reklama

Zahrada v modrém

Pro zahradu opravdu netradiční barva, zvláště proto, že mnozí z nás si myslí, že není až tak mnoho modře kvetoucích rostlin a keřů. Na květech však modrá barva vypadá přímo kouzelně a dobře se kombinuje.

Modré odstíny květin mají tu schopnost zjemňovat ostré a výrazné barvy na rostlinách v okolí. Modrá barva na rostlinách se mění v závislosti na světelných podmínkách- ráno tedy vypadá jinak než v poledne anebo před setměním.

Neopomenutelný v modře kvetoucích rostlinách je zvonek a jeho nejrůznější odrůdy: zvonek klubkatý, zvonek broskvolistý, zvonek maličký. K řezu se hodí spíše zvonek klubkatý, ostatní zvonky ve váze příliš nevydrží. Zvonek broskvolistý může být až 80 cm vysoký. Upřednostňuje slunné místo a lehkou půdu. Zvonek maličký, jak už sám název napovídá je vhodný spíše na skalku. Je to jemný plazivý trpasličí zvonek. Dosahuje výšky do 10 cm. Dobře se mu daří na vlhčím, ale zároveň dobře odvodněném místě.

Ořechokřídlec klandonský častěji nazývaný ořechoplodec je listnatý bohatě kvetoucí a na zimu opadavý keř. Kvete od července do října. Dorůstá výšky okolo 1 m a roste spíš do šířky než do výšky.  Je vhodné jej pěstovat jako přenosnou rostlinu v nádobě anebo zvolíme místo k vysazení na jižní straně zdi, jelikož nesnáší silný mráz.

Nádhernou v různých odstínech modré kvetoucí rostlinou je stračka. Její různě vysoké odrůdy dříve tvořily nedílnou součást téměř každé venkovské zahrady. Je dodnes častou kvetoucí dominantou chalupářských zahrad. Některé květy mají až temně inkoustovou barvu a jiné zase dorůstají až do výše 2 m. Je to trvalka, kterou vysazujeme na plné slunce. Pokud jsme ji umístili na větrné stanoviště, musíme jí poskytnout náležitou oporu.

Chrpa modrá je jemnější jednoletá rostlina známá spíše z okrajů polí anebo cest. Dorůstá výšky až 80 cm, kvete od června do srpna výrazně modrými střapatými květy.

Levandulí dnes v zahradách najdeme spoustu různých druhů. Levandule lékařská, levandule úzkolistá, stříbrná, bílá. Nás však kvůli modrofialovému květu zajímá hlavně ta lékařská. Sbírá se hlavně jako bylina do vonných polštářků a jako odpuzovač hmyzu do šatních skříní. Voní opravdu silně a zvlášť při jemném promnutí mezi prsty nebo v dlani.

Dále z bylin modře kvetoucích vybíráme yzop. Je to bylinná trvalka, méně častá na našich zahradách.  Pokud k sobě vysadíme do čtverce 3 x 3 rostliny, získáme v budoucnu metr čtvereční nádherně modře kvetoucí plochy na zahradě. Je to vlastně polokeř z čeledi hluchavkovitých, kvete od července do září. Yzop lékařský dosahuje výšky 20–100 cm, jeho lodyha je navíc bohatě větvená.  Používá se jako léčivá rostliny k mírnění trávících obtíží.

Příbuzný máku – mákovec velkokvětý – s okouzlujícími velkými hedvábnými květy se žlutým středem vykvétá od června.  Dorůstá asi 1 m výšky a prospívá mu chladnější zastíněné stanoviště. V létě vyžaduje bohatou zálivku.

Také popínavky mají svého zástupce s modrým květem. Je to povijnice – jednoletka šplhající po opoře až do výšky 4 metrů. Má trychtýřovité blankytně modré květy a do srdíčka tvarované listy. Strádá ve stínu.
Z dalších zástupců s modrým květem můžeme jmenovat: pomněnka, pomněnkovec, lupina, hortenzie, brčál, brutnák, len, jaterník, rozrazil a rozmarýn, lobelky, modřence, irisy. Z této pestré nabídky modře kvetoucích rostlin si jistě vybere každý tu pravou právě pro jeho zahradu.

Pokud vás lákají hry s barvami na zahradě, nahlédněte do našeho článku: Zahrada ve žlutém.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 6. 8. 2012, Autor: