reklama

Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku

Koupě pozemku na stavbu rodinného domu a vybudování krásné zahrady je doprovázena poměrně nepříjemnými záležitostmi, které samozřejmě souvisejí s vyjednáním případné hypotéky a s různými zápisy do katastru nemovitostí. Co byste kromě těchto nutných formalit měli od budoucího pozemku očekávat? Na co se koukat při první návštěvě, a co naopak může znamenat skryté problémy, které vám připraví bezesné noci?

i (Zdroj: archiv redakce)
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku

Koupě pozemku je pro rodinu v každém případě velkou událostí, která značně zasáhne nejen do finančních zásob, ale také do života samotného. Aby se pro vás vaše zahrada nestala noční můrou, je třeba si již při výběru pozemku všímat některých aspektů, které mohou do značné míry ovlivnit následující úpravy.

V první řadě si ujasněte, co s pozemkem alespoň přibližně plánujete dělat. Pokud chcete vše zvládnout svépomocí, určitě se raději obloukem vyhněte některým aspektům. Poněkud nepříjemné problémy mohou způsobit svahy. Ne všechny jde totiž zpevnit pouze výsadbou rostlin, u některých musí zasáhnout statik a případné úpravy naplánovat zkušený projektant. Vrásky na čele ale mohou udělat i jiné nedostatky. Zamokřená půda, půda kamenitá nebo dokonce černá skládka odpadu dokáží připravit bezesné noci.

Neudržovaný pozemek je naprosto běžný, ale co s ním?

Jistě to zná téměř každý, nabízená parcela představuje spíše divočinu, kterou vyžínačem opravdu hodně dlouho nikdo nekrotil. Nabízené pozemky mohou mít v lepším případě povahu zanedbaného ovocného sadu. Tento případ může znamenat i několik výhod. Některé vzrostlé stromy lze totiž ponechat a vytvořit z nich „kostru“ budoucí kompozice. V zanedbaných sadech se mnohdy skrývají opravdové skvosty, staré odrůdy, které jsou dnes opět v oblibě. Zkuste se poradit s některým ze zkušených zahradníků, jaké stromy stojí za ponechání a případné ošetření a s jakými se třeba i rozloučíte.

Většina pozemků bývá do jisté míry neudržovaná. Ovocný sad může být samozřejmě výhodou, ale mnohem častěji seženete pozemek zarostlý křovinami a náletovými dřevinami. V tomto případě bude třeba veškerou dřevěnou hmotu odstranit pomocí křovinořezu a teprve potom může nastoupit těžká technika, která odstraní pařezy i s kořeny. Jedině tak se zabavíte pravděpodobných problémů s obrážením výhonů z kořenů nebo ponechaných pařezů.

Ach ty svahy

Svažitý pozemek může být zajímavý, ale víte, kolik práce a stavebních úprav za ním je? Záleží samozřejmě na charakteru svahu, u některých nehrozí sesuvy půdy, takže je snadno zpevníte například výsadbou půdopokryvných dřevin. Pokud je ale svah dlouhý a příkrý, zvažte, jestli by nestálo za to vybudovat systém zídek nebo teras, které by zvýšily užitnost celé zahrady. Svah totiž jen tak na něco nevyužijete, je to po praktické stránce ztracená plocha.

Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku (Zdroj: )
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku (Zdroj: )
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku
Na co všechno si dát pozor při koupi nového pozemku (Zdroj: )

Zamokřená půda

Při výběru pozemku si také všímejte vlhkostních poměrů, je-li půda zamokřená, předem zvažte možné varianty řešení. Zamokření lze snížit zabudováním drenáží nebo zde vybudujte přírodní jezírko, jehož dno nezakrývejte jezírkovou folií. Zajímavým prvkem může být také mokřad či prameniště.

S čím mohou být ještě problémy

Pokud jste si vyhlídli pozemek u starého domu, který nebyl dlouho obydlen, pečlivě si prohlédněte zahradu. Poměrně častým problémem jsou černé skládky, které jsou skryty pod hromadami kamenů nebo zeminy. Jakmile se do takové hromady zaryjete rýčem, možná budete překvapeni, v minulosti se totiž tímto způsobem někteří majitelé zahrad zbavovali svých odpadků. Zahrada tak připomíná spíše černou skládku než budoucí zelenou oázu, kterou si budete chtít užívat denně po příchodu ze zaměstnání.

Co vám ještě může znepříjemnit život?

  • všímejte si také vzrostlých stromů na sousedních pozemcích, některé vám časem mohou stínit nebo vás může obtěžovat pyl z květů, pokud jste alergik, nebo vás nepotěší na podzim padající listí
  • rušná komunikace přiléhající k pozemku
  • věcná břemena průjezdu po pozemku k okolním nemovitostem
  • blízkost zemědělské plochy – prašnost, používání syntetických postřiků, používání herbicidů, které mohou způsobovat alergie nebo jiné zdravotní potíže
  • blízkost lesa je většinou výhodou, ale myslete na to, že se možná na vaši zahradu vydá i zvěř, která dostane chuť třeba na vaši zeleninu

Publikováno: 19. 11. 2018, Autor: