reklama

Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?

Dračíky patří do skupiny okrasných rostlin vhodných pro společné záhony se zahradními trvalkami nebo vyššími letničkami. Velkokvěté dračíky na našich zahradách najdeme nejčastěji v podobě hybridů. Větší oblibu než u nás si získaly hlavně v západní Evropě. Skupina dračíků zahrnuje na 300 druhů. Mnohé z těchto kříženců však bohužel nepatří v našem prostředí ke spolehlivě zimovzdorným rostlinám.

i (Zdroj: archiv redakce)
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?

Co všechno má vliv na jejich přezimování

Velkokvěté dračíky (Penstemon) poměrně často vídáme na zahradnických trzích a výstavách, ale bohužel v zahradách už méně. Často je to způsobeno tím, že nezvládnou přežít zimu v našich podmínkách. Středoevropské klima těmto rostlinám nezajišťuje v mnoha případech ty pravé podmínky k přezimování.

Velkokvěté dračíky potřebují spíše lehčí, dobře propustné, nevysychavé půdy, které jsou dobře zásobené živinami. U nás nejsou spolehlivě mrazuvzdorné, protože se často střídají dny teplejší například s déletrvajícími holomrazy. Jestliže má zima mírnější průběh a teploty neklesají příliš pod nulu a navíc máme rostliny vysazené v propustnějším substrátu, mají velkou šanci na přežití. Zimní teploty od –5 °C až do –10 °C by měly hybridní velkokvěté dračíky zvládnout.

Zahradní kultivary mají původ v teplých oblastech

Jedním z důvodů nespolehlivé zimovzdornosti zahradních kultivarů dračíků je i oblast, kde rostlinné kultivary, z nichž byly tyto dračíky vyšlechtěny, původně rostly. Byly to kultivary dračíků z jihu USA a z Mexika. Převážně šlo o druhy Penstemon hartwegii, Penstemon  cobaea, P. campanulatus, P. isophyllus, P. gentianoides. I když jsou zvyklé spíše na slunce a sucho, extrémní letní přísušky jim nesvědčí.

Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě? (Zdroj: )
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě? (Zdroj: )
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě?
Přežijí velkokvěté dračíky zimu na zahradě? (Zdroj: )

Velmi efektní kultivar dračíků

Zvláště  Penstemon cobaea je pro zahrady velmi cenný kultivar. Je to mimořádně efektní, ale zároveň i krátkověký druh. Přežije maximálně 3–4 roky. Pěstuje se ve štěrkovitých dobře propustných substrátech. Stejně jako ostatní dračíky výše jmenované vyniká i tento druh velkými pastelově zbarvenými květy a stálezeleností. Penstemon cobaea kvete bělavě růžovými až nafialovělými velkými květy s tmavě nachovým žilkováním.

Dračíky lze využívat s úspěchem jako nádobové rostliny

Ačkoli se velkokvěté dračíky v našich zahradách pěstují hlavně ve společných trvalkových nebo letničkových záhonech v kombinaci s ostatními rostlinami, dají se skvěle využít i jako nádobové rostliny pro terasy a balkony. Tam působí velmi efektně. Ochotně vykvetou i podruhé. Nejlepší dojem vytvoří v kombinacích s dalšími rostlinami s odlišným typem růstu. Ideální je, pokud máme možnost dračíky pěstované v nádobách uložit na zimu na dostatečně světlé a zároveň chladné místo bez mrazu s teplotou do 0 °C. Takto spolehlivě přezimují. Poprvé rozkvétají začátkem července. Odkvetlá květenství odstřihneme, a tak se obvykle dočkáme dalšího kvetení koncem léta.

I přes jisté komplikace rozhodně stojí za to tyto krásné rostliny pěstovat, neboť dračíky přinášejí do našich zahrad výrazné pastelové barvy a neobvyklé tvary květů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

Publikováno: 29. 10. 2018, Autor: