reklama

Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie

Pestré okenní truhlíky, nádoby na terasách ani závěsné koše se již v posledních letech neobejdou bez stále oblíbenější drobnější a mladší sestry klasických petúnií. Calibrachoa je jednou z komerčně vyšlechtěných nových odrůd, které jsou doslova obsypány květy. Možná tuto rostlinu ale znáte pod jiným jménem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie

V současném sortimentu zahradnictví nalezneme celou řadu atraktivních odrůd. Ty se rychle obměňují. Cesta k těmto tolik oblíbeným rostlinám byla však poněkud spletitá.

Materiál byl získán z expedice

Calibrachoa u nás patří k oblíbeným letničkám. První komerční odrůda se zrodila v roce 1993. Jako první ji na trh uvedla japonská firma. Ta výchozí pěstební materiál získala z expedic konaných v předchozích letech převážně do Jižní Ameriky, ale i do Ameriky Severní.

Odebraný řízek z rostliny, která rostoucí na skále byla obsypána množstvím půvabných květů, byl základem dnešních rostlin zvaných mimo jiné i minipetúnie. Ačkoli byla tato rostlina popsána botaniky již před dlouhou řádkou let, byly tehdy pro šlechtitele a zahradníky rostliny nezajímavé. Důvodem bylo to, že jejich malé květy nevytvářely semena. A právě to, že se rostliny nevysilují tvorbou semen, jim umožňuje vykvést naplno a ve velkém množství byť miniaturních květů.

Rozdíly mezi petúniemi a Million Bells

Petúnie jsou intenzivně šlechtěny od 30. let 19. století, kdy se dostaly do Evropy. Velká variabilita nejen ve velikosti květů, ale i v jejich barvě a celkovému vzrůstu z petúnií udělala jednu ze tří nejpěstovanějších letniček u nás.

Ve srovnání s petúnií nemá Calibrachoa stejný počet chomozomů. A právě to je důvodem, proč se tyto dva rostlinné druhy nedají křížit mezi sebou. Šlechtitelům tak nezbylo nic jiného než začít od botanických druhů. Jejich cílem bylo vyšlechtit rostliny s velkým množstvím květů, které se neuzavřou, když nesvítí slunce, a které budou mít zároveň košatý a kompaktní tvar. Jakmile se to podařilo, objevily se na trhu první dvě odrůdy: Million Bells Upright Pink a Million Bells Upright Blue.

Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie (Zdroj: )
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie (Zdroj: )
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie
Calibrachoa, Million Bells nebo minipetúnie – drobnější a mladší sestra petúnie (Zdroj: )

Jak se množí Million Bells

Většina odrůd minipetúnií se množí řízkováním. Vyšlechtění odrůdy nové pak trvá přibližně 2 až 3 roky, což je poměrně krátká doba. Sortimet Million Bells zahrnuje řadu atraktivních odrůd, které se zdárně a rychle obměňují.

Zahradnické firmy nakupují řízky rostlin hlavně na Tenerife a v Izraeli. Jediná odrůda, jež se množí semeny, má název Kabloom. Tu na trh uvedla americká firma, a to teprve nedávno v roce 2014.

Široké spektrum barev minipetúnií

Calibrachoa má opravdu pestrou škálu barev. Ta základní modrá, růžová a bílá byla rozšířena o žlutou, oranžovou a dvoubarevné variety. Zatímco klasické odrůdy mají pouze jednoduchý květ veliký něco mezi 3 až 4 cm, novinky jsou již plnokvěté a mají žilkování s tmavší nervaturou. Převislé odrůdy pak tvoří samostatnou kapitolu.

Jak se správně pěstuje Calibrachoa

Pro výsadbu rostlin vybereme substrát určený pro surfinie. Pěstovat je můžeme i v samozavlažovacích truhlících.  Pokud je léto spíše chladnější a vlhké, je třeba snížit hladinu vody v truhlíku, případně ji zcela vylít. Rostliny můžeme vysazovat již od dubna. Při očekávaných přízemních mrazících rostliny v truhlících či nádobách přikrýváme netkanou textilií.

Calibrachoa dobře snáší plné slunce i polostín. Pokud ji můžeme uchránit před silnějším větrem a deštěm, je to ideální. Tyto rostliny nemají ve zvyku utlačovat jiné rostliny v téže nádobě. S přihnojováním začínáme již týden po výsadbě. Nejprve hnojíme 1 x týdně, později už 2 x týdně. Očekává-li se chladnější počasí, ubereme na zálivce.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

Publikováno: 11. 6. 2018, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Představení vzácných druhů rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

František Kafka přišel do studia představit vzácné druhy rostlin