reklama

Jak vybírat pily na zpracování dřeva

Nejen truhláři, ale také domácí kutilové, potřebují čas od času přeříznout nějaké to prkno nebo udělat čep na spojení několika prken. Druhů ručních pil existuje dnes celá řada, i přesto se ovšem najde několik základních typů, které by vám neměly ve výbavě chybět. Patří mezi ně rámová pila, ocaska, čepovka, lupénková pila, děrovka a pokosová pila. Mnoho z nich dnes najdete také ve verzi s elektrickým pohonem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak vybírat pily na zpracování dřeva

Na co jakou pilu použít?

Existují pily, které jsou univerzálnější a se kterými pokryjete široký okruh prací a naopak. Pravidlo, které lze v drtivé většině aplikovat, spočívá v počtu zubů respektive v jemnosti či hrubosti listu. Tento údaj najdete na čepeli pily, říká nám, kolik má pila počtů zubů na palec (TPI = teeth per inch). Čím menší je údaj, tím spíše je pila určena pro hrubé práce.

Pokud vám jde o nařezání prken na výrobu kompostéru a podobně, bude pro vás dobrá pila s větší hrubostí zubů. Při dělání čepu či řezání po vláknech, budete naopak potřebovat pilu co nejjemnější. Jedná se o pravidlo, kterým je dobré se pro začátek řídit, nikde totiž není psáno, že například rámová pila má daný počet zubů na palec. Vždy záleží na použitém listu, který může mít různou jemnost a použití.

U mnohých pil je také samotné použití či jemnost listu skryta v názvu. To platí například o čepovce. Jedná se o pilu s větším počtem zubů a je tak vhodná na řezání i podél vláken dřeva. Používá se hlavně na vytváření čepů potřebných na spojování dřeva. Ty musejí být velmi přesné a vlákna se nesmí při řezu trhat. Na jemnější činnosti vám dobře poslouží lupénkové pila. Její list je tak jemný, že je tato pila oblíbená i u modelářů.

Opakem těchto pil může být například rámová pila na dřevo. Má většinou velmi hrubý list a slouží tak na hrubou práci se dřevem. Nenechte se ovšem zmást názvem „rámová“, ten neříká nic o jemnosti listu, ale o tvaru pily, do které lze klidně uchytit i jiné listy jako například v případě rámové pily na železo. Mezi nejuniverzálnější pily patří pila ocaska, která se hodí na drtivou většinu prací, které běžný domácí kutil vykonává.

Jak vybírat pily na zpracování dřeva
Jak vybírat pily na zpracování dřeva (Zdroj: )
Jak vybírat pily na zpracování dřeva
Jak vybírat pily na zpracování dřeva (Zdroj: )
Jak vybírat pily na zpracování dřeva
Jak vybírat pily na zpracování dřeva (Zdroj: )

Když už síly nestačí

Nejen pro profesionály, ale také pro domácího kutila, je dnes za dobrý peníz dostupné řešení v podobě elektrického pohonu. A nejedná se vždy o horší řešení. Mezi nejpoužívanější pily patří pokosová pila, přímočará pila a okružní pila. Kromě toho že i zde platí výše napsané tvrzení o jemnosti listu či kotouče, je nutné všímat si i jiných aspektů, protože nám elektrické pily dávají více možností než ty ruční.

Musíme si všímat také výkonu, rychlosti kmitu a bezpečnostních a ochranných prvků. Ruční pilu v případě potřeby zastaví každý, ale u elektrické toto pravidlo spíše neplatí, a i přestože vám bude trvat několik vteřin pilu zastavit, bude to díky rychlosti pily stačit na pořádný úraz.

Všechny výše zmíněné pily mají někdy i v základní výbavě různé listy s odlišnou jemností zubů. Obecně se ale spíše setkáte s tím, že okružní pilou budou prováděné byť přesné, ale hrubší práce a s pilou přímočarou zase přesnější a jemnější práce. Oproti okružní pile má totiž ta přímočará pomalý řez, a proto delší řezy provádíme okružní pilou.

Protože je dnes toto nářadí velmi variabilní a výrobci nabízejí mnoho příslušenství, je velmi vhodné informovat se o možnostech daného kusu a zjistit si o něm vše, co od stroje požadujeme. Například možné dokoupení a jednoduchost výměny listu či kotouče, také se zaměřte na bezpečnostní prvky a u přímočaré pily se optejte na možnosti nástavce proti vylamování třísek.

Vyplatí se akumulátorové provedení?

Tato otázka potrápí nejednoho spotřebitele. Obecně je lepší mít akumulátorové nářadí od jednoho nebo maximálně dvou výrobců. Tím je zajištěna kompatibilita baterií a nabíječek. V některých případech je těžké tohoto docílit, protože každého hned nenapadne, co bude potřebovat například za dva roky.

I proto je vhodné kupovat bateriové nářadí od na trhu stabilního prodejce. Ti mají většinou rozsáhlé portfolio svých výrobků nejen pro domácí kutily. Nevýhodou tohoto řešení je bohužel vždy vysoká cena v poměru k výkonu. Proto tuto koupi vždy řádně dopředu zvažte.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 28. 7. 2017, Autor: