reklama

Choroby a škůdci okrasných zvonků

Zvonky jsou jedny z nejoblíbenějších květin našich zahrad, proto každého zamrzí, když se jim nedaří dobře a z nějakého důvodu chřadnou. Vyskytnout se u nich může listová skvrnitost nebo hniloba kořenů, případně rzivost. Jak s těmito neduhy zvonků bojovat? Jak napadené rostliny ošetřovat? Tyto rady naleznete v dnešním článku.

i (Zdroj: archiv redakce)
Choroby a škůdci okrasných zvonků

Listová skvrnitost zvonků

Původcem listové skvrnitosti je houba Ascochyta bohemica. Při nízké vlhkosti je v takzvaném klidovém stadiu, a jakmile se vlhkost prostředí zvýší, napadá listy okrasných zvonků. Nejprve se jedná o drobnou vodnatou skvrnku okrouhlého tvaru, která se následně v příznivých podmínkách zvětšuje až nakonec zčerná. Takových skvrn má rostlina více. Na černých skvrnách se později začnou vytvářet vyvýšené drobné houbové plodničky. K tvorbě podobných skvrn dochází i na květech nebo stoncích.

Tento typ onemocnění se nejčastěji vyskytuje na planě rostoucích a ve volné přírodě se vyskytujících zvonků. Může však napadnout i zvonky pěstované v květináčích, nejčastěji bíle kvetoucí „nevěsty“, to znamená Campanula isophylla s bílým květem. Právě ty jsou totiž vnímavější k napadení chorobami než „ženich“, který kvete modře.

Prevence: zajištění proudění vzduchu okolo rostlin. Díky němu pak dojde k rychlejšímu osychání rostlin po dešti nebo po zálivce. Z tohoto důvodu zaléváme zvonky Campanulla isophylla vždy jen ráno, aby přes den oschly.

Ošetření: Jestliže se však nemoc na rostlinách již projeví, je třeba je ošetřit přípravky Talent nebo Discus.

Choroby a škůdci okrasných zvonků
Choroby a škůdci okrasných zvonků (Zdroj: )
Choroby a škůdci okrasných zvonků
Choroby a škůdci okrasných zvonků (Zdroj: )
Choroby a škůdci okrasných zvonků
Choroby a škůdci okrasných zvonků (Zdroj: )

Hniloba kořenů

Určit pravého původce hniloby kořenů okrasných zvonků je složité. Spolehlivě se to dá zjistit pouze mikroskopicky. Nejčastějšími původci jsou půdní houby Fusarium, Rhizoctonia, Phytophthora, Pythium a Thielaviopsis. Nemoc se projevuje náhlým vadnutím, žloutnutím a zasycháním rostlin.

Ošetření: Neznáme-li konkrétního původce hniloby, použijeme jako zálivku kombinaci dvou fungicidů zabírajících na širší spektrum hub. Zvolit můžeme například přípravky Rovral Aquaflo a Previcur 607 SL.

Původcem takzvané bílé hniloby je Sclerotinia sclerotiorum. Způsobuje vadnutí a zasychání jednotlivých stonků na zvoncích pěstovaných ve volné půdě. Za vlhkého počasí se na bázi stonku objeví těsně nad povrchem půdy bílý vatovitý povlak. Po oschnutí se zase ztratí, houba už ale prorůstá v tu chvíli stonkem a likviduje rostlinné pletivo. Vytváří v něm takzvaná sklerocia, to jsou černé hrudkovité útvary, které uvnitř rostlin přezimují. V takovémto případě je nejlepší odstranit celé rostliny včetně kořenů, rostliny spálit a nedávat na kompost. Pomoci může i fungicidní zálivka například Rovralem Aquaflo.

Rzivost zvonků

Dalším problematickým onemocněním je často se vyskytující rzivost zvonků. Ta je původcem listové skvrnitosti těchto rostlin. Rez Coleosporium campanulae je rez dvoubytná, což znamená, že pro svůj kompletní vývoj potřebuje dva odlišné typy rostlin. Konkrétně tato rez potřebuje kromě zvonků ještě borovici lesní nebo kosodřevinu. Na podzim, případně na jaře se objevují oranžové skvrnky na borovicovém jehličí, a když dosáhnou pozvolna velikosti puchýřků, prasknou a spory tvořící jejich obsah se vzduchem přenesou na listy zvonků. Zpočátku nenápadných světlých skvrnek na listech si často ani nevšimneme. Když ale obrátíme listy na rubovou stranu, najdeme na nich polštářky letních spor tvořících žlutooranžový povlak. Ten může způsobit buďto opad listů zvonků, nebo uhynutí celé rostliny.

Ošetření: Takové rostliny zlikvidujeme, nebo ošetříme některým z fungicidů Delan 700WDG, Horizon 250EW nebo Talent. Ve většině případů je třeba ošetření znovu zopakovat po 2 týdnech.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 2. 11. 2018, Autor: