reklama

Nechybí vám na zahradě okrasné trávy?

Okrasné trávy jsou v našich zahradách často neprávem pěstovány pouze ojediněle nebo bývají nepovšimnuté. A to je škoda. V létě vkusně doplňují trvalkovou výsadbu, na podzim zdobí zajímavými barvami a v zimě ve spojení s mrazíky vytváří neskutečné obrazce. Vyzkoušejte náš tip na okrasný záhon.

i (Zdroj: archiv redakce)
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy?

Naplánujte si své záhony v zahradě i včetně okrasných trav. Můžete dokonce kombinovat trávy i s bambusem. Taková spojení působí zvlášť zajímavě.

Většina druhů okrasných trav se vysévá v období od listopadu až do června. Například Pennisetum klíčí poměrně rychle, ovšem ke klíčení je u ní potřeba zajistit teplotu minimálně 22 °C. Důležitá je i rovnoměrná vlhkost. Po 4–8 týdnech je možné ji pikýrovat a po 6–10 týdnech vysazovat do květináčů. Hnojíme jen mírně.

Oblíbené a zajímavé travní druhy:

Proso (Panicum virgatum)

Do půdy bohaté na živiny, do teplých míst se vysazuje proso (Panicum virgatum). Je nutné vědět, že tato okrasná tráva nesnáší sucho. Je ideální pro kombinaci s rostlinami, které kvetou na konci léta anebo na podzim. Kvete od července do září a navíc je vhodná i jako ozdoba do váz. Dosahuje výšky až 1 metru, často i více.

Kortadérie (Cortaderia selloana) – pampová tráva

Tuto atraktivní trávu vysazujeme obvykle jako solitér. Na jednotlivých stéblech se tvoří metličky, které jsou největší ozdobou těchto trav. Sušená vydrží dlouho i jako dekorace ve váze.

Nechybí vám na zahradě okrasné trávy?
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy? (Zdroj: )
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy?
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy? (Zdroj: )
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy?
Nechybí vám na zahradě okrasné trávy? (Zdroj: )

Kostřava (Festuca scoparia) – medvědí tráva

Jedná se o kobercovou trvalku, která se dobře rozvětvuje. Díky své krásné zelené barvě může být zajímavou ozdobou třeba vaší předzahrádky, a to i v zimním období.

Co se její výšky týče, dorůstá okolo 15–25 cm. Kvete od června do července. Vysazujeme ji na slunečná až polostinná místa. Tento druh by rozhodně neměl chybět ve štěrkových záhonech.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

K jedněm z nejimpozantnějších okrasných trav patří ozdobnice čínská. Je původem z Japonska a může dorůst do výšky až 300 cm. Jejích květů se v našich podmínkách dočkáme pouze za teplého a dostatečně vlhkého léta. Její hlavní ozdobou jsou však její až metr dlouhé měkké listy.

Ozdobnice (Miscanthus floridulus) syn., Giganteus

Její velkou výhodou je, že se jí daří na jakémkoli stanovišti, ve stínu i na slunci, na suchém, ale i na vlhkém místě. Naprosto ideálním místem pro její výsadbu je jezírko. Se střihem čekáme vždy až na předjaří čili na přelom února a března.

Důvodem pro střih trav v období na konci zimy je to, že trávy sestříhnuté na podzim mohou být na řezných plochách napadeny plísní. Plíseň se může v zimě rozšířit až do oblasti kořenů a tak zničit prakticky celou rostlinu. V předjaří odřezaná stébla lze využít jako podpěru k jiným rostlinám.

Na konci vegetačního období začnou její opadávající listy vytvářet pod rostlinami mulčovací nastýlku, která chrání půdu před rzí. Tento druh nepotřebuje ani žádné ochranné postřiky, ani velké množství hnojiva v průběhu sezony.

Příklad květinovo-travního záhonu

Zkuste ve své zahradě vysadit společně následující druhy květin a trav. Jako pozadí zvolte jednu rostlinu Miscanthus sinensis. Po obou jeho stranách mírně předsaďte Proso (Panicum virgatum) a Penisetum. Klidně i více rostlin.

Na vzdálenější okraje umístěte kostřavu ovčí (Festuca ovina) a do popředí, na přeponu trojúhelníkového záhonu vysaďte gypsomilku – šáter (Gypsophila repens), rozchodník (Sedum Autumn Joy).  První a nejnižší řadu v popředí ponechejte pro okrasné cibuloviny nižšího vzrůstu, využijte nízké odrůdy tulipánů a narcisů a také šafrán.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia.cz

Publikováno: 14. 7. 2017, Autor: