reklama

Vrtačky – jakou vybrat?

V dnešní době patří vrtačka mezi nejpoužívanější pomocníky na světě. Doby kdy se k vrtání otvorů používala mechanická ruční vrtačka, jsou už pryč. Dnes se na pultech obchodů setkáváme běžně s akumulátorovými stroji, které jsou lehké a malé.

i (Zdroj: archiv redakce)
Vrtačky – jakou vybrat?

Při výběru vrtačky můžeme vybírat z těchto kategorií:

Dle pohonu
•    elektrické s přívodním kabelem
•    elektrické akumulátorové

Dle použití
•    elektrický šroubovák – malý výkon, malá váha stroje
•    vrtačky s příklepem – větší výkon, větší váha stroje
•    vrtací kladiva – velký výkon, velká váha stroje

Ještě než se podíváme na pulty do obchodů

Napřed je vhodné si ujasnit, na co se který stroj hodí. S čím vám může dobře posloužit a kde naopak bude lepší sáhnout po jiném typu. Pravidla pro výběr jako velikost zahrady či dílny a podobně zde nejsou tolik rozhodujícím faktorem. Rozhoduje především typ práce a materiálu, se kterým budete chtít pracovat.

Pro občasné šroubování menších vrutů či dotažení spojů vám dobře poslouží elektrický šroubovák. Jedná se o typ vrtačky, která disponuje malým výkonem, a tedy i malou váhou a velikostí. Malá váha a malé rozměry předurčují tuto vrtačku k práci v malých a těžko dostupných prostorech. Nevýhodou tohoto malého pomocníka je jeho malý výkon a není proto vhodné ho používat na vrtání děr do zdi či šroubování opravdu velikých vrutů ať už do plastu, či dřeva.

Pro těžší práci, na vrtání děr do dřeva, železa a zdiva vám dobře poslouží vrtačka s příklepem. Jedná se o nejuniverzálnějšího pomocníka. Tento typ vrtačky zvládne nejen dobře vyvrtat i stovky děr do dřeva či do něho zašroubovat stovky vrutů, ale také udělat díru do zdi na skobu na pověšení obrazu či hodin. Sem tam s ní vyvrtáte i díru do betonu.

Poslední typ vrtačky vrtací kladivo slouží hlavně pro vrtání děr do tvrdých materiálů, jako jsou například různé druhy betou a podobně. Nejedná se tak přímo o typ vrtačky, protože vruty s ním těžko zašroubujete či utáhnete. Vrtací kladivo od vrtačky s příklepem se liší hlavně v technickém provedení příklepu, kdy u příklepové vrtačky je příklep tvořen dvěma ozubenými koly, kde přeskakují zuby přes zuby a tím se vytváří příklep. Počet těchto příklepů je sice velmi vysoký, ale bohužel mají velmi malou energii. U vrtacího kladiva tvoří příklep elektromotor, který pohání píst pneumatického úderníku. Počet úderů je tak sice menší, ale mají daleko větší energii, ta se udává v joulech (jedná se o jeden z klíčových parametrů vrtacího kladiva).

Právě kvůli rozdílnosti příklepu je vhodné na častější použití vrtání do betonu a jiných tvrdých materiálů použít vrtací kladivo namísto příklepové vrtačky, která je na tento typ práce vhodná jen občas.

Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat? (Zdroj: )
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat? (Zdroj: )
Vrtačky – jakou vybrat?
Vrtačky – jakou vybrat? (Zdroj: )

Další důležité parametry…

Jaký typ vrtačky a na jakou práci ji zvolit jsme si řekli výše. Nyní se podíváme na parametry, které rozhodují nejen o výkonu stroje, ale také o jeho životnosti či délce práce.

U elektrické vrtačky se zajímejte především o tyto parametry:

•    příkon elektrické vrtačky – obecně lze říci, že čím větší je příkon, tím silnější je stroj
•    rozsah upnutí sklíčidla – určuje, jak veliký nástroj, například vrták, budete schopni do vrtačky upnout
•    typ sklíčidla – zubové nebo rychloupínací
•    hmotnost vrtačky – menší váhu oceníte například při práci ve výškách
•    krouticí moment vrtačky

U elektrické akumulátorové vrtačky se zajímejte především o tyto parametry:

•    typ baterie – NiCD, NiMH a Li-Ion
•    kapacitu proudu baterie – například 1 Ah, 2 Ah – obecně lze říci, že čím větší číslo, tím déle budete moct pracovat
•    napětí akumulátoru – od 3.6 V do 36 V, obecně lze říci, že čím větší číslo, tím déle budete moci s vrtačkou pracovat, záleží dost ovšem také na proudové kapacitě akumulátoru a obtížnosti práce
•    krouticí moment vrtačky

  •      kolem 10 Nm – postačí vám na utažení šroubků nebo na sestavení skříní z měkkého dřeva a dřevotřísky a na všechny málo náročné úkony
  •      kolem 30 Nm – postačí vám na mnoho běžných prací na domě, zahradě či v dílně. Jedná se o střední třídu vrtaček, které zvládnou vrtat do zdiva a šroubovat větší vruty a podobně
  •     nad 50 Nm – profesionální třída, pro truhláře, tesaře a na velmi obtížné a těžké práce

Všechny parametry spolu souvisí a pro lehkou a delší práci je vhodné vybrat dobrou kombinaci všech výše zmíněných faktorů. Důležité je také mít správný a ostrý nástroj. Čím lepší nástroj, tím méně se vrtačka nadře a tím déle vám vydrží nejen ona sama, ale v případě akumulátorového provedení i akumulátor.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 29. 3. 2017, Autor: