reklama

Květnaté louky jako trend dnešní doby

Často přemýšlíme, jak zefektivnit péči o velkou zahradu, a ne vždy se to povede k naší spokojenosti. Jednou z možností, jak se vyhnout seči každý týden, je založení květnaté louky alespoň na části pozemku. Tento typ trávníku je nejen krásný a přináší mnoho užitku i pro opylovače a další skupiny živočichů, ale navíc nám ušetří mnoho času. Bude totiž vyžadovat jen dvě seče ročně a úplně se obejde bez zálivky a dalších prací, které vyžadují nízce sečené trávníky.

i (Zdroj: archiv redakce)
Květnaté louky jako trend dnešní doby

Květnaté louky byly odjakživa součástí české přírody, ovšem v posledních letech mizí hlavně v příměstských oblastech, které jsou velmi rychle zastavovány. Tento dříve tolik běžný prvek se postupně vytrácí a s ním i přirozené stanoviště pro mnoho druhů živočichů, zvláště pak opylovačů.

Pokud vlastníte velký pozemek a už vás moc nebaví trávník sekat každý týden, zkuste třeba na části pozemku založit krásnou květnatou louku plnou pestrých květů. Nejenže vám ušetří plno času, ale navíc na svou zahradu nalákáte i mnoho užitečného hmyzu, který vám opyluje například ovocné stromy.

Aby louka fungovala

Při péči o květnatou louku se inspirujte samotnou přírodou. Louka se skládá z druhů trav a kvetoucích dvouděložných rostlin. Může se vyskytovat v různých podmínkách, na kterých je také plně závislé druhové složení porostu.

V každém případě jediné, co budete muset opravdu dělat, jsou dvě seče ročně, a to ještě vždy až po odkvětu většiny květnatých druhů. Rostliny totiž musí stihnout vytvořit semena, ze kterých postupně vyklíčí nové rostlinky.

S posečenou trávou si snadno poradíte, pokud nejste schopni seno zužitkovat sami, nabídněte ho místním chovatelům hospodářských zvířat. Další péče o louku vás už nemusí nijak trápit.

Hnojení i postřiky proti dvouděložným plevelům jsou naopak kontraproduktivní. Vždyť dvouděložné plevele jsou právě ony chtěné květnaté druhy, které jsou na živiny většinou silně nenáročné. Hnojivo by naopak druhovou diverzitu značně snížilo, v porostu by totiž zůstaly jen ty květiny, které pro svůj růst vyžadují větší poměr živin. Stejně tak zapomeňte i na vertikutaci, která poškozuje přízemní růžice listů bylin a celkově snižuje zaplevelení plochy.

Květnaté louky jako trend dnešní doby
Květnaté louky jako trend dnešní doby (Zdroj: )
Květnaté louky jako trend dnešní doby
Květnaté louky jako trend dnešní doby (Zdroj: )
Květnaté louky jako trend dnešní doby
Květnaté louky jako trend dnešní doby (Zdroj: )

Každý rok trochu jiná

Louku lze založit výsevem nebo v ni lze postupně přeměnit doposud udržovaný trávník. Ať tak, či onak, druhové složení se vyvíjí poměrně dynamicky a vždy záleží na tom, jak druhy necháte vysemenit.

Zatímco jeden rok může ve směsi zcela převládnout kopretina bílá, jiný rok to může být třeba zase jetel. Květnatá louka je proměnlivá, takže se můžete každý rok těšit na novou podívanou.

Založení louky raz dva

Na trhu seženete směsi osiva květnaté louky pro různé podmínky. Oblíbené jsou třeba směsi na suchou stráň nebo kopretinová louka, ale výjimkou nejsou ani osiva na půdu mírně vlhkou či zamokřenou.

Jak už bylo řečeno, louku je možné založit na černém úhoru. Terén je nutné porovnat, a pokud ho už stihl obsadit plevel, je dobré ho odplevelit, aby měla klíčící semena dostatek prostoru a aby už od začátku nebyla zatěžována mezidruhovou konkurencí. Tento způsob založení louky je nejrychlejší a nejefektivnější.

Druhou, mnohem zdlouhavější, variantou je postupná přeměna okrasného trávníku. Trávník je nutné přestat sekat, vertikutovat, zalévat a ošetřovat postřikem proti dvouděložným plevelům. Tato metoda prochází různými proměnami trávníku. Ten totiž řídne a na uvolněném prostoru se postupně usadí různé druhy bylin. Květnaté louky jako takové se ovšem dočkáte o mnoho let později, proto tato varianta založení není příliš vhodná pro netrpělivé.

Třetí možností je postupný dosev dvouděložných rostlin do stávajícího travního porostu, ale jedná se spíše o méně efektivní variantu. Květnaté druhy totiž většinou jen těžko klíčí v již zapojeném porostu. Pro zvýšení úspěšnosti se doporučuje trávník narušit vertikutačními hráběmi, aby se semena více zapracovala do půdy a lépe se tak ujala.

Kam se louka hodí

Květnatou loukou lze samozřejmě nahradit celý okrasný trávník, otázkou ovšem je provoz na zahradě. Mnohem vhodnější je založení louky v prostoru ovocného sadu nebo v okolí vodních prvků, kde není nutné často chodit. V květnaté louce je pak možné i vysekávat cestičky, která prostupnost zapojeným porostem značně zpříjemní.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 29. 6. 2017, Autor: