Při koupi domu s pozemkem má jistě každý pocit, že je finančně zcela vyčerpán, což nemusí být vždy ani tak pocit jako holá skutečnost. Na zahradu pak již často nezbývá příliš vysoký rozpočet a vše se snažíme dělat svépomocí. Během několika let ovšem můžeme zjistit, že jsme se dopustili některých fatálních chyb, které nás nakonec budou stát i peníze. Pojďme se společně podívat na to, kdy je lepší oslovit zkušeného zahradního architekta, který nám naplánuje zahradu snů.
Odborníkem se může rozumět zahradní architekt, zkušený zahradník, který vaši zahradu zrealizuje, závlahový technik nebo třeba odborník specializovaný na tvorbu vodních prvků.
Na své zahradě dokážeme svépomocí vytvořit poměrně dost, ale přeci jenom jsou některé prvky, které vyžadují určité znalosti a hlavně zkušenosti. Ačkoli i v těchto případech se mnohdy vrháme rovnýma nohama do neskutečného risku, který se ne vždy vyplatí.
Důvodem, proč rovnou nepovoláme odborníka, jsou většinou finanční hlediska. Odborník přeci jenom něco stojí, ale pokud máte to štěstí a spolupracujete s opravdu zkušeným „pracantem“, pak vám dokáže ušetřit nemalé finance a hlavně starosti, které byste jinak měli s dodatečnou opravou nepovedeného díla.
V jakých případech povolat odborníka
Jen málokdo si troufne na celkovou realizaci zahrady včetně vodních prvků, terénních i sadových úprav. Zvláště rizikové jsou technické prvky v podobě jezírek, zahradních cestiček nebo stabilizačních zídek, které plní i jinou funkci než jen tu estetickou.
U některých technických prvků je totiž nutné vypočítat mnohé parametry, jako v případě nosných zídek nebo závlahového systému. Malá nebo žádná zkušenost s tvorbou těchto prvků se odrazí na kvalitě.
Zvláště za špatně provedený automatický závlahový systém pak můžete zaplatit o mnoho tisíc korun více, než kdybyste oslovili odbornou firmu. Své ovšem vyžaduje i tvorba zahradního konceptu, výběr rostlinného materiálu nebo úprava terénu na pozemku.
Zahradní architekt jako koordinátor
Mnozí čerství majitelé pozemků volí jako nejlepší možnost zahradního architekta, který je většinou schopen zkoordinovat veškeré zahradnické práce na zahradě.
V první fázi společně s vámi vytvoří koncept projektu, který v několika fázích a po dílčích úpravách zkonzultujete. Tento odborník většinou spolupracuje s některou realizační firmou, s níž je schopen již veškeré práce domluvit. Pokud daná firma nenabízí tvorbu některých prvků, jako jsou například závlahové systémy nebo drobné stavby, pak je třeba tuto zakázku zadat jiné firmě formou subdodávky. V každém případě se můžete se zahradním architektem domluvit na stavebním dozoru.
Proč se vyplatí projekt
Mnozí majitelé pozemků se raději obejdou bez projektové dokumentace, ale tento podklad slouží i pro případné rekonstrukce zahrady v budoucí době. V projektu by měly být správně zakresleny i všechny inženýrské sítě. Víte přesně, kudy vedou rozvody vody v automatickém závlahovém systému a i po letech se dozvíte, jaké kultivary rostlin byly na zahradě vysazeny.
Cena projektové dokumentace se liší mnohdy i v řádu desetitisíců korun. Na výslednou cenu má vliv velikost pozemku, složitost jednotlivých technických prvků, z nichž některé budou vyžadovat samostatný technický výkres, ale stejně tak záleží i na tom, jestli je třeba nutné provádět složité terénní úpravy nebo počítačovou vizualizaci. Zatímco zjednodušený projekt vyjde i na méně než 20 000 korun, komplikovanější zahradní díla vyjdou třeba i na pětinásobek této ceny.
V každém případě je dobré si uvědomit hodnotu projektu a hlavně množství práce, kolik jeho tvorba znamenala. Projekt pak může i v budoucnu posloužit při následných proměnách nebo rekonstrukcích již dávno zaniklých kompozičních celků.
Foto a text: Lucie Peukertová
Publikováno: 9. 11. 2018, Autor: