reklama

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 30

V přemíře starostí o květiny a zeleninu na záhonech jsme trošku přestali kontrolovat živý plot i soliterní keře listnáčů a jehličnanů. Ty se ale rozbujely! Nyní je nejlepší čas jim dát zase tvar.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 30

Srpen je nejvhodnější měsíc k radikálnímu stříhání jehličnatýchlistnatých keřů, protože větvičky se stačí ještě do podzimu zahojit a nehrozí, že je pak spálí první mrazíky. Dobré je po ostříhání keře ještě přihnojit, aby znovu hustě vyrazily.

Nůžky na stříhání živého plotu by měly mít dlouhé čepele s ostrou špičkou, abyste se snadno dostaly do houští větviček a odstřihli právě tu, kterou potřebujete zkrátit. Na nízký plot stačí nůžky s delšími dobře vyváženými rameny, na vysoké ploty a keře se hodí nůžky s teleskopickou rukojetí, se kterou se země dostanete i do výšky dva až tři metry. Na dlouhé ploty se hodí křovinořezy, projedete s nimi rovným řezem delší plochu. Na výběr máte nůžky ruční, elektrické nebo naftové. Naftové jsou hlučné, k elektrickým ovšem potřebujete dostatečně dlouhý kabel – takže každý si vybere, co se mu na jeho zahradě lépe hodí.

Než začnete živý plot tvarovat, natáhněte si provázky. Jen tak zachováte linii, jak si přejete – z blízka při střihání si ji totiž nemůžete uvědomovat. Začněte vertikálním řezem, to znamená vytvarujte obě strany plotu. Dodržujte mírně kónický tvar – u země bude plot o něco širší, než nahoře. Tak nebudou vrchní větve stínit spodním a všechny se budou rozrůstat hustě. Zvlášť důležité je zachování přístupu světla u stříhaných jehličnanů, ať už jde o smrčky nebo thúje. Jejich větvičky mají totiž horší schopnost regenerace než větve listnáčů. Teprve po srovnání bočních stran zarovnejte horizontální řezem vrchní linii plotu. Vysoké ploty z thújí nebo smrků jsou sice pěkné, přece jen ale nechcete jistě kolem svého domu vytvořit hradbu. Zdravá výška živého plotu je metr až dva metry.

Chcete vytvarovat živý plot do oblouku nebo se dokonce jako Střihoruký Edvard pustíte do stříhání soliterních buxusů či jiných hustých keřů do různých tvarů od koule, jehlanu až třeba po „vysochání“ postavy? Edvard to uměl od oka, ale to rozhodně nezvládne každý. Lepší je si připravit papírovou šablonu, její díly postupně přikládat ke keři a podle ní střihat.

Udržovaný živý plot potřebuje samozřejmě i pravidelné dostřihování, takže kolem něj s nůžkami projdete ještě víckrát, abyste tu a tam odstřihli nějakou neposlušnou větvičku. Zásadní tvarovací řez se ale provádí v létě, nejlépe v podvečer, noční rosa pak zajistí ostřihaným větvičkám možnost se osvěžit.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 2. 8. 2012, Autor: