reklama

Chemie pro trávníky

Chemie pro trávníky bývala spíše hrozbou. Chemické továrny, které chrlily přípravky, se moc nezaobíraly tím, jaký dopad mají jejich výrobky na životní prostředí. Současná chemie je šetrná a ekologicky odbouratelná a přesto účinná. Pojďme si představit ty nejzákladnější přípravky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krátký sestřih trávnku

Je vůbec chemie v trávníku důležitá?

Spousta pěstitelů a zahrádkářů ihned začne kroutit hlavou, že rozhodně ne a že oni by nikdy v životě žádnou chemii pro trávníky nepoužili. Pokud jim ale trávník zamoří škůdci, plevel, a nebo tráva chřadne vlivem jiných faktorů, začnou přemýšlet o tom, zda není na čase po nějakém tom výrobku sáhnout. Udržet trávník v dobré kondici bez chemické podpory je totiž prakticky nemožné.

Nejčastěji používané chemické přípravky pro trávníky jsou likvidátory - herbicidy, pesticidy, fungicidy, insekticidy, rodenticidy, moluskocidy. Druhou skupinu zastupují hnojiva, výživa a léčivé prostředky.

Chemie pro trávníky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pesticidy, vyvíjené speciálně pro trávníky

Pesticidy - rozdělení a použití

Pesticidy jsou přípravky, které zajišťují spolehlivou likvidaci rostlinných i živočišných škůdců a chorob rostlin v okolí lidí i zvířat. Patří mezi ně herbicidy k hubení škodlivých a nežádoucích rostlin, fungicidy na hubení houbových chorob, insekticidy k likvidaci obtížného hmyzu, rodenticidy nebo-li deratizanty k hubení hlodavců a moluskocidy na hubení měkkýšů.

Dokonalý trávník je prost plevelných rostlin. Při boji s pampeliškami, sedmikráskami, bodláky nebo kokoškou pastuší tobolkou použijeme herbicidy selektivní, pokud chceme zlikvidovat celou travní plochu a založit novou, sáhneme po totálním herbicidu. Je nutné se vždy řídit návodem k použití a dodržovat přesné postupy. I selektivní herbicid se může rychle změnit na totální a veškerá naše snaha přijde zakrátko vniveč. K aplikaci používáme plastové nádoby buďto s rozprašovačem, který přesně zasáhne označená místa nebo plošně např. kropicí konev či pumpu s tryskou. Rodencidy nebo moluskocidy se pak nasazují v originálních návnadových krabičkách, které jsou přesně přizpůsobeny daným škůdcům. Samozřejmostí by mělo být důsledné používání ochranných prostředků, protože ačkoliv nevypadáme jako slimáci či houbová choroba, zasažení očí nebo kůže agresivním pesticidem by mohlo mít velmi vážné následky i pro náš organismus.

Hubení slimáků granulemi
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Granulované moluskocidy usnadní věčný boj se slimáky
  • Selektivní herbicidy - Bofix, Dicotex, Mustang, Roundup, Mogeton, ....
  • Totální herbicidy  - Bofix, Touchdown, Dicotex, Garlon, Gladiator, Roundup, ...
  • Fungicidy - Sulka Extra, Roundup, Dithane, Thiram Garnuflo a další, ...
  • Insekticidy - Basamid, Substrat Path Clear, Atak,...
  • Rodenticidy - Bros na krtky, Swiss nebo Ratimor
  • Moluskocidy - Slimastop, Slimex, Ferramol,...
  • Krtek jako jeden ze škůdců
Krtek v krtinci
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Boj s krtkem je trochu donquijotská práce

Zajištění výživy pro trávník

Oproti likvidátorům nežádoucích plevelů a škůdců v trávníku je nutné dodávat výživu a hnojivo. Nejdůležitější prvky pro výživu trávníku jsou dusík, fosfor a draslík. Dusík podporuje růst a zajišťuje kavlitní vývoj trávy, fosfor působí příznivě především na kořenový systém a draslík zvyšuje odolnost a obranyschopnost proti nedostatku vody, povětrnostním vlivům a škůdcům. Tato hnojiva známe pod zkratkou NPK. Další podpůrné látky, které trávníku prospívají, jsou vápník jako stavební prvek při růstu, hořčí a železo pro kvalitní tvorbu listové zeleně a organické hmoty. Takovou výivu a hnojivo zajistí nepř. přípravky řady aros, Trumf, Agro Cs Floria nebo Forestina. I zde, stejně jako u všech ostatních přípravků platí, že dávkování musí být v souladu s návodem a třebaže bychom chtěli trávníku dopřát, při špatně zvolené koncentraci může dojít k větší škodě a dokonce i k odumření celého našeho dlouho opečovávaného trávníku. Hnojiva a výživu dodáváme buď podle ročního období nebo podle potřebného využití. Vybírat můžeme také z kapalných nebo tuhých hnojiv, lze aplikovat sezónní, startovací, dlouhodobé a další. Rozhodně se nevyplatí na hnojivech šetřit a vybírat neověřené přípravky.

Hnojení trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Aplikace hnojiva na trávníku mechanickou cestou

Péče o dokonalý zelený trávník je nekonečná. Pokud už jsme se ale rozhodli, že budeme mít na své zahradě bezvadný anglický pažit, čeká nás běh na dlouhou trať a ve finále možná zjistíme, že sousedova louka, posetá kopretinami a lebedou, nabízí daleko hezčí pohled.

 

 

Publikováno: 5. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová