reklama

Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody

Zimolezy se v našich zahradách neobjevují tak často, jak by měly. Zahrnují jak opadavé, tak neopadavé keře. Mnohé z nich mají pěkně vonící květy, jiné zase dávají chutné jedlé plody a všechny tvoří zajímavou okrasu díky svému popínavému vzrůstu. Jejich výšku i tvar můžeme korigovat řezem, ale také nechat jednotlivé výhony proplétat.

i (Zdroj: archiv redakce)
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody

Atraktivní tvar květů a pěkné barvy

Všem zimolezům se vždy lépe daří na slunci než ve stínu. V oblibě mají půdu bohatou na humus. Za naši péči se nám odvděčí různými barvami a hlavně zajímavým tvarem svých květů. Setkáváme se u nich s bílou, žlutou, krémovou, oranžovou a červenou barvou. Barvy mohou být i kombinované. Svým vzhledem osvěží dřevěné konstrukce pergol nebo treláže či sloupy určené k pnutí. Jejich výška vždy závisí na druhu a odrůdě.

Zimolez obecný neboli kozí list (Lonicera caprifolium)
Tato dřevina dorůstá do výšky až 4–6 metrů. Má žlutavě bílé květy, které jsou zevně načervenalé. Rozkvétá od května do června. Na podzim se na keři objevují korálově červené plody. Trubkovité a postupně se otvírající květy vydávají kořenitou vůni.

Zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrotii)
Dosahuje výšky 3 metrů. Jeho květy jsou žlutavé, ze zevní strany purpurové. Plody má modročerné. Jedná se o mezidruhového křížence s intenzivně vonícími dvoubarevnými květy. Ty se objevují na keřích od června do července.

Zimolez Tellmannův (Lonicera tellmanniana) 
Je skvělým druhem pro popínavé konstrukce. Může dosáhnout délky až 4 metry. Zdobí ho oranžově žluté květy. Má v oblibě slunce až polostín a přiměřeně vlhkou půdu. Podle potřeby jej prosvětlujeme a zkracujeme. Seříznout jej můžeme až krátce nad zemí.

Zimolez japonský (Lonicera japonica)
Tento druh patří k těm nejprodávanějším. Zdobí ho krásné krémové až žluté květy s nádhernou intenzivní vůní. Listy jsou panašované, zelené. Vyhovují mu výživné humózní půdy s kyselým pH. Naopak nesnáší vysychavé půdy a sucho.

Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)
Výjimečnost tohoto druhu zimolezu spočívá v tom, že jeho plody chutnají a svým vzhledem trochu i připomínají borůvku. Jsou tedy jedlé a dají se využít například jako náplň do koláčů. V zastíněných polohách plodí málo a má i málo listů. Kvete časně na jaře, je odolný a tak ho neohrozí ani mrazíky. Silný kořenový systém tuto dřevinu předurčuje k tomu, aby se dožila i několika desítek let. Jedná se o cizosprašnou rostlinu, což znamená, že potřebuje vhodného opylovače. Proto se vysazuje tento druh alespoň ve dvojicích. Nejčastěji vysazovanými odrůdami jsou Altaj a Amur. Při vhodných podmínkách dorůstá výšky 2 metrů.

Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody (Zdroj: )
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody (Zdroj: )
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody
Zimolezy naše zahrady nejen zdobí, ale dávají i chutné plody (Zdroj: )

Čím jsou zimolezy ohroženy

Zimolezy jsou bohužel náchylné na padlí a navíc jsou často napadány mšicemi. Je tedy vhodné je vysazovat tak, aby kolem nich proudil vzduch a tam, kde není příliš sucho. Lépe se jim bude dařit v půdě obohacené kompostem.

Střih nutný není

Zastřihování zimolezů není nutné, ale pokud jej zvolíte, pamatujte, že Lonicera japonica – zimolez japonský se stříhá v době vegetačního klidu, tedy v zimě, a zástupci druhu Lonicera periclymenum – zimolezu ovíjivého – hned po odkvětu. Jednotlivé výhony v keři můžete zamotávat do sebe, což vypadá velmi půvabně a navíc i přirozeně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 12. 6. 2017, Autor: