Máte-li zálibu v květinách a hledáte nějaký neobvyklý způsob, jak je zakomponovat do vašeho bytu, mohou být kokedamy a aerária pro vás to pravé. Jejich pěstování není zdaleka tak náročné, jak by se mohlo zdát. Pozvěte si domů jejich něžnou krásu.
Kokedamy pocházejí z Japonska a v překladu to znamená mechová koule, což dokonale vystihuje způsob pěstování – květináč je nahrazen mechovou koulí, která je vyplněna směsí zeminy a dalších materiálů, které poskytují výživu a oporu kořenům. Takto upravené rostliny lze zavěsit ke stropu či do okna jednotlivě i ve skupinách. Další možností je položit je na misku.
Stačí jen namočit
Pěstování takto osazených rostlin je velmi jednoduché. Stačí je rosit a podle potřeby na několik málo minut ponořit do měkké nebo destilované vody. Ponořené by měly zůstat, dokud z koule budou podcházet bubliny, což značí odcházející vzduch, který je nahrazován vodou. Poté nechte kokedamu důkladně vykapat a zavěste ji zpět.
Naopak hnojení je lepší omezit, protože u těchto rostlin nechceme, aby bujně a hodně rostly, spíše naopak.
Výroba jen pro zkušené
Naopak výroba kokedamy je náročná a chce to jistou zkušenost a znalost rostlin. Na internetu koluje mnoho návodů a videí, ovšem ne všechny fungují a připravte se na to, že než se je naučíte vyrábět, o několik přijdete.
Lenka Hrubá vyrábí pod značkou Zahrada na niti kokedamy už dlouho. Doporučuje začátečníkům používat vlhkomilné rostliny, protože se s vlhkým substrátem lépe pracuje. Také radí používat spíše nenáročné rostliny menšího vzrůstu.
Substrát se skládá z několika složek, obvykle substrátu pro pokojové rostliny, jílu (bentonit), rašeliny a složky pro odlehčení půdy (perlit, keramzit), ale každá rostlina vyžaduje jiné poměry a i jiné složení, a to může být kámen úrazu. I když vyberete ideální rostlinu, pak nemusíte odhadnout správný substrát.
Po smíchání se složky navlhčí a uhněte se z nich koule, do níž se vpraví rostlina. Následně se obalí mechem a zafixuje.
Toto je ale jen povšechný popis, pokud se chcete do kokedam opravdu pustit, navštivte některý z kurzů zaměřený na jejich pěstování.
Pro představu se podívejte na video:
Květiny, co visí ve skle
Další elegantní možnost, jak zavěsit květiny do prostoru, nabízí aerária – skleněné vázičky s květinou uvnitř. Hodí se pro milovníky minimalismu a čistého designu. Jsou vhodné jak na pěstování jedné rostliny, tak i pro výrobu minizahrádek, nebo do nich můžete naaranžovat svíčky.
V aeráriu se dobře pěstují sukulenty či rostliny vyžadující vyšší vzdušnou vlhkost. Na dno vždy patří drenáž, což může být hrubší písek či ozdobná směs. Dále je nutné použít substrát dle požadavků rostliny. A samozřejmě je třeba dodržet pravidelnou zálivku, kterou také přizpůsobíme dané rostlině.
Pokud se na výrobu necítíte, můžete si je zakoupit na internetu. Výběr je široký. Na vás bude věnovat rostlinám náležitou péči a těšit se z jejich krásy.
Publikováno: 1. 11. 2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce