Ještě před deseti lety o této aromatické krásce jen tak někdo nevěděl, poslední roky se ovšem dostává čím dál tím více do povědomí laické i odborné veřejnosti. Indiánská rostlina, jak se také zavinutce neboli monardě říká, k nám přicestovala ze severoamerických prérií a ačkoli dokáže mnohdy vytlačit ze záhonu i okolní rostliny, určitě stojí za to, si ji vypěstovat. Je nejen zajímavá, ale je to také lákadlo pro hmyzí opylovače a její léčivé látky vás potěší především v bylinném čaji.
Na trhu se nejčastěji setkáte se zavinutkou podvojnou (Monarda didyma), která je typická svými korálově červenými květy. Běžný je ovšem také silně prošlechtěný sortiment zavinutky trubkovité (M. fistulosa), která je dostupná v odrůdách s květy v bílé, růžové, fialové či karmínové barvě. Kultivar Blaustrumpf má květy tmavě fialové, Cambridge Scarlet světle červené, Gardenwiew Scarlet šarlatově červené, Marschall´s Delight fialově růžové a Schneewitchen čistě bílé.
Druh zavinutky podvojné je ovšem také prošlechtěn, takže na trhu za svou příbuznou příliš nezaostává, ačkoli se nejčastěji setkáte s červenokvětou formou. Kultivar Balmy Pink kvete růžově, Balmy Purple purpurově a Pink Lace sytě růžově.
Netradiční krása na plné léto
Zavinutky jsou u nás nepůvodní, ačkoli mohou připomínat hluchavku nebo kopřivu. Pochází totiž z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) rostlin, kam náleží i jmenované plané rostliny. Celá rostlina je silně aromatická, což poznáte i na několik metrů od rostliny. Vůně je podobná mátovému aroma, ačkoli má ovocný nádech. Doba květu se liší podle kultivaru, ale trvá většinou od července do srpna, některé kultivary kvetou až do podzimu.
Bujný druh
Především u zavinutky podvojné je třeba upozornit na expanzivní růst. Rostlina se do okolí rozrůstá výběžky, které dokáží zcela vytlačit okolní, méně bujné, trvalky. Zavinutka je jeden z těch druhů trvalek, který vyžaduje dostatek prostoru, určitě se nehodí tam, kde není místa nazbyt. Má také tu vlastnost, že když narazí na překážku v podobě zdi nebo obruby, přestává se jí dařit tak, jako v době, kdy měla více prostoru, proto se vyplatí s tímto efektem počítat při výběru stanoviště.
Každý rok je možné zavinutku obrýpnout a získat tak nové rostliny. Střed časem vyholuje, proto je ideální výsadbu zavinutky po několika letech obnovit a odumřelý střed odstranit. Zavinutka roste i bez pravidelné péče, ačkoli si libuje v živných zahradních půdách. Ve vyloženě chudých půdách neroste příliš bujně. Sucho snáší obstojně, proto je to dobrá volba do prérijních trvalkových záhonů, které nevyžadují pravidelnou zálivku.
Dobří sousedé
Zavinutky se budou zvláště vyjímat v sousedství pestrobarevných trvalek vyššího vzrůstu. Do těsné blízkosti k nim nevysazujte pomalu rostoucí nebo nízké trvalky, zavinutka by nad nimi během chvíle zvítězila. Dobrým sousedem jim budou různé druhy třapatkovek (Echinacea), třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), orlíčky obecné (Aquilegia vulgaris), zápleváky podzimní (Helenium autumnale) či okrasné trávy vyššího vzrůstu.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 6. 6. 2018, Autor: