reklama

Péče o pokojovky v zimních měsících

Luxus v podobě zimní zahrady, může svým rostlinám během zimního období dopřát málokdo, i když by ho tolik ocenily. Pokud můžete, přesuňte je alespoň do nejchladnější místnosti v bytě. A v každém případě omezte starost o ně. Poděkují vám.

Dopřejte jim světlo

Většina rostlin negativně reaguje na výrazné změny. Proto při jejich rozmisťování předem rozmýšlejte, která se kam hodí. A v tomto případě by neměla být estetická rovina dominantní. Ideálním prostorem pro interiérové rostliny jsou místa u velkých oken orientované na slunný jihozápad. Naštěstí ne pro každou rostlinku jsou takové podmínky pro přežití striktní.

Rostliny bychom v interiéru měli umisťovat podle vlhkosti a stabilní teploty místnosti. Jiné podmínky nabízíme ve vlhké koupelně, jiné v chladnější ložnici a jiné ve vytopeném obývacím pokoji.

Ale i rostliny vyžadují rozdílnou péči a vy si je v bytě můžete podle tohoto vcelku jednoduchého klíče rozdělit. Například koupelny jsou ideálním místem pro aspidistru (zvanou domácí štěstí), pepřenec, dále pro kapradiny, jako je ledviník a netík, a také pro některé typy orchidejí.

Péče o pokojovky v zimních měsících
i (Zdroj: shutterstock.com)
Péče o pokojovky v zimních měsících

Chraňte před průvanem

S příchodem topné sezony je potřeba rostlinám dopřát základní péči. I pro náš organismus je denního světla v zimních měsících nepříjemně málo a snažíme se jej při každé příležitosti vyhledávat. Pro rostliny je sluneční záření životně důležité, v interiéru by proto měly být umístěny bezprostředně u okna.

Je však nutné ohlídat, aby tím nebyly vystaveny teplu z radiátoru a větrání. Zejména citlivé rostliny, jako je vánoční hvězda, by v případě prochladnutí okamžitě ztratily na své kráse. S příchodem zimy i vlivem ohřívání vzduchu z topení je prostředí velmi suché. Rostliny proto zvlhčujte rosením, občas také otřete listy od prachu vlhkým hadříkem. V zahradnictvích je k dostání speciální výživa listů ve spreji.

Péče o pokojovky v zimních měsících
i (Zdroj: shutterstock.com)
Péče o pokojovky v zimních měsících

Omezte péči

Zima je pro živé organismy obdobím vegetačního klidu. Řada zvířat se ukládá k zimnímu spánku a i rostliny si potřebují přes zimu odpočinout. Dopřejte jim proto maximální klid. Zimní měsíce nejsou vhodné pro přesazování či citlivé zastřihování rostlin. Ve většině případů vám budou vděčny, když je necháte bez hnojiv. Podpořit hnojením můžete pouze v zimě kvetoucí druhy.

Klasickým nešvarem zimní péče o rostliny je jejich přelévání. Vždy mějte na paměti, že žloutnutí či vadnutí květiny nemusí být důsledkem nedostatečné zálivky. Interiérovým i přenosným rostlinám stačí v zimních měsících zálivka maximálně jednou týdně. I tak raději u jednotlivých rostlin zkontrolujte vlhkost substrátu.

Péče o pokojovky v zimních měsících
i (Zdroj: shutterstock.com)
Péče o pokojovky v zimních měsících

Zasáhněte včas

Vlivem přelití dochází k tvorbě plísně na povrchu zeminy a postupně i hnilobě na kořenech. Plíseň můžete opatrně odstranit pomocí plastové lžíce, vyhrazené pro tyto účely. Přelití způsobuje i expanzivní výskyt hmyzu, jako jsou mšice či molice. Pokud pro jejich hubení nechcete použít rovnou chemické přípravky, můžete vyzkoušet babskou radu nalití malého šálku mléka do substrátu.

Nejlepší obranou před výskytem hmyzu je ale prevence. Minimalizujte tedy prostředí pro líhnutí drobného hmyzu. Nenechávejte zbytečně plné misky pod květináči, vyměňujte pravidelně vodu i ve vázách s řezanými květinami a včas odstraňujte opadané listy a květy.

Budete-li chtít negativní změny u rostliny řešit se zahradním specialisty, připravte si pro něj základní informace – v jakých podmínkách rostlinu pěstujete a k jakým výrazným změnám v poslední době došlo. Specialista vám bude schopen lépe pomoci, když s sebou vezmete kus napadeného či poškozeného listu.

Publikováno: 19. 1. 2021, Autor: autor: Lenka Malá