Pokud patříte mezi ty nadšence, kteří rádi zužitkují maximum ze své zahrady nejen na přípravu pokrmů, ale také si rádi vyrobíte nějakou tu přírodní kosmetiku, určitě se inspirujte některými našimi recepty na výrobu přírodních bylinkových olejů.
Na výrobu masážních olejů potřebujete vždy jen pár ingrediencí, ale snažte se, aby byly v co nejvyšší kvalitě. Kvalita oleje a použitých bylin se totiž výrazně promítne do účinnosti výrobku.
Pokud používáte bylinky z vlastní produkce, určitě byste je měli vypěstovat šetrným způsobem bez použití chemických hnojiv a postřiků, abyste si do produktu nezanesli i rezidua chemických látek, která by vašemu tělo příliš neprospívala.
Pokud s výrobou masážních olejů teprve začínáte, věřte, že si ji hned osvojíte. V první řadě si stanovte, co od oleje očekáváte. Zda má zvláčnit pokožku, uvolnit svaly, zmírnit otoky nebo třeba jen zmírnit stres a napětí. Od toho se pak odvozuje sestavení receptury.
Jaké bylinky použít
Jednou z důležitých surovin jsou bylinky. Možná budete zvažovat, zda zvolit čerstvé nebo sušené. Vše má svá pozitiva i negativa. Byliny budete muset v oleji macerovat asi tak tři až čtyři týdny, takže musíte pracovat v čistém prostředí s čistými nekontaminovanými surovinami. Je důležité používat jen čisté sklenice a jiné náčiní, se kterým si při výrobě budete pomáhat. Jakákoliv nečistota se může projevit například zplesnivěním celého produktu.
Jistá rizika jsou spojena i s použitím právě čerstvých bylinek. Těch musíte na maceraci použít mnohem větší množství než těch sušených, protože obsahují hodně vody. Po celou dobu máčení musí být perfektně ponořené, jinak opět hrozí plíseň. Mnohem spolehlivější je použití bylin sušených. Nejen že jich nepotřebujete takové množství, ale nemusíte je při maceraci ničím zatěžovat, aby držely perfektně ponořené.
Výhody a nevýhody sušených a čerstvých bylin při maceraci v oleji
Sušené bylinky
+ nízké riziko zplesnivění
+ není potřeba tolik bylinné hmoty, protože již neobsahují žádnou vodu
+ vysoký podíl účinných látek v menším množství hmoty
+ ve sklenici jsou lépe skladné (respektive nepotřebujete tak velkou sklenici)
+ dobře se s nimi pracuje
– macerát je třeba perfektně scedit, aby v oleji nezůstaly ani ty nejjemnější částečky
čerstvé bylinky
+ intenzivní vůně
+ vysoká kvalita čerstvého materiálu
– na výrobu macerátu je třeba velké množství čerstvé hmoty
– vysoké riziko plísně
– bylinky musí být perfektně čisté a suché
Kvalita oleje se podílí na účinku
Kromě bylinek budete také potřebovat rostlinný olej vysoké kvality. Opět se zaměřte na oleje BIO kvality rostlinného původu. Skvělou práci odvede například olej olivový, avokádový, šípkový a mandlový. Právě v tomto oleji budete po dobu asi jednoho měsíce macerovat bylinky, ze kterých se během této doby vylouhuje velké množství účinných látek.
Olej tedy považujeme za jakýsi nosič účinku, který ovšem navíc podpoříme přidáním stoprocentního esenciálního oleje. Tento olejíček se ovšem přidává jen po kapkách.
Na trhu je seženete v různých kvalitách a při výrobě masážních olejů s nimi zacházejte opatrně. Některé se totiž hodí jen pro letní a jiné zase pro zimní období. Některé mohou u citlivých jedinců vyvolat bolesti hlavy, jako je tomu třeba u levandule a jiné dokáží při kontaktu s pokožkou a při pobytu na slunci vyvolat vyrážku.
Takže než se pustíte do užívání esenciálních olejů, je dobré se alespoň v základní míře informovat o jejich účincích. Stejně tak jistá omezení platí pro těhotné a kojící ženy a malé děti.
Jak tedy vyrobit masážní olej?
Na výrobu budete potřebovat asi tak 300 ml oleje a 5 polévkových lžic sušených bylin dle vlastního výběru. Pro maceraci se skvěle hodí například patentové zavařovací sklenice, do kterých nalijete olej a přidáte sušené bylinky. Ty v oleji pečlivě promíchejte, aby všechny částice přišly do přímého kontaktu s olejem.
Pak nechte tři až čtyři týdny macerovat v pokojové teplotě. Po uplynutí doby olej sceďte přes husté plátýnko nebo gázu do jiné čisté sklenice a přidejte tak tři až čtyři kapky stoprocentního esenciálního oleje.
Doporučené receptury
Recepturu si může každý sestavit dle svých požadavků, ale chybu určitě neuděláte masážním olejem z máty, která krásně uvolňuje svaly.
Pět až šest vrchovatých lžic sušené máty nasypte do 300 až 400 ml mandlového oleje, který má příjemnou konzistenci, krásně se vstřebává a navíc vyživuje pokožku. Po scedění přikápněte asi tři kapky eukalyptového nebo rozmarýnového esenciálního oleje.
Další masážní olej lze připravit třeba z měsíčku lékařského a avokádového oleje, který je ovšem silně výživný, takže se hodí hlavně pro suchou pokožku.
Text a foto: Lucie Peukertová
Publikováno: 22. 6. 2017, Autor: