reklama

Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham

Na anglických zahradách obdivujeme jejich impozantní rozměry, krásné výhledy do krajiny, rostliny mistrně zasazené do celistvé kompozice a úžasně ztvárněné drobné stavby. Pokud vám je styl anglické zahrady blízký, můžete se při návštěvě Anglie zastavit v zahradách u paláce v Rousham. Tyto velkolepé zahrady patří mezi nejkrásnější zahradní díla Oxfordshire.

i (Zdroj: archiv redakce)
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham

Oxfordshire je plné různých historických parků a zahrad, ale málokterý ve vás nechá tak hluboko zakořeněné vzpomínky jako právě Rousham. Ještě před tím, než tuto zahradu začal pro rodinu Dormerů dle své filozofie přetvářet Kent ve jménu anglické krajinářské školy, bývala zde formální, tedy přísně pravidelná zahrada. 17. století ovšem pro Rousham znamenalo začátek nové etapy, která měla současnou zahradu přetvořit ve jménu krajinářské školy, která vychází z inspirace samotnou krajinou a přírodou. Právě v této době bylo v Anglii ve jménu nové krajinářské školy přetvářeno mnoho zahrad, které dnes považujeme za perly zahradní architektury.

Zahrada s příběhem

V centru rozlehlých zahrad najdete monumentální palác rodiny Dormerů. Na něj navazuje rozlehlá mírně zahloubená travnatá plocha, kterou nazýváme bowling green. V minulosti tento trávník sloužil majitelům pro míčové hry, dnes už plní pouze estetickou funkci. Za touto plochou svádí urputný boj socha lva s koněm, od které je úžasný výhled do okolní krajiny.

Palác s trávníkem se nachází na zvýšeném terénu, který umožňuje impozantní výhledy do krajiny. Výhledy jsou velmi důležitým tématem celé zahrady, William Kent jimi opticky zvětšoval zahradu a využíval tak kouzlo místní krajiny. K tomu mu dopomáhaly i terénní úpravy nahrazující klasické oplocení, tak zvané ha-ha příkopy. Směrem od krajiny měly pozvolný terén, zatímco u zahrady už disponovaly kolmými stěnami. Tyto příkopy na sebe nestrhávaly větší pozornost, pozorovatel o nich prakticky neměl ani zdání, ale plnily velice praktickou funkci. Zamezovaly totiž vstupu zvířat do samotné zahrady, aniž by bylo nutné stavit vysoké oplocení, které by narušovalo působnost zahrady.

Při procházce zahradou objevíte mnoho antikizujících budov, které vypráví zajímavé příběhy. Ve Venušině údolí u říčky Cherwell vás na procházce tmavým lesem doprovodí vodní cesta s osmiúhelníkovým bazénem. Zajímavou atmosférou na vás dýchne vodní kaskáda se sochou bohyně Venuše, kterou opodál doplňují sochy Panna a Fauna. Pokud zavítáte ještě dále, uvidíte Palladiánskou bránu, sochu gladiátora nebo třeba sochu Apollona.

Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham (Zdroj: )
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham (Zdroj: )
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham
Po stopách anglických zahrad. Prohlédněte si úchvatný Rousham (Zdroj: )

Užitková a okrasná funkce zahrady

Anglický zahradní architekt a malíře William Kent, který má koncept zahrady na svědomí, nemyslel pouze na okrasnou funkci zahrady, ale měl na mysli i nutnost obživy Dormerovy rodiny. Nedaleko paláce tak objevíte také zahrady s ovocnými dřevinami nebo výsadby bylinek.

Nedaleko paláce se rozprostírá ornamentální zahrada se stavbou ze 17. století s kruhovým půdorysem se stěnami pokrytými ovocnými palmetami. Jedná se o holubník jinak také nazývaný columbarium. Tuto stavbu obklopují ornamenty ze zimostrázu vždyzeleného, mezi nimiž v létě rozkvetou pestré květy různých odrůd růží.

Ovocné stromy jsou v Rousham použity opravdu často. Angličané jsou mistři jejich řezu, proto je v Rousham objevíte ve formě kordonů, palmet i špalírů. Ovocné stromy se tak objevují na stěnách budov i jako zelená clona u cihlových stěn. Kent tak propojil užitkovou funkci s okrasnou, což se mu povedlo opravdu na jedničku.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 26. 1. 2016, Autor: