reklama

Podzimní péče o trávník

Pokud patříte mezi trávníkové fajnšmekry a svůj zelený koberec si šlechtíte během celé sezony, určitě byste na něj neměli zapomenout ani koncem léta a na podzim. Ani v této době se pečlivě udržovaný trávník neobejde bez vaší péče. Pokud údržbu zanedbáte, výsledek poznáte hlavně po zimě, kdy trávník vstupuje do nové sezony. Na podzim mu můžete věnovat nejen vertikutaci, ale také kvalitní hnojivo a pískování.

i (Zdroj: archiv redakce)
Podzimní péče o trávník

Trávník patří mezi všeobecně nejnáročnější vegetační prvky na zahradě vůbec, zvláště pokud se ho snažíte udržet v perfektním stavu. Pokud vlastníte velký pozemek, možná jste si travnatou plochu rozdělili na tu intenzivně e extenzivně udržovanou, abyste na zahradě nenechali ruce.

O trávník je sice nutné se starat během celé sezony, ale přeci jen hlavní doba, kdy je nutné trávníku dopřát trošku více pozornosti, je jaro a podzim.

Od druhé poloviny září do konce října je možné, pokud to tedy teploty dovolují, provést pečlivou vertikutaci, po které trávník určitě pohnojte. Pokud tomu počasí přeje, lze ještě provádět postřik plevelů selektivním herbicidem, travnaté plochy na těžké jílovité půdě lze provzdušnit a zapískovat. S vypuštěním závlahového systému ještě počkejte do období, kdy začnou hrozit první mrazíky.

Proč se o trávník starat i na podzim

Někteří zahrádkáři trávníku věnují pozornost hlavně na jaře, kdy se zelený koberec dostává znovu do kondice. Pravda je ovšem taková, že jarní stav porostu do velké míry ovlivňuje péče v předešlé sezoně, to znamená hlavně na podzim.

Pokud tedy na podzim provedete například vertikutaci spojenou s hnojením, hlavního efektu se dočkáte právě na jaře, protože se trávník mnohem rychleji dostane do kondice, má sytější tmavě zelenou barvu a mnohem rychleji roste.

Stejně tak by se pro hnojení mělo používat speciální podzimní hnojivo, které dodá trávníku živiny ve zcela jiných poměrech než třeba hnojiva letní. Podzimní výživa totiž travnatou plochu připraví na nízké teploty, listy jsou mnohem pevnější a již příliš bujně nerostou.

Vertikutace v hlavní roli

Na konci září a během října lze již provést prořez trávníku, který také známe pod označením vertikutace. Ta se provádí nejčastěji kombinací strojové a ruční práce. Na některých malých zahradách, kde je trávníku poskrovnu nebo jsou travnaté plochy špatně dostupné pro techniku, lze vertikutovat pouze ručními vertikutačními hráběmi.

Na větších plochách byste ale zřejmě nechali ruce, proto si buď kupte vlastní, nebo si zapůjčte v půjčovně zahradní techniky výkonný vertikutátor. Prořez se provádí ve dvou na sebe kolmých směrech. Po každé etapě je ovšem třeba z trávníku uvolněnou plsť, kterou tvoří odumřelá hmota, mech a z menší části zelená hmota, pečlivě vyhrabat optimálně hráběmi švédského typu.

Pokud je trávník dlouhodobě zanedbávaný, možná budete muset vertikutaci provést ještě ve třetím směru, aby se z porostu odstranilo co nejvíce odumřelé hmoty. Po dokončení vertikutace trávník pohnojte podzimním, pomalu rozpustným hnojivem a důkladně zalijte.

Podzimní péče o trávník
Podzimní péče o trávník (Zdroj: )
Podzimní péče o trávník
Podzimní péče o trávník (Zdroj: )
Podzimní péče o trávník
Podzimní péče o trávník (Zdroj: )

Proč je třeba odstranit plsť z trávníku?

U květnatých luk a květnatých trávníků není třeba vertikutaci provádět, ba naopak by byla kontraproduktivní, protože kromě toho, že účinně odstraní odumřelou hmotu, tak do velké míry poškozuje i přízemní růžice listů květnatých druhů rostlin, které v těchto typech porostů naopak vyžadujeme.

V intenzivně udržovaném trávníku je situace ovšem úplně jiná, protože zde očekáváme absenci jakýchkoliv plevelů, mezi které řadíme právě i květnaté druhy rostlin. Jednoduše by se dalo říci, že právě vertikutace snižuje výskyt plevelů.

Plsť je třeba odstranit zvláště z několika důvodů. Nejen že může být zdrojem houbových i jiných chorob a škůdců, k jejichž výskytu je pečlivě udržovaný trávník zvláště citlivý, ale zároveň se zlepší propustnost povrchových vrstev půdy pro vodu s rozpuštěnými živinami a vzduch. Vrstva plsti ve výměně látek a plynů do velké míry brání.

Co dále ještě můžete dělat

Během září je ještě možné provádět aerifikaci, neboli provzdušnění. Tento zásah se hodí hlavně pro ty trávníky, které jsou obzvláště zatěžované častým pohybem nebo sportem nebo pro ty, které byly založeny na těžké jílovité půdě, která má tendenci ke slehnutí.

K tomuto účelu lze použít aerifikátor, který do půdy vytlačuje nebo z ní naopak vykrajuje válečky o různém průměru a délce. Povrch trávníku se pak většinou zapískuje ostrohranným křemičitým psíkem, který zaplní tyto vyražené prostory a trávník se opět dosije trávníkovým osivem. Tento postup bývá často spojován s celkovou rekonstrukcí trávníku, který vyžadoval radikální přístup, aby se dostal znovu do kondice.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 16. 8. 2017, Autor: