reklama

Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii

Cesta vedoucí k cíli je klikatá, dlouhá a cíl samotný se nachází takřka vždy ve středu. Co je to? Bludiště! Longleat ve Velké Británii největší na světě a díky tvůrčí práci zahradních architektů se stal moderní zábavou dneška.

i (Zdroj: archiv redakce)
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii

Víte, jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm? Labyrint je jednosměrný, tudíž v něm ani zabloudit nelze. Jedna z cest se v tomto případě vždy přibližuje ke středu anebo se od něj naopak vzdaluje, nakonec vás však vždy k cíli dovede.

Bludiště má na rozdíl od labyrintu spoustu slepých a falešných odboček, tudíž se vám snadno stane, že zabloudíte, do centra bludiště se ani nedostanete anebo se ocitnete záhy mimo něj. Prostě v něm zabloudíte…

Longleat má nejdelší bludiště světa

Bludiště v Longleat – Hedge Maze je nejdelším bludištěm světa vytvořeným tvarováním dlouhověkých dřevin. Vzniklo díky nejlepším britským zahradníkům a jejich péči o více než 16 tisíc tvarovaných tújí.

Navrhl ho architekt Greg Bright a první návštěvník do něj vkročil v roce 1975. Zahradu, v níž je bludiště umístěno, naleznete v zahradách stejnojmenného zámku v hrabství Wiltshire v jižní části Anglie.

Krása zahrad, safari i dinosauři

Součástí zahrad připojených k honosnému sídlu jsou i velice umně tvarované topiary a okouzlující oranžerie. Ovšem zatímco bludiště nabízí takřka tři kilometry putování v sevření stěn tújí, ve stejném areálu naleznete i spoustu další zábavy pro celou rodinu – množství velmi extravagantních soch, dinopark, safari, nákladné zahradní umění a také miniaturní vláček.

Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii (Zdroj: )
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii (Zdroj: )
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii
Longleat – nejdelší zelené bludiště světa najdete v Británii (Zdroj: )

Tvarování tújí pro akrobaty

Pochopitelně i dnes si vyžaduje nejen bludiště, ale také topiary a vlastně celá zahrada údržbu, kterou zvládne jen několik zahradních techniků, kteří jsou v dobré fyzické kondici. Zatímco v minulosti se při tvarování kvanta živých plotů používalo lešení, nyní je péče o ně výrazně zmodernizována, což ovšem vyžaduje mrštnost a skvělou kondici. K sestřihu živých plotů se totiž používají chůdy, aby dosáhli zahradníci všude tam, kde je potřeba.

Kdo za tím stojí

Historické bludiště se nachází v těsné blízkosti honosného sídla. To bylo vystavěno Johnem Thynnem, markýzem z Bathu, v roce 1580. Vnější zdi sídla mají stále tudorovské rysy, ovšem interiéry, ty se měnily vždy s aktuálně nastupujícími módními trendy. Dodnes sídlo vlastní rod Bathů.

Současný vlastník Alexandr Thynn Bath se narodil v roce 1932. Je to politik, výtvarník a svůdce žen v jedné osobě. Miluje všechny druhy zábavy, a právě to byl důvod nejen pro výzdobu interiérů erotickými malbami, ale také pro doplnění panství o safari, malý vláček a další atrakce. Díky němu má zámecký zvěřinec podobu zoologické zahrady.

Celý areál je pro veřejnost otevřen od konce března do začátku listopadu, a to vždy od 10 hodin dopoledne, v létě až do 19.30 hod.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com, Sebastien Coell / Shutterstock.com

Publikováno: 3. 2. 2016, Autor: