého slunce a blízkosti zdroje tepla.

Anemonky, neboli také sasanky, jsou něžnými posly jara a symbolem očekávání, věnování, vytrvalosti a oddanosti. Všechny mají nápadné zdvojené, často temné srdíčko. K jasně barevným anemonkám, využívaným v minulosti, přibyly nyní i odrůdy jemných pastelových barev. Červené a růžové se budou dobře vyjímat v jarních kyticích symbolizujících zamilovanost. Anemonky nejlépe vyniknou v kombinaci s tulipány, alstroemérií a skimií. Anemonka je stále svěží a překvapující jako samotné jaro. Nepotřebuje zvláštní péči, konce stonků šikmo seřízneme a do vody přidáme výživu pro řezané rostliny. Při výběru vázy musíme mít na paměti, že sasanky ve vodě, stejně jako tulipány, ještě mírně povyrostou.

Jen těžko v kyticích přehlédneme květ pryskyřníku, který připomíná malou kulatou růžičku. Existují bíle, ale také jasně žlutě, růžově i červeně kvetoucí pryskyřníky. Pokud zamýšlíme vytvořit aranžmá nebo svázat kytici pro valentýnskou příležitost, zvolíme samozřejmě červenou nebo růžovou barvu. S květy pryskyřníku se dá velmi dobře pracovat. Můžeme je například naaranžovat do malé mističky, kdy se jejich stonky zkrátí na minimum a květ se položí na vodní hladinu. Nebo je také zajímavé svázat několik květů na delších stoncích pár centimetrů pod květem barevnou stužkou spolu s několika delšími tulipány a vložit společně do vázičky.

Glorióza je také velice zajímavá rostlina, které se výborně hodí pro valentýnskou příležitost. Jejím darováním můžete mimo jiné naznačit, že chcete s milovanou osobou spojit život navěky. Glorióza je totiž původem liána. Je zajímavá svým mírně zkrouceným stonkem a především květem, který je připodobňován k lilii. Má totiž zvláštní okvětní lístky, na okrajích zvlněné, které jsou stočeny dozadu, a naopak dopředu směřují vzpřímené pestíky. Glorióza se dá pěstovat i jako pokojová rostlina, ovšem s vyššími požadavky na teplotu a vzdušnou vlhkost, kterou zajistíme pravidelným rosením. V době vegetačního růstu potřebuje pravidelnou a hojnou zálivku.

Pokud se přesto nechcete vzdát růže jako symbolu lásky, máme pro vás tip na některou z nejmodernějších odrůd. Kytice růží snadno vyjádří, co cítíte k obdarované osobě, protože je v ní láska i úcta, vděčnost i důvěra. Je to možná proto, že je to květina mnoha tváří. Nápaditě dozdobený solitérní květ rozhodně neurazí. Pokud darujeme celou kytici, můžeme si být jisti, že vzbudí vyslovené nadšení. Růže není jen pyšný samotář, svůj půvab ráda zapůjčí i celému aranžmá anebo kytici kombinovaným z různých květů, například gerber.

Nejnovějším hitem je odrůda se zajímavým názvem Hocus Pocus. Nikdo přesně neví, jak byla vyšlechtěna, nebo zda je to jen hříčka přírody, ale každopádně fialovohnědá růžička, která má na okvětních lístcích melír ze žlutých proužků má velký úspěch. Navíc ve váze vydrží až 16 dní. Skvěle vyniká také v moderních aranžmá. Neméně půvabná, ale poněkud „pruhovanější“ je její mladší sestra Abrakadabra. Tím, že má více proužků, je také světlejší, a tak může v kyticích nebo různých aranžmá působit osvěžujícím dojmem.

Alternativou řezané růže se všemi jejími přednostmi je hrnková minirůže. Předpokládá se, že první růže byly červené. Od té doby šlechtitelé vypěstovali růže mnoha barev, tvarů a velikostí. Například Frosty Parade má droboučké květy a kvete velmi bohatě, pokud ji umístíte na světlé stanoviště, udržujete kořenový bal stále vlhký a jednou týdně mírně přihnojujete. Zemina nesmí vyschnout, jinak růžičce opadají listy a rostlina odumře. Po odkvětu ji seřízněte na výšku asi 5 cm. Znovu obrazí a vykvete už za dva měsíce.

Rovnocenným partnerem růže k vyjádření lásky je rozhodně tulipán. Bíle žíhané tulipány se krásně vyjímají v prostých kyticích. Tulipány také nádherně vyniknou těsně svázané kytici z jedné barvy květů. Červené tulipány symbolizují vášnivou lásku, to však není jediný symbol, který lze v tulipánech spatřovat. Představují také modlitbu, oddanost a pokání, jejich prostřednictvím lze samozřejmě lásku také vyznat a umocnit. Svým symbolickým významem se tulipán výborně hodí do kytic, které někomu darujeme. Možnostmi typů a barev svých květů je tulipán opravdu univerzální, dá se použít do klasických vazeb a zároveň se s ním dají dělat doslova zázraky.

Mimojiné patří tulipán mezi květiny, které nám přinášejí jaro. Svými teplými odstíny tulipány navozují atmosféru komfortu a pohodového pohodlí. S tulipány se dá velmi zajímavě pracovat a kombinovat je s ostatními jarními květinami (modřenec, narcis). Během několika minut z nich sami doma jednoduše můžeme vytvořit naprosto neotřelou dekoraci. Představme si skleněnou vázu, do které nalijeme malé množství vody. Stonky tulipánů do ní ponoříme, s květy si trochu pohrajeme. Když květiny před úpravou ponecháme dvě hodiny mimo vázu dosáhneme tohoto, že jejich stonky půjdou lehce ohnout, aniž by se zlomily, a květy skloníme do vázy, tak, že v ní bude pravidelná změť stonků a květů.

A jak se o tulipány starat, aby nám jejich křehká krása vydržela co nejdéle? Květiny je vhodné ihned po přinesení domů ponořit do nádoby s vodou, aby ji mohly plně nasát. Nejprve odřízneme asi dva centimetry stonků a květiny vložíme do vázy s čistou vodou. To se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy dáváte květinu do vázy i s cibulkou, což je rovněž možné. V takovém případě z cibulek pouze omyjte zeminu a dejte květiny do čisté vázy. Tulipány vydrží déle svěží, pokud do vody přidáme výživu pro řezané květiny. Zvláštností je, že stonky tulipánů nepřestávají růst ani ve váze. Jakmile se tulipány ve váze „usadí“, nesnažíme se je znovu přeskupovat – aranžmá by se zcela rozpadlo. Vadnoucí tulipány oživíme tak, že je znovu seřízneme, zabalíme do plastové fólie nebo papíru a necháme několik hodin ponořené ve vodě.

A pokud chete darovat něco opravdu netradičního, zvolte některou z exotických hrnkových rostlin. Takovou rostlinou, kterou můžeme darovat jako výraz pozornosti, je guzmánie. Tato zvláštní rostlina pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Průměr listové růžice může dosáhnout až 30 cm, přičemž listy bývají i půl metru dlouhé. Jejich šířka se obvykle pohybuje kolem 3 cm a u některých odrůd mohou být i zeleně proužkované. Hodí se do různých typů interiérů, vždy záleží na tom, jaký druh a květináč zvolíme. Nejznámější je Guzmania lingulata. Vyžaduje lehkou rašelinovou směs, vysokou vlhkost vzduchu a umístění na světle až polostínu s teplotami nad 20 °C. Zaléváme ji měkkou odraženou vodou do květináče i růžice. V létě hojně rosíme a udržujeme nálevku růžice plnou, v zimě zálivku pozvolna omezujeme.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 3. 2. 2003, Autor: