reklama

Péče o zahradu během ledna

Během zimy práce na zahradě nelze zrovna moc uspěchat, i když třeba zrovna nemrzne nebo nepadá sníh, dá se toho dělat poměrně málo. Na druhou stranu se můžete už teď zaměřit na péči o skleník a ovocné stromy, stejně tak můžete prořezat celou zahradu a udělat si tak náskok na jarní období. Při silných mrazech pak dopřejte ptactvu příkrmy.

i (Zdroj: archiv redakce)
Péče o zahradu během ledna

Jen málokterý zahrádkář vydrží sedět doma se založenýma rukama a čekat jen tak na příchod jara. I během zimy lze na zahradě pracovat, budete ovšem mnohem více závislí na počasí. Zima má ovšem i jistá omezení, která spočívají třeba v tom, že sice v tomto období můžeme prořezávat jádroviny a některé skupiny okrasných keřů, ale nůžky do ruky bychom rozhodně neměli brát tehdy, pokud teplota klesne výrazně pod bod mrazu. Už při teplotě –5 °C se totiž výrazně mění fyzikální vlastnosti dřeva. Nůžky i pilky po sobě nezanechávají zrovna čistou ránu, která se pak déle hojí.

Opatrní buďte také při pohybu po okrasném trávníku. Ve vlhku zde snadno vyšlapete ve vlhké zemině dolíky a celkově ji zhutníte. Při námraze by se zase na trávník nemělo vstupovat z toho důvodu, že se listy trav přitisknou k půdnímu povrchu. Kvůli omezenému přístupu vzduchu se pak na trávníku mohou rozvinout houbové choroby. Ať chceme, nebo ne, zima je pro zahradu vždy velkou zkouškou a je tedy třeba sledovat průběh počasí a některé práce v případě nutnosti odložit na dny s příznivějším počasím.

Příprava skleníku

Na jaře většinou nevíme, kam dřív skočit, takže skleník si můžete připravit už nyní. V silných mrazech to opět moc nepůjde, proto počkejte na teploty nad bodem mrazu.

Už teď můžete vydezinfikovat stěny skleníku a nahnojit půdu. Na povrch zeminy lze pak nasypat sníh, který se bude pozvolna rozpouštět a doplní tak půdu o potřebnou vláhu.

Pokud se ptáte, jakému hnojivu letos dáte přednost, pak máte na výběr z mnoha možností. Skvělou volbou je vlastní kompost, ale některým plodinám připravíte nejlepší podmínky kravským nebo koňským hnojem. Všeobecně nejkvalitnější je hnůj, který je co nejméně vodnatý, právě proto stojí na špičce kvality hnůj koňský a teprve za ním ten kravský. Syntetická hnojiva jsou samozřejmě také možným řešením, ale půdu během let zasolí a navíc neobsahují organickou hmotu, která je tolik důležitá pro fungování půdy jako celku.

Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna (Zdroj: )
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna (Zdroj: )
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna (Zdroj: )

Péče o ovocné stromy

V lednu je vhodná doba na prořez ovocných stromů. Dokonce se můžete pustit i do radikálního zmlazení starých dřevin. V této roční době si s řezem poradí jádroviny, tedy hrušně a jabloně, s řezem ostatních skupin ovocných stromů počkejte na jaro.

Při řezu je vždy třeba respektovat daný pěstební tvar, zcela jinak postupujeme v případě zákrsku, čtvrtkmenu, polokmenu, vysokokmenu nebo štíhlých vřeten a špalírů. Při řezu vždy přednostně odstraňujeme větve a výhony napadené chorobami a škůdci, větve kolmé, křížící se nebo mechanicky poškozené.

Zimní termín je pro jádroviny vhodný především díky tomu, že se rostliny nacházejí v klidovém období, nehrozí u nich mízotok jako u peckovin a navíc je v tomto období i nejnižší aktivita chorob a škůdců. Problémy ovšem mohou nastat s příchodem silných mrazů, během nichž řez neprovádějte, rány by zbytečně vysychaly a dřevo by se více třepilo.

Nabídněte ptactvu přirozenou potravu, přikrmujte až v silných mrazech

Pokud se staráte také o užitečné opeřence, měli byste jim vždy v první řadě nabídnout hlavně přirozené zdroje potravy. Ptáci ocení především plody na okrasných a ovocných dřevinách, ale také semena v suchých semenících rostlin. V trvalkových záhonech tedy klidně ponechte suchou hmotu rostlin, ptáci už si potravu sami vyberou.

Lojové příkrmy se semeníky na stromy rozvěšte až ve chvíli, kdy se krajina zahalí do sněhových závějí a teploty trvale klesnou pod bod mrazu. Právě v této době totiž mají ptáci problém s vyhledáním potravy. S tučnými příkrmy skončete hned, jakmile se oteplí, ptáci by si na ně zvykli a nesnažili by se vyhledávat potravu přirozeného charakteru.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 20. 12. 2018, Autor: