reklama

Zahrada v červeném

Volba barev květů rostlin může být pro mnohé také cestou, jakou se vydat při zakládání a budování zahrady. Každý z nás má svou oblíbenou barvu a ta vždy láká jeho pozornost. Tomu může být podřízen i výběr okrasných rostlin například již při jejich nákupu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahrada v červeném

Hvozdík bradatý (Dianthus) rozdává červenou barvu hned v několika nejrůznějších odstínech, navíc  má například květy s bílým lemem, nebo naopak s bílým středem, pak tedy na temné červeni tyto detaily ještě více vyniknou.

Proskurník (Althea rosea) známější jako topolovka neboli slezová růže nám nabídne své květy v temných odstínech červené až po světlé do růžova. Rostlina dosahuje celkové výšky až kolem 2 metrů a vytváří jak jednoduché, tak plné květy. Často je jeho výsadba v zahradách využívána k zakrytí nevzhledných zdí, ale také jako květinové pozadí do záhonů. Kdoulovce (Chaenomeles), nízké keře původem z Číny a Japonska našim zahradám také mohou nabídnout červenou barvu na svých květech. Kdoulovce jsou jako okrasné dřeviny k využití opravdu mnohostranné. Pěstovat je můžeme jako solitéry okrasné květem i plody, také například jako rostlinu pro živé ploty anebo jako půdopokryvnou dřevinu.

Sytě červenými květy se může pochlubit odrůda Nicotiana sanderae “Nicki Red“ okrasného tabáku dorůstající výšky mezi 30 a 40 cm. Květy jsou na těchto rostlinách velmi hojné a krásně vonící. Mají však nevýhodu, jsou jedovaté.

I mezi popínavými růžemi najdeme odrůdy kvetoucí červeně, například odrůda Paul’s Scarlet Climber, patřící ke stále kvetoucím ramblerům má nádherné teple červené květy. Vyžaduje na živiny bohatou a dobře propustnou půdu. Počítejte s umístěním tam, kde se může dostatečně rozrůst.

Jiřinky v červené barvě květu jistě upoutají pozornost v každém záhonu a na každé zahradě. Před prvními mrazíky však již musí být jejich hlízy vyjmuté ze země.

Červené až krvavě rudé pivoňky dříve nesměly chybět v žádné zahradě. Jejich hlavní kouzlo spočívá v bohatosti jejich plných květů, rozložitém růstu a jsou oblíbené taktéž jako rostliny vhodné k řezu. Nejvhodnější dobou k výsadbě pivoněk je konec srpna až začátek září.

Ani červené sedmikrásky dnes nejsou již žádnou zvláštností. Pěstují se jako dvouletky dorůstající výšky mezi 8 a 10 cm. Vytvářejí trsy a každoročně se musejí vysévat, neboť zahradní odrůdy v dalších letech málo kvetou.

Tmavě červené hrozny květů rozkvétají každoročně na meruzalce krvavé (Ribes) v dubnu až květnu. Jedná se o zcela nenáročný keř dorůstající kolem 2 m, který uvítá slunné místo. Své uplatnění najdou meruzalky i jako bohatě medonosné okrasné plotové keře.

Výčtem červeně kvetoucích rostlin na našich zahradách bychom však mohli ještě dlouho pokračovat, což svědčí o tom, že nám jich příroda nabízí opravdu bohatou a pestrou škálu. Stačí si tedy pouze vybrat takovou červeně kvetoucí rostlinu, která se vám bude líbit a bude vhodná k výsadbě právě na vaší zahradě.

Pro milovníky zahrad laděných do žluta bude jistě inspirací náš článek: Zahrada ve žlutém.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 20. 8. 2012, Autor: