Pokojovky vyrovnané na parapetě nebo fíkus krčící se v koutě už dávno nezosobňují to, co od živých rostlin v interiéru čekáme. Staly se totiž součástí interiéru, jejich dominantou a středobodem místnosti. Naučíme vás, jak z nich vytvořit designový skvost i u vás doma, aniž byste museli povolat zahradníka či interiérového designéra.
V poslední době se objevilo několik novinek, které využívají živé rostliny v nových neobvyklých souvislostech. Za všechny můžeme jmenovat zelené stěny, živé obrazy, mechové obrazy nebo létající květináče.
Všechny mají své kouzlo a jsou neokoukané. Spojuje je seskupení co největšího množství rostlin do jednoho celku. Tak totiž mnohem lépe vyniknou.
Květinová stěna
Vertikální zahrady se objevují v interiérech i exteriérech, kde můžete najít rostlinami pokryté celé fasády výškových budov. V obou prostředích dokáží velmi efektivně zlepšit klima budov.
V interiéru se obvykle používá nosná konstrukce z voděodolného materiálu, na které jsou rozmístěny závěsné kontejnery se speciálně hydroponicky vypěstovanými rostlinami. Posloužit může i konstrukce z obyčejných palet, do které se umístí květináče nebo truhlíky. V každém případě je lepší použít samozavlažovací, které není tak nutné často zalévat.
Zaujmou zde kvetoucí i nekvetoucí kytky, popínavé rostliny, bylinky, stále zelené drobné konifery, ale i různé typy bonsají či zakrslých palem. Jen je třeba myslet na to, aby rostliny měly podobné nároky na výživu a zálivku.
Závěsné květináče
Nestačí jeden či dva, ale třeba deset květináčů v kouzelných závěsech z macramé zavěšených od stropu. Takové seskupení udělá z obyčejného obýváku rázem udělá zelené království v boho stylu.
Pro milovníky minimalistiského stylu, lze využít tolik oblíbenou kokedamu. To jsou rostliny zasazené v mechové kouli, které se zavěšují do prostoru. Každá rostlina vyžaduje trochu jinou míru světla a tepla, samotná péče už ale náročná není – stačí kokedamu jednou týdně na pět minut položit do nádoby s odstátou vodou a nechat se „napít“.
„Kokedamy vyrábíme z odolných venkovních i pokojových rostlin, aby vám mohly dělat dlouho radost. Na jejich pěstování nemusíte být žádní profíci,“ láká Lenka Hrubá ze Zahrady na niti.
A jakým rostlinám se bude v kokedamě dařit? Nolina neboli sloní noha je pro tento typ pěstování ideální. Exotiku přinese citrusovník, kouzelně vypadá fikusovník. Chcete-li kvetoucí kouli, zasaďte africkou fialku nebo phalaenopsis.
„Další možností je zhotovení jednoduché rámové konstrukce, na kterou pomocí provazů pověsíte jednotlivé květináče různých tvarů a velikostí ve vámi zvolených rozestupech i výškách od podlahy. Vznikne tak originální živá dekorace, která je nejen snadná na zhotovení, ale zároveň prostorům dodá svěží šmrnc. Závěsný způsob pěstování je vhodný jak pro květiny, tak i pro bylinky a vyžaduje pouze standardní péči,“ dodává David Benda, zahradnický odborník z Hornbachu.
Živé obrazy
Obrazy ze živých květin jsou bez pochyby originální umělecká díla. Designové dřevěné rámy a integrované LED osvětlení ještě podtrhnou jejich křehkou krásu.
Pěstování je velmi nenáročné a vhodné i pro sklerotiky. Ruční zavlažovací systém si žádá doplnění vody jen jednou až dvakrát do měsíce a rostliny jsou pěstovány hydroponicky – tedy pomocí živného roztoku. Díky tomu mohou mít takový obraz doma i alergici, kterým vadí plísně hrozící v klasických květináčích vyplněných substrátem.
Nenáročný mech
Skutečně neotřele působí zdi ozdobené obrazy z pravého nebo umělého měchu. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá lesní mech v kombinaci s mechovými koulemi. Jemný vzhled těchto jedinečných dekorací dodává stěnám opravdu originální styl, navíc nejsou nijak náročné na údržbu. Vzhledem k tomu, že jim nevadí ani tma, průvan či klimatizace, vyniknou i v podmínkách, které neumožňují přítomnost ostatních rostlin.
Publikováno: 1. 3. 2022, Autor: autor: Julie Veselá