reklama

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 29

Chystáte se pěstovat kolem zahrady živý plot z jehličnanů? Pár kousků stromků koupíte, ale když jich potřebujete třeba sto, může to být hodně finančně náročné. Navíc pro zahradníka je největší potěšení, když si sazeničky vypěstuje sám.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 29

Právě na vrcholu léta je nejvhodnější doba k řízkování jehličnanů. Proč se do toho pustit? Jednak vás čeká napínavé sledování, jestli se vám podaří vypěstovat nové stromečky. Hlavně ale budete mít pro živý plot všechny stromky stejné. Na rozdíl od semenáčků si totiž řízkované stromky podrží všechny vlastnosti matečné rostliny. Vyberte si tedy strom s pěknými zdravými letošními přírůstky, takový, jaký se vám nejvíc líbí pro další výzdobu vaší zahrady. Počítejte s tím, že se vám možná napoprvé nepodaří všechny řízky zakořenit, raději si jich tedy připravte víc.

Řízkovat můžete smrkyjedle (lépe se množí zakrslé odrůdy), tisy, túje, cypřiše, jalovce, ale i vzácné exotické druhy jako jsou sekvoje nebo ostrolistec kopinatý. Jako matečné rostliny se nejlépe hodí mladé stromy. Na přelomu července a srpna jsou plné mízy a života, proto je tento čas vhodný k odběru řízků. Nejlépe zakořeňují ty, které odeberete z vrcholků a konců větví, kde je soustředěno největší množství látek podporujících růst. Odřezávejte řízky tak, abyste si nepokazili vzhled matečné rostliny, neřežte tedy jen z jedné strany, ale vyberte mladé větvičky z celého stromu.

Řízky je třeba odřezávat ostrým nožem tak, že mladý letošní výhonek odřízneme z loňského letorostu i s patkou – kouskem kůry i s lýkovou výstelkou pod ní. Můžete také řízky trhat ručně, tak se vám podaří dobře získat i patku. Z takto nařezaných řízků odstraňte jehličí od patky nahoru asi i z centimetru až dvou větévky, aby řízky bylo možné snadno zapíchnout do substrátu. Z oholené části odstraníme slabou vrstvičku úzkého plátku  kůry nebo ostrou špičkou nože větvičku nepatrně nařízneme, aby řízek dobře přijímal živiny z půdy.

Připravte si hodnotný substrát ze směsi rašeliny a písku nebo rašeliny, kompostu a perlitu. Právě perlit je na pěstování řízků velice vhodný, neplesniví a udržuje v pěstebním substrátu vlhkost. Řízkům totiž nikdy nesmí vyschnout zemina, pozor ale také na přelití, při kterém by řízky mohly hnít. Do substrátu zapíchejte konce větviček, které předem namočte do růstového stimulátoru. Řízky umístěte pod sklo do miniskleníčku nebo přes ně natáhněte plastovou fólii, aby se udržela potřebná vzdušná vlhkost. Řízky pravidelně roste, nesmí nikdy zaschnout.

Zakořenění jehličnanových řízků trvá poměrně dlouho – kořínky se vytvoří po několika měsících až půl roce. Pak můžete sazeničku přesadit do volné půdy nebo ji dále pěstovat v květináči, až naroste do podoby mladého stromečku. V době zakořeňování můžete občas řízky přihnojovat. Teprve když se kořínky pěkně vyvinou, přesazujeme jednotlivé sazeničky do sadbových nádob. Řízky můžete vysadit i do volné půdy, je ovšem třeba je zakrýt, aby měly dostatek tepla i v noci a v zimě dobře chránit před mrazem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 26. 7. 2012, Autor: