reklama

Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni

Pro někoho bude možná překvapující, že venkov opět v posledních letech ožívá. Dokonce se sem za klidnějším životem stěhují mladé rodiny s dětmi, kterým nevadí ani dojíždění na větší vzdálenost do zaměstnání a škol. S tímto oživením dochází ke znovuobjevení venkovské zahrady, která má na venkově dlouhou tradici, jen jsme na ni jaksi v minulosti zapomněli. Venkovská zahrada má ale neskutečné kouzlo a kromě toho, že potěší po estetické stránce, může nabídnout i skvělou sklizeň v podobě tradičních ovocných odrůd a zeleniny.

i (Zdroj: archiv redakce)
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni

Každá zahrada si zaslouží jasně definovaný styl, který bude určovat její směr po estetické i funkční stránce. Jedním z oblíbených zahradních stylů je venkovská zahrada, která opět zažívá zlaté časy. V dnešní době rozhodně neplatí, že by venkov neměl dostatek obyvatel, ba naopak, stěhují se sem dokonce i mladé rodiny s dětmi.

Tím pádem mnohdy ožívají i staré zemědělské usedlosti, které se mohou pochlubit poměrně rozměrnými pozemky, na kterých může vzniknout pravá venkovská zahrada. Víte, čím je typická? Jaké květiny se do ní hodí? Jaký trávník si sem vyberete, květnatou louku, bylinný trávník nebo nízce sečený okrasný trávník? Venkovská zahrada je typická celou řadou znaků a i ona může mít mnoho podob.

Městský styl na venkov? Rozhodně ne!

Na venkově velmi často i v dnešní době dochází k mísení zahradních stylů. Do vlastní zahrady se přeci jenom promítají naše zájmy a samozřejmě také vkus, jenže venkov je na toto mísení různých stylů citlivý. Ryze městská zahrada tu bude působit vždy jako nezvaný host, proto bychom měli při tvorbě zahrady postupovat citlivě.

Určitě se vyhněte městskému stylu, který se mnohdy projevuje výraznou izolací od okolí. Venkovská zahrada by měla být naopak propojená s okolím a s přírodou obzvlášť. Jsou pro ni typické výhledy do krajiny, ale ani samotná zahrada se před světem neuzavírá. Zapomeňte na vysoké živé ploty ze stálezelených dřevin, zbytečně budou působit strnule. Nechte se raději inspirovat přírodou a okolím. Můžete se inspirovat klidně i historickým pojetím těchto zahrad, záleží na nové funkci zahrady i na vašich preferencích.

Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni (Zdroj: )
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni (Zdroj: )
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni
Fenomén současnosti: Venkovská zahrada u selské usedlosti a jak na ni (Zdroj: )

Inspirace historií

Venkovská zahrada byla vždy užitková, měla zajišťovat především potravu a vše tady bylo ryze praktické. Pro okrasné rostliny byla věnována jen část zahrady, a to mnohdy pouze předzahrádka, která byla jakýmsi polosoukromým prostorem.

Dvůr byl většinou pojat jako prostorná plocha pro převádění dobytka. Na dům pak navazovala užitková zahrada, rozměrný ovocný sad, polnosti a případně louka. Výsadby byly pojaty formálně, nepravidelné řešení nebylo zrovna praktické.

Co by zde mělo být

Venkovská zahrada může být v dnešní době pojata jako okrasná či užitková, výjimkou nebývají ani kombinace těchto dvou směrů. Rozhodně zde mají své místo okrasné záhony s květinami. Kromě trvalek sem jednoznačně patří také letničky, okrasné keře i stromy.

Zeleninové a bylinkové výsadby pak reprezentují užitkovou část zahrady. Ovocný sad je jedním z prvků, které se do venkovské zahrady opět vracejí. Ještě na konci 20. století jste se ale mohli stát svědky jejich likvidace, ovoce se přeci dalo koupit v obchodech díky otevřenému trhu. Dnes si ovšem rádi vypěstujeme co nejvíce plodin svépomocí. Ve venkovské zahradě bychom neměli zapomínat ani na drobné ovoce, které může být zakomponováno do jedlého lesa.

Novým fenoménem venkovské zahrady je květnatá louka nebo její častěji sečená varianta – bylinný trávník. Oba trávníky mají společnou poměrně nízkou potřebu údržby. Postřiky a hnojiva sem mají zakázaný vstup. Pozitivní je také zpráva, že jsou tyto typy trávníku mnohem více odolné suchu.

Jeden styl a mnoho podob

Venkovská zahrada v sobě nese specifické prvky, ale je jasné, že i tento zahradní styl může mít více podob. Poměrně častým směrem bývá přírodní pojetí těchto zahrad, které spočívá na druhové pestrosti pěstovaných rostlin. Tyto zahrady se udržují bez použití postřiků i hnojiv, prostě a jednoduše vycházejí z permakulturních zásad zahrad.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 14. 11. 2018, Autor: