reklama

Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek?

Zahrady se stávají součástí obytného prostoru. Jak jarní sluneční paprsky prohřejí vzduch, táhne nás to ven. Zahraniční designéři dávají důraz na propojení interiéru s exteriérem. Základem je funkční a hezký zahradní nábytek.

i (Zdroj: archiv redakce)
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek?

Relaxační zóna na zahradě by nám měla dát možnost klidného trávení odpoledne s rodinou, stejně jako uspořádat zahradní party s přáteli. Až budete kupovat nábytek a chcete ctít trendy, zvolte kovový nábytek v jednoduchých liniích městského stylu. V případě, že na vás kov jako materiál působí příliš chladným dojmem, sáhněte po kombinaci s přírodním dřevem. Minimalistická kovová kostra nábytku může být doplněná například o dřevěné opěrky.

Dřevěný nábytek vydrží desetiletí

V případě, že si neumíte na zahradě představit jiný nábytek než dřevěný, nejlepší volbou je vyrobený z pomalu rostoucích exotických dřevin. „Například dřevo meranti je odolné proti vodě, slunečnímu záření i dřevokaznému hmyzu. Vydrží tak až několik desetiletí. Z evropských dřevin je nejtrvalejší akátové dřevo. To navíc obsahuje přírodní silice, čímž odpuzuje zahradní škůdce,“ vysvětluje Petra Triščíková ze společnosti MT nábytek. Levnější a měkčí typy dřeva, jako je smrk, borovice či modřín, vyžadují pravidelnou péči a údržbu.

Oázu klidu vám pomůže dotvořit pohovka

Aby zahradní obytný prostor byl co nejpohodlnější, měl by mít podobné vybavení jako obývací pokoj nebo jídelna. Kromě jídelního stolu s židlemi, by měl dát možnost se příjemně natáhnout na lehátko nebo pohovku.

Co se zahradních sofa týká, aktuálním trendem jsou materiály odolné proti nepříznivým vlivům počasí, jako je UV záření, voda či písek. „Populární jsou pohovky z ratanu a umělého ratanu, které odolají i špatnému počasí. Pro potahy se z materiálů hodí například polyakryl, který je odolný nejen vůči dešti, ale i slunečnímu záření. Ideálně by však podsedáky s potahy měly být odnímatelné, abychom je v případě intenzivního deště mohli schovat,“ doporučuje Petra Triščíková ze společnosti MT nábytek.

Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek?
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek? (Zdroj: )
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek?
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek? (Zdroj: )
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek?
Přeměňte zahradu na obývák. Jaký vybrat nábytek? (Zdroj: )

Zahradní stan ochrání před sluncem

V horkých dnech, kdy slunce nepříjemně praží, je lepší posedět ve stínu, který nejlépe poskytne zastřešení terasy, markýza nebo altán. Praktické jsou přenosné slunečníky nebo party stany.

Textilní altány vybírejte z prodyšných materiálů, aby vzduch proudil a neudržovala se uvnitř zbytečně vyšší teplota. Stejně tak musí být použité látky odolné vůči povětrnostním podmínkám a dešti. Některé typy navíc odrazí nálety hmyzu. Díky spouštěcím moskytiérám tak žádný komár nenaruší ani večerní letní posezení.

Věnujte mu péči a bude vám déle sloužit

Každý nábytek totiž vyžaduje péči a dvojnásobně to platí u nábytku venkovního. Plastový nábytek je na povětrnostní podmínky nejnáchylnější, jeho barva brzy vybledne. I z tohoto důvodu je třeba nábytek z plastu při dešti vždy uschovat.

Dřevo je na tom lépe, ale i jeho údržba je náročnější. Je nutné ho napustit oleji, které ho ochrání. Olejovou kúru mu dopřejte každé jaro a na podzim po sezoně. Přípravky se nanáší nasucho a je potřeba je nechat vždy řádně zaschnout. U dřevěného nábytku se vyplatí použít i preparáty proti plísním či dřevokaznému hmyzu. Olejování zabrání vysychání dřeva, pokud máte zastřešenou terasu, lze jej i navoskovat. Nikdy však nenechávejte nábytek zbytečně zmoknout, vyplatí se pořídit speciální kryt nebo alespoň plachtu.

V zimních měsících se doporučuje nábytek skladovat v suchých a zastřešených prostorách, ať je i další sezonu stejně kvalitní jako tu předešlou.

Plánujete stavbu terasy? Inspirujte se ve velké fotogalerii teras na Living.cz

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: MT nábytek, Shutterstock.com

Publikováno: 25. 4. 2016, Autor: