reklama

Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo

Milujete bonsaje a rádi byste rozšířili svou sbírku i o exemplář ginkgo biloba? Pak pro vás máme celou řadu postřehů z jejich pěstování, které pokud si vezmete za své, vám zcela jistě pomohou vypěstovat vaši bonsaj dokonce i ze semínka. Pojďme tedy na to!

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo

Kde pořídit semena

Semena tohoto jedinečného stromu pořídíte v obchodě či ve specializovaných e-shopech. Ovšem, aby vaše cesta za ginkgem byla úspěšná, je třeba dodržovat několik důležitých pokynů.

Nejdříve musíte zjistit, z které oblasti pochází, abyste věděli do budoucna, jak na tom bude vaše bonsaj s odolností vůči chladu, a pak je důležité vědět, jak byla tato semena uskladněna. Jiný vliv má na ně suché nebo vlhké prostředí stejně jako třeba chladná místnost.

Ze semínek je třeba odstranit obal

Semena ginkgo jsou obalena v obale obsahujícím dráždivé látky, pokud se tedy do odstranění obalu pouštíte, mějte oblečené rukavice, abyste předešli podráždění pokožky. U těchto semen je dále doporučována stratifikace.

Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo (Zdroj: )
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo (Zdroj: )
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo
Jak si vypěstovat bonsaj ze stromu ginkgo (Zdroj: )

Za jakých podmínek stratifikaci provést

Očištěná semínka jsou připravená ke stratifikaci, to znamená k pobytu v chladném prostředí, díky němuž posléze budou schopna vyklíčit. Semínka smíchejte s pískem a směs vložte do hliněného květináče. Otvory ve dně i horní stranu květináče přikryjte plastovou, nebo kovovou síťkou a tu na květináči upevněte. Na závěr takto připravený květináč vydatně prolejte vodou a nechte venku stát, dokud z něj neodteče všechna přebytečná voda.

Poměr písku a semen by měl být 3 : 1. Takto připravené květináče by měly být postaveny od podzimu až do jara venku. Písek v květináči nesmí vyschnout. Jsou-li venkovní teploty nižší než 0 °C, nezalévejte.

Výsev semen

Výsevní misky musí mít vždy otvory pro odtok vody. Semínko by v misce mělo ležet vždy nešpičatým koncem nahoru, protože kořínky se tvoří právě na onom špičatém konci. Misku položte ven a ničím ji nepřekrývejte, fólie by mohla více uškodit než pomoci. Zvolte kyprý substrát s vysokým podílem písku, který by měl být ve složení 60 % zeminy a 40 % písku. Semenáčky mají ploché a masité kořeny, které by se při přesazování z těžkého substrátu mohly polámat.

Zálivka, hnojení a umístění

Mějte na zřeteli, že substrát s vysokým podílem písku rychleji vysychá, a tak hlavně v období horkých letních dnů pravidelně kontrolujte a zalévejte dle potřeby. Po uplynutí 3 týdnů od klíčení můžete začít s pravidelným přihnojováním, a to až do října.

Těmto rostlinám se nejvíce daří na slunci, ale ani v polostínu jim nebude špatně. Ovšem v parném létě je vždy chraňte před poledním sluncem. Semenáčky, které vyklíčily v červnu, můžete nechat přezimovat venku, ale je nutné je krýt bukovým listím, které netrouchniví.

Tvarování bonsaje

Ve druhém vegetačním roce dosáhneme požadované vidličky větviček v patřičné výšce. Po přezimování, tedy ve třetím vegetačním období na jaře stromeček přesadíme. Kořínky je třeba seříznout a semenáček vložit šikmo do substrátu. První větvička bude kmínkem a z druhé větvičky tvarujeme nejnižší větvičku.

Cílem je další větvičky tvarovat vodorovným směrem tak, jako je to obvyklé u všech ostatních bonsají. Na výsledek si budeme muset sice několik let počkat, ale věříme, že podle našeho návodu bude snažení zakončeno správným výsledkem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 25. 5. 2017, Autor: