reklama

Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina

Je škoda, že jsme na tuto zajímavou rostlinu na svých zahradách, i za okny bytů tak trochu pozapomněli. Jako většina rostlin kvete na jaře. Její květy jsou na pozadí listů velmi nápadné a působí opravdu zajímavě. Pěstuje se bezproblémově, miluje prosluněná stanoviště. Jedná se o víceletou rostlinu vyrůstající z listové růžice. V našich zahradách dokáže vytvořit zajímavá kvetoucí zátiší.

i (Zdroj: archiv redakce)
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina

Rehmannii pěstujeme jako dvouletku. Není náročná na teplo, a tak dokáže dobře prospívat i v chladnějších polohách. Do Evropy byla dovezena přibližně kolem roku 1990. Původem je tato rostlina z Číny. Zde ji objevil carův dvorní lékař Josef Rehmann. Odtud původ jejího jména. Známy jsou dosud pouze dva druhy – Rehmannia glutinosa a Rehmannia elata. Tvarem se květy obou těchto druhů podobají květům gloxinie.

  • Rehmannia glutinosa je druhem s nepravidelně zoubkovanými listy. Její květy mají zvonkovitý tvar a červenou barvu s purpurovými skvrnkami. Kořen rehmanie lepkavé je důležitá součást mnoha receptur tradiční čínské a ajurvédské medicíny. Má výrazně posilující, omlazující, afrodisiakální, antimutagenní,  sliznice ochraňující a mírně laxativní účinky.
  • Rehmannia elata má až 20 cm dlouhé listy a je celá hustě porostlá chloupky. Zbarvení jejích květů je tmavě fialové, květy mají žlutý jícen a jsou jako by postříkané fialovými skvrnkami.

Rostlinám se skvěle daří i ve studených sklenících. Často se pěstují jako dvouletky. Mimo jiné je důvodem i to, že vytvoří semena až druhým rokem. Mezi dobou výsevu a kvetením existuje přímá souvislost. Pokud vysejete rostlinu uprostřed léta a na zimu přenesete mladé rostlinky ihned po prvním nočním mrazíku do interiéru, příští rok v březnu, či v dubnu vám tyto rostliny hezky vykvetou. Přes zimu jim zajistěte stálou teplotu okolo 15°C.

Množení

V letním období můžeme rehmannii množit semeny. Jako praví milovníci rostlin jistě dáte přednost jejímu pěstování ze semen před nákupem již vzrostlých květin v květinářství. Pro výsev je vhodná směs zeminy na pokojové rostliny s přídavkem písku.

Semena vyséváme na povrch zeminy a nezasypáváme je. Jen je lehce vtlačíme do zeminy. Květináče se semeny překryjeme buďto igelitovými sáčky anebo tabulkou skla. Na přesazování postačí běžná zemina. Mladé rostlinky nesmí být vystaveny přímému slunci, to by je totiž spálilo.

Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina (Zdroj: )
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina (Zdroj: )
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina
Rehmannia – téměř zapomenutá rostlina (Zdroj: )

Zálivka a hnojení

Pokud pěstujete rehmannii jako hrnkovou rostlinu, zalévejte již až tehdy, když bude zemina suchá. Rostlině ale vyhovuje vyšší vlhkost vzduchu. Z toho důvodu je vhodné umístit květináč na misku naplněnou kamínky a vodu nalévat jen na kamínky v misce.

V době růstu rostliny zalévejte 1 x za týden, a to až do té doby, dokud rostlina nezačne nasazovat na květ. Rostliny s hustým ochlupením listů vyžadují méně vody, než rostliny s hladkými listy. Ochlupení listů totiž brání odpařování vody.

Pozor na případné škůdce

Z chorob a škůdců, kteří škodí těmto květinám, to mohou být mšice, padlí nebo hniloba. Mšice jsou pro rostliny obtěžující hlavně v létě. Ještě než sáhnete po chemickém prostředku na hubení mšic, zkuste je z rostliny nejprve spláchnout silným vodním proudem.

V případě padlí je dobré bojovat již preventivně. Rostliny ráno osprchujeme ale na večer, jakmile se ochladí, musí být už suché. Jakmile se však objeví u rostliny hniloba kořenového krčku, takřka vždy pak následuje úhyn rostliny. Proto je lepší ji co nejrychleji zlikvidovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 9. 3. 2017, Autor: