reklama

Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Přesadit

Přesazujeme ty rostliny, jejichž kořeny se prodraly dnem kořenáče a nemají uvnitř nádoby již dostatek místa. Na přesazení zvolíme vždy jen o něco větší nádobu, aby rostliny nedávaly svou energii pouze do tvorby kořenů, ale aby jim narůstaly i hezké listy a aby také později vykvetly. Použijeme vždy novou zeminu. Objemné až obří rostliny nepřesazujeme, bylo by to pravděpodobně nad naše síly, takže jen z povrchu květináče odebereme zeminu a doplníme místo ní novou.

Osprchovat

Do sprchy nebo vany si dáme hadr, abychom dnem květináčů nepoškrábali barvu, a nanosíme sem všechny rostliny, kterým sprchování jejich zaprášených listů vydatně pomůže v jarní očistě.
Takové rostliny, které nemůžeme sprchovat, to znamená s chlupatými listy jako je například africká fialka, nebo kaktusy atp., musíme od prachu očistit štětečkem, buďto štětcem na líčení nebo štětcem na malování, případně ofoukat fénem, ale opatrně.

Přihnojovat

Již od začátku března můžeme každoročně začít pokojové rostliny pravidelně přihnojovat. Ideální a většině rostlin vyhovující je 14 denní interval mezi jednotlivými dávkami hnojiva, které obvykle přidáváme do zálivkové vody. Vyberte takové hnojivo, s nímž máte u dané rostliny dobré zkušenosti. Mělo by být dobře rozpustné. Pozor na správnou koncentraci! Postupujte vždy dle návodu na obalu hnojiva, neboť přehnojení by se vám mohlo vymstít spálením kytky.

Zastřihnout

Nevzhledné, zničené, uschlé a polámané části rostlin odstřihneme a uděláme tak pokojovou rostlinu mnohem hezčí, než byla přes zimu. Pochopitelně stříháme jen takové rostliny, které to snesou, například lopatkovec, potos, kapradiny, ibišky atd.

Vhodnou nádobu

Květiny v neprůhledných obalech musíme pravidelněji kontrolovat, než ty, které jsou pouze v květináči. Dlouhodobý nadbytek vody na dně obalu by jim mohl ublížit stejně, jako celkové vyschnutí.

Nejen aby ladil obal s barvami a tvary použitými v interiéru, důležité je také, či spíš mnohem důležitější je to, aby obal vyhovoval rostlině samotné. Například orchidejím vyhovují obaly průhledné a navíc takové, kde rostlina nezapadne na samé dno obalu.

Správné umístění

Těm, kterým přes zimu postačovala chladnější místnost a méně světla, již dopřejeme opak. Přemístíme je na přiměřeně osvětlené místo, vždy podle druhu rostliny a také do prostředí s odpovídající teplotou. Jsou však pokojové rostliny, které potřebují celoročně stejné umístění, a není radno s nimi hýbat, aby neztratily násadu svých květů. K těm patří například vánoční a velikonoční kaktus a kamélie.

 

Publikováno: 17. 3. 2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: gardner, Zuzana Bohdalová