Kytice ve váze by neměla chybět na žádném stole. Často právě ona je totiž onou pověstnou tečkou či třešinkou na dortu. Přečtěte si, co dělat, aby byly co nejdéle čerstvé a abyste je nemuseli měnit každý druhý den.
Možná vás překvapí, že pokud chcete, aby vám kytice ve váze dlouho vydržela, je potřeba si především uvědomit, o jaký druh květin se jedná a z jakého materiálu je vyrobena váza, kterou chcete použít. Zároveň byste neměli podceňovat ani teplotu vody nebo způsob zaříznutí stonků.
Ideální je čistá skleněná váza
Nejlepší je dát květiny do vázy skleněné. Na rozdíl od té keramické ji lze snadno vydezinfikovat, protože nemá žádné póry, v nichž by se mohly držet bakterie.
Důležité tedy je, aby váza byla dokonale čistá. Toho můžete dosáhnout několika způsoby. Například menší a středně velké vázy se širším hrdlem klidně umyjte v myčce na nádobí. Keramické vázy vydezinfikujete přípravkem obsahujícím chlór (jako je např. Savo). Pak ale vázu pořádně vypláchněte, protože právě na chlór jsou květiny velmi citlivé.
Zatažený stonek nepřijme vodu
Růžím svědčí vlažná voda, cibulovinám, jako jsou narcisy, tulipány, irisy, hyacinty, frézie či lilie naopak studená. Říkáte si, že růžím ale voda stejně vychladne? Máte pravdu, ale teplota vody se váže na první moment po seříznutí stonku.
Ten byste měli seříznout ostrým nožem ještě předtím, než dáte květiny do vázy. Pak je ho třeba ihned ponořit do vody, aby ji tzv. natáhl. Když to tak neuděláte a necháte stonek na suchu, dojde k zatažení řezu a uzavření vodivých pletiv stonku. Takový stonek už vodu nepřijme, a proto zvláště růže velmi často usychají, přestože jsou ve váze plné vody.
Nejdéle vydrží lilie nebo karafiáty
Doba, po kterou jsou květiny ve váze pěkné, se liší v závislosti na druhu rostlin, na kvalitě poskytované péče, ale také na tom, za jak dlouho se dostanou od utržení do vody. Poměrně trvanlivé jsou gerbery, frézie, irisy a tulipány. Nejdéle se však budete těšit z lilií, karafiátů, orchidejí a chryzantém.
Neodmítejte zázračné sáčky
Určitě se vám už stalo, že vám květinářka nabídla malý sáček s nápisem Chrysal nebo Flower fresh. A věřte, že to s vámi, resp. s koupenými květinami myslela dobře. Zázračný prášek se přidává do vody ve váze a díky tomu, že ji dezinfikuje, tak ji nemusíte tak často měnit. Postačí to jednou za 3 až 5 dní, záleží to na druhu řezaných květin.
Když ale nemáte po ruce tento speciální sáček, přidejte do vody alespoň acylpyrin. Má velmi podobné účinky a prodlužuje trvanlivost květů.
Publikováno: 4. 6. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová