reklama

Jak vybírat sněhovou frézu?

I přestože nejsou poslední roky zimy nijak ukrutné, neznamená to, že nemůže být následující zima výjimkou. V každém případě je vždy lepší být připraven i na to nejhorší. U majitelů horských chat to platí dvojnásob. Pro vlastníky velkých ploch nebo pozemků s komplikovaným terénem je tak pořízení sněhové frézy nezbytné. Jaká je pro vás ta nejvhodnější a jaké nabízí výrobci druhy sněhových fréz?

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vybírat sněhovou frézu?

Pro běžné užití

První kategorie sněhových fréz se nazývá jednostupňová. Fréza se tak nazývá dle svého mechanismu, kterým sníh odklízí. Jedná se o rotujícího šneka, který je povětšinou vyroben z tvrdé pryže. Ten žene sníh dále do komínku a vyhazuje ho do vzdálenosti kolem 8 metrů. Jednostupňová fréza se skvěle hodí na menší pozemky s pevným terénem. Při práci na nezpevněném terénu by rotující šnek neodhraboval sníh optimálně a navíc by vás po delší práci mohla bolet záda a ruce.

Pro majitele větších pozemků

Vlastníte-li větší pozemek, po jednostupňové sněhové fréze se raději neohlížejte a sáhněte po fréze dvoustupňové. I zde je fréza pojmenována dle svého mechanismu práce se sněhem. Také zde je rotující šnek, ovšem namísto tvrdé pryže je vyroben z tvrdé oceli, na které mohou být vyřezané také zuby pro lepší zaříznutí tvrdého a namrzlého sněhu. Dále jsou odříznuté kusy zmrzlého sněhu vháněny do vysokootáčkového ventilátoru, který je nadrtí a sněhovou drť pošle komínkem do vzdálenosti až 20 metrů. Takto silného pomocníka využijete skvěle nejen na velké pozemky, ale také na zmrzlý sníh nebo na nezpevněné povrchy.

Jak vybírat sněhovou frézu?
Jak vybírat sněhovou frézu? (Zdroj: )
Jak vybírat sněhovou frézu?
Jak vybírat sněhovou frézu? (Zdroj: )
Jak vybírat sněhovou frézu?
Jak vybírat sněhovou frézu? (Zdroj: )

Do extrémních podmínek a počasí

Sněhové frézy do drsných podmínek mají dvojstupňový mechanismus, avšak od klasických dvoustupňových fréz se liší hlavně robustním provedením a na první pohled drobnými odlišnostmi, které ale ve výsledku udělají ze silného stroje i stroj velmi odolný vůči mrazům a závějím. Tito pomocníci mívají mnohdy kola s uzpůsobeným vzorkem nebo dokonce je namísto kol použito pásů. Díky tomu není ani nerovný terén žádnou překážkou. V neposlední řadě mohou mít takové frézy světlomety, kryt motoru proti námraze a i systém jednoduchého startování, když je motor studený.

Jaký typ motoru zvolit?

Pro občasné práce a také zejména v případě jednostupňových fréz si vystačíte s elektricky poháněným motorem. Takové stroje jsou téměř bezúdržbové a nestojí moc peněz. V neposlední řadě se s nimi dá také mnohem lépe manipulovat, protože tolik neváží. To vše je na úkor výkonu, proto není vhodné frézy s elektrickým motorem používat na zmrzlý sníh a nezpevněné povrchy. V takovém případě sáhněte po benzinovém motoru. Je sice fakt, že stroj bude dražší a manipulovatelnost bude horší, ale není se čeho bát, výkon motoru vám vše vynahradí.

Na co dalšího myslet?

Ještě před samotnou koupí stroje se zaměřte na jeho ovládací prvky. Myslete na to, že sněhovou frézu budete ovládat v teplých a tedy silných rukavicích. Je tak nepřípustné, že byste na jakýkoliv běžný pracovní úkon byli nuceni rukavice sundat. Stejně tak není vhodné se při práci kamkoliv ohýbat nebo dokonce se pouštět, byť na krátkou chvíli, některých hlavních ovládacích prvků.

Zkontrolujte si také bezpečnostní prvky, jestli dobře fungují a zda jsou pevně namontované. Dle cenové a výkonové kategorie stroje se také zaměřte na jeho celkovou konstrukci. Všechny materiály na sebe musí lícovat, šnekový mechanismus musí být pevný a nesmí nadmíru vybočovat ze své pracovní osy. U lopatek nesmí docházet ke křížení. Materiál kovového bunkru se nesmí při stlačení rukama prohýbat a musí být pevně kotven. Šnek může nabrat také kameny nebo opravdu velké kusy ledu a u nekvalitního bunkru by tak mohlo dojít k ohrožení zdraví pracovníka.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com, úvodní Hecht

Publikováno: 26. 11. 2018, Autor: