reklama

Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě

Při prořezávání zahrady vám může zbýt velké množství dřevní hmoty, která je ovšem jen těžko použitelná na zátop. Na výběr máte několik možností, co s ní. Buď ji zpracujete na štěpku, kterou si zamulčujete výsadby nebo obohatíte kompost, nadrtíte na hmotu, kterou lze již po této úpravě topit, nebo ji prostě využijete na stavbu specificky využitelných prvků. Ze zbytkových prutů a slabých větví totiž mohou vzniknout zajímavé hatě, kterými obeženete záhony nebo třeba hmyzí domky a stavbičky pro další užitečné zvířecí pomocníky na zahradě.

i (Zdroj: archiv redakce)
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě

Pokud jste právě koupili téměř zarostlý pozemek, určitě nezoufejte. Ačkoliv vám možná přijde, že slabé výhony náletových dřevin nelze nijak využít, opak je pravdou. Bujné pruty lísek, svíd i vrb skvěle poslouží na tvorbu haťových plůtků, kterými šikovně oddělíte třeba různé části zahrady nebo olemujete vyvýšený záhon.

Staré, jinak neupotřebitelné dřevo, zakomponujte do úbytků pro užitečné živočichy. Pruty a slabé větve zase zpracujte na dřevěnou štěpku nebo drť. Štěpkou zamulčujete záhony nebo zatopíte v kamnech. V tomto případě ovšem zpracujte jen bezlistý materiál, suché listí by jinak zůstalo na větvích, takže by zbytečně ztěžovalo jejich zpracování a navíc by se nehodilo pro zátop v kotli.

Štěpka nebo dřevěná drť

Dobrým pomocníkem na likvidaci větví a výhonů do průměru několika málo centimetrů vám bude určitě drtič nebo štěpkovač. Oba stroje fungují na zcela jiném principu, takže i výsledný produkt bude mít trochu jiné možnosti uplatnění.

Dřevěná drť bude jemnější, takže se bude perfektně hodit na mulčování záhonů. Štěpka je k tomuto účelu také vhodná, ale počítejte s větší hrubostí. Jemnější hmotu ovšem kromě mulčování využijete také jako organickou složku do kompostéru, kde spolu s posečenou trávou, spadaným listím i se zbytky zemin vytvoří činností mikroorganismů skvělý kompost. Štěpkou lze pokrýt také některé povrchy, na kterých je zbytečné pokládat klasickou kamennou, betonovou nebo keramickou dlažbu.

Do drtiče i štěpkovače vždy vkládejte mírně proschlé dřevo do maximálního doporučeného průměru. Pokud přeci jen zariskujete a dáte do ústrojí větev o větším průměru, může se stroj zaseknout. V tomto případě oceníte typy se zpětným chodem, který vám pomůže uvězněnou větev vysvobodit.

Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě (Zdroj: )
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě (Zdroj: )
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě
Zpracování dřevní hmoty v okrasné a ekologické zahradě (Zdroj: )

Vychytávky z nepotřebného dřeva

Bujné pruty některých druhů dřevin se výborně hodí na tvorbu haťových plůtků, které sluší okrasné i přírodní zahradě. Pruty do hatí vplétejte ještě v syrovém, tedy neproschlém, stavu, bude se vám tak s nimi lépe pracovat. Dřevo nemusíte nijak povrchově upravovat, dřevo i tak vydrží pěkných pár let v dobrém stavu.

Silnější pruty se pak také hodí pro tvorbu opor pro popínavé plodiny. Konstrukci z šesti prutů, které k sobě v horní části svážete hrubým provázkem, popnou například pnoucí fazole nebo ačokča.

Pokud jste na zahradě objevili staré pařezy nebo dřevo v rozkladu, určitě ho nevyhazujte na skládku. Tento již porušený dřevěný materiál dobře poslouží na tvorbu stanovišť pro různé druhy živočichů. Do klidné části zahrady umístěte ztrouchnivělé pařezy nebo kmeny a prosypejte je spadaným podzimním listím. Tento úkryt si časem oblíbí ježci a různé druhy hmyzu nebo ropuchy.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 3. 8. 2017, Autor: