reklama

Jak dobře hospodařit s vodou?

Nedostatek vody je v dnešní době velmi diskutovaný problém, se kterým je rychle potřeba něco dělat. Nestačí bohužel jenom s vodou umět dobře nakládat. První nezbytný krok, který je nutné učinit, je postarat se o to, aby se voda spíše akumulovala, než pomalu ale jistě mizela.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak dobře hospodařit s vodou?

Jaké jsou možnosti zadržování vody?

Vytvořit schůdné řešení pro nakládání s vodou není sice moc jednoduché, ale lze to zvládnout i svépomocí. V první řadě je třeba si uvědomit, odkud lze vodu odchytávat. Může to být střecha, dlažba nebo dokonce prameny na pozemku. Dále záleží nejen na vašich finančních možnostech, ale také na velikosti pozemku. Vodu lze zadržovat v jímkách, sudech nebo venkovních boxech. Vše má své pro i proti a záleží pouze na vás, čemu dáte přednost.

sudy
+ vodu lze snadno vybrat
+ voda vhodná pro přímou zálivku (odstátá, vyhovující teplota)
– malá kapacita
– při dlouhodobém skladování dochází k přemožení bakterií a voda zapáchá
– na zimu nutné vypouštět

venkovní boxy
+ vodu lze snadno vybrat
+ voda vhodná pro přímou zálivku
+ větší objemy nádrže
– v případě velkoobjemových nádrží zabírají dost místa
– při dlouhodobém skladování dochází k přemožení bakterií a voda zapáchá
– na zimu nutné vypouštět

jímky
+ malé i veliké objemy (i řády desítek m3)
+ jímka nezabírá žádné místo na zahradě (zakopaná v zemi)
+ voda se nekazí
+ není nutné na zimu vypouštět
– nutnost použití čerpadla pro odběr vody
– nutnost stavebních prací pro její zakopání
– větší finanční náročnost

Jakou formu zadržování vody zvolit?

Výše jsou popsané hlavní tři možnosti akumulace vody. Na základě těchto, ale také dalších výhod či nevýhod, je nutné zvážit možnosti použití. Nenechte se zmást prvními finančními náklady a na celou záležitost pohlížejte spíše jako na celek, který by byl pro hospodaření s vodou a její zadržování nejlepší a až teprve poté řešte peníze.

Dnes nejčastěji používané řešení je jímka. Optimální velikost se doporučuje kolem 6–8 m3. Jímka má tu výhodu, že do ní snáz svedete vodu z dlažby, střech i z čističky. To se v případě jiných nádob, které nejsou zabudované v zemi, řeší velmi obtížně. Díky jímce tak máte maximální možné variabilní řešení pro vhodné hospodaření s vodou.

Mnoho firem se vám možná bude snažit spočítat, kolik vody získáte z vašich zpevněných ploch a střech, věřte, že je to téměř zbytečné počítání. Jímku zakupte co největší, která se vám na pozemek vejde. Voda se vám v ní kazit nebude a vhodné využití vody z okapů a střech vyřešíte díky hladinovému hlídání propojeným s čerpadlem.

Jak dobře hospodařit s vodou?
Jak dobře hospodařit s vodou? (Zdroj: )
Jak dobře hospodařit s vodou?
Jak dobře hospodařit s vodou? (Zdroj: )
Jak dobře hospodařit s vodou?
Jak dobře hospodařit s vodou? (Zdroj: )

Jak vodu využívat?

Vodu hlavně z jímky lze využít na splachování WC, mytí podlah, auta a podobně, ale také na praní. Dešťová voda je měkká a tak nehrozí zatvrdnutí částí pračky. Na zálivku vodu přečerpejte do sudů, kde se ohřeje a bude možné ji použít v užitkové části zahrady. Vodu z boxů a sudů lze takto využít jen obtížně. V tomto případě vám dobře poslouží spíše na zálivku zahrady.

Jak vodu čistit?

Otázka, která potrápí hlavně majitele jímek, kteří chtějí vodu využít i na jiný účel než na zálivku zahrady. Nejdříve je potřeba zajistit, aby do jímky tekla voda co nejčistší. Je doporučené použít v místě svodu různé filtry hrubých částic jako například u okapů či dlažeb gajgr nebo malou hlubší nádržku s přepadem, kde hrubé částice padají na dno.

Čerpanou vodu lze dále čistit dle nečistot buď větší soustavou filtrů, nebo jedním filtrem, záleží na znečistění vody. U filtru hraje hlavní roli velikost filtrační plochy. V případě častého ucpávání filtru je nutné buď zvětšit filtr, nebo paralelně zapojit filtr další. Možnosti filtrování vody je vhodné probrat s odborníky, kteří vám dokážou poradit, jaký filtr je vhodnější na daný druh nečistoty.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 21. 7. 2017, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Fachmani jedou vybírat velikost jímky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pro sběr dešťové vody navrhla projektantka Lada pěknou, bytelnou jímku, která něco vydrží. Jímka bude betonová. Už slyšíme, jak voláte, vždyť to neudrží vodu, jak jí tam vůbec na pozemek chtějí dostat? To bude něco jako betonová skruž? Jak bude těžká?