reklama

Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin

Stejně jednoduchá jako péče o vlasy je péče o zbytek těla. Máte dvě možnosti, jak zvenku nezaplavovat své tělo škodlivinami. Tou první je nákup čistě přírodních produktů, což se může prodražit. Druhá varianta je cenově přívětivější a ještě vás bude bavit!

i (Zdroj: Profimedia.cz)
Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin

Které látky se nám hodí do krámu?

Aloe vera má léčivé a zklidňující účinky, zklidňuje podrážděnou pokožku – používá se například proti lupům, ekzémům i kvasinkám. Nejlépe fungují čerstvé rostliny!

Potraviny bohaté na vitamin B, protože vitamin B je vhodný pro zdravou pleť. Kromě toho má ještě antistresové účinky. Do těla ho dostanete konzumací plodin, které mají tmavě zelené listy (brokolice) a masa (hovězího, drůbežího). Ale pozor, vitamin B obsahuje pouze „šťastné maso“, jak s oblibou takové maso označuji. To pochází od zvířat, která se pásla na kvalitní pastvě a nebyla vystavená stresu. Stejně tak nezapomeňte zařadit do jídelníčku „šťastná“ vajíčka, lososa nebo pstruha. Dalším bonusem je i fakt, že vyjmenované potraviny obsahují také vitamin E, který je zásadní součástí domácí léčby lupů.

Ořechy doplňují do těla biotin, lopuch čistí (vně i zevnitř), kokosový olej je plný prospěšných mastných kyselin, konzumací kyselého zelí zajistíte příjem probiotik a tak dále…

Nakonec ještě univerzální lék na všechno: sluneční svit! Ale s mírou. 20 minut denně pro zásobu vitaminu D a podpory imunitního systému prý naprosto postačuje. Používání opalovacího krému je dnes už snad samozřejmostí, ne každý však ví, že si ho může vyrobit i doma.

Dostatek pohybu na sluníčku je základem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dostatek pohybu na sluníčku je základem

Ochrana před sluncem

Budete potřebovat ¼ hrníčku kokosového oleje, ¼ hrníčku bambuckého másla, 3 lžíce včelího vosku, 2 lžíce oxidu zinečnatého, 15 kapek levandulového oleje. Na mírném plamenu pozvolna roztavte máslo s olejem. Poté odstavte, přimíchejte vosk a oxid zinečnatý. Nakonec nakapejte levandulový olejíček a máte hotovo! Skladujte v uzavřené skleněné nádobě.

Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin
i (Zdroj: Profimedia)
Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin

Péče o zuby

V přírodní péči o zuby máte hned několik možností. Můžete vyzkoušet zubní prášek, zubní pastu z jílu nebo zubní gel z aloe vera. Některé ingredience zní až strašidelně, ale nebojte, přežila jsem.

Zubní prášek by se měl používat jen jednou týdně, protože má silnější abrazivní účinky. Jeho výroba je opravdu jednoduchá, stačí smíchat 3 lžičky sody na pečení, 1 lžičku jemné mořské soli, 3 kapky mátového extraktu. Prášek použijte na navlhčený kartáček.

Bentonitový jíl je bohatý na minerály a má antibakteriální účinky. Kromě použití při výrobě pasty se doporučuje smíchaný s vodou při střevních potížích nebo na ošetření popálenin. Pro zubní pastu si připravte ¼ hrnku čerstvě převařené vody, 3 lžíce bentonitového prášku, 1 polévková lžíce xylitolu (nemusí být, jedná se o přírodní cukr čistě pro chuť), 1/4 lžičky mořské soli, 10 kapek citronové silice, 8 kapek silice z divokého pomeranče, 3 kapky myrhového esenciálního olejíčku (dobrý pro hojení ranek) a 3 kapky hřebíčkové silice (tlumí bolesti, působí proti bakteriím). Do misky přelejte vodu přes bentonit, xylitol a mořskou sůl, vše důkladně promíchejte, dokud nebude směs homogenní. Už jen přikapejte esenciální oleje, znovu promíchejte a uchovávejte uzavřené na chladném a temném místě.

Vyzkoušejte zubní niť z jílu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušejte zubní niť z jílu

Nejdůležitější péčí o zuby je jejich správné čištění. Každý zubař vám řekne, že zubní pasta je spíš jen bonus. Pokud hledáte jednoduché řešení pro pomoc při čištění a zajištění příjemného dechu, smíchejte 2 lžíce čisté aloe vera a 1–2 kapky mátového esenciálního olejíčku. Nebo použijte výtažky z citronu, křenu a podobně. Jen pozor, aby byly vhodné k vnitřnímu použití! Před čistěním si namočte kartáček do skleničky se směsí a hurá na to!

Na kůži žádné složitosti

Přes pokožku se látky vstřebávají možná intenzivněji, než myslíte. Měli byste dodržovat pravidlo, že to, co nesníte, si na ni nedávejte. Kdo doma uklízí bez rukavic, už si pro ně, doufám, běží. Ono to totiž nezmizí, ono se to vstřebá. K promaštění kůže výborně poslouží panenský kokosový olej. Někdo si nemůže vynachválit ani olej olivový. Důležité je, abyste olej nechali dostatečně dlouho vstřebávat, než se obléknete. Nejrychleji se vstřebává olej kokosový.

Při léčbě akné sáhněte po jojobovém „oleji“, ten se však vstřebává pomaleji, s tím počítejte. Pokud se přes den nechcete „lesknout“, dopřejte pleti olej alespoň večer. Pro klidný spánek miminek i větších dětiček přikápněte do nádoby s kokosovým olejem ještě levanduli.

A malý typ na závěr: Když vám dojde doma odličovač, skočte do špajzu pro nějaký panenský rostlinný olej. Pak možná skončíte jako já a už na pořízení nového spěchat nebudete.

Zdroj: Gabriela Povýšilová, www.krasanamiru.cz, zivotnistyl.ziskejzdravi.cz, www.lekarna.cz

Publikováno: 2. 10. 2017, Autor: autor: Gabriela Povýšilová