reklama

Víte, kdy a jak krmit ptactvo?

Také vás láká pozorování ptactva na krmítku? Ten takřka nepřetržitý cvrkot, co se v jejich blízkosti odehrává? Pak už jste zcela jistě někde poblíž vaší pozorovatelny vyvěsili ptačí krmítka a teď se za stálého doplňování zásob už jen kocháte. Jestli se ale ve vašem krmítku objevuje neustále tentýž druh ptactva, pak byste měli vědět, jakým druhem krmení přilákáte i ostatní druhy na krmítko ve své zahradě nebo u domu.

i (Zdroj: archiv redakce)
Víte, kdy a jak krmit ptactvo?

Nejčastější druhy na krmítku

Mezi nejčastější druhy ptactva, které máme možnost na svých krmítkách pozorovat pravidelně, patří kosi, sýkory modřinky a koňadry, dále vrabci domácí anebo zvonci zelení. Spíše ojediněle máme možnost spatřit na krmítku brhlíka lesního, červenku, drozda kvíčalu nebo pěnkavu obecnou, střízlíka, strakapouda nebo sýkory babku a uhelníček. Brkoslavové severní a čečetky zimní jsou těmi nejkrásnějšími druhy, které na krmítku zahlédneme jen velmi vzácně.

Nejoblíbenější ptačí potrava

Většina ptactva dává přednost slunečnicovému semenu a má v oblibě i jádra ořechů. Občas můžeme do krmítka přidat loupaný oves, proso, řepku, maličko máku a třeba i len nebo pšenici či zbylé vyloupané ořechy. Skvělé bude, pokud na zahradě ponecháte na keřích bobule a na jabloních pár jablek. Ptáci vezmou zavděk i jeřabinami.

Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)

Tento jako vlašský ořech velký ptáček je neúnavným hledačem potravy. Nejčastěji u země loví pavouky, larvy a vajíčka hmyzu. Slídí po nich ve spadaném listí a mezi kořeny. Většina našich střízlíků na zimu odlétá do Středomoří, ale u nás se v zimě mohou naopak objevit střízlíci z mnohem chladnějších oblastí, ze severu, například od Baltského moře. V zimě mají ale velmi omezené možnosti k získání potravy. To se většinou pouští do zbylých bobulí na keřích a stromech.

Víte, kdy a jak krmit ptactvo?
Víte, kdy a jak krmit ptactvo? (Zdroj: )
Víte, kdy a jak krmit ptactvo?
Víte, kdy a jak krmit ptactvo? (Zdroj: )
Víte, kdy a jak krmit ptactvo?
Víte, kdy a jak krmit ptactvo? (Zdroj: )

Chocholouš obecný (Galerida cristata)

Chocholouše, které snadno poznáme podle jejich typické chocholky na hlavě, můžeme občas v zimě na krmítku také spatřit. Tráví totiž zimu v blízkosti lidského obydlí, a tak občas chocholouši vyhledají i krmítko. Jejich hlavní potravou jsou semena, která jsou schopni vyzobávat i z hloubky 2 cm pod zemí. A právě semena jim můžeme v pestrém složení podávat přímo na krmítku nebo rozhodit na zem v blízkosti domu.

Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)

Tento okouzlující ptačí druh se u nás ve střední Evropě vyskytuje jen během zimy. Jakmile v jeho domovských oblastech nastane nedostatek potravy, přiletí k nám. A tak máme někdy možnost je zahlédnout v lesích, zahradách nebo parcích, kde hodují na bobulích keřů a na ovoci zbylém na stromech.

Pěvuška modrá (Prunella modularis)

Jen odtud, kde je klima extrémně chladné, odlétají pěvušky modré na zimu do jižní Evropy. Na většině míst zůstávají na svém hnízdním území i přes zimu. Proto je můžeme občas zahlédnout i u krmítek. Takřka výhradní potravou pěvušek jsou v zimním období malá zrna.

Důležité: Nezapomeňte na to, pokud vyrábíte krmítko pro ptactvo sami, že by mělo mít dostatečně velkou stříšku, aby na ptačí potravu nepršelo ani nesněžilo. Jinak by potrava začala vlhnout a plesnivět.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com  

Publikováno: 4. 1. 2019, Autor: