reklama

Barevný svět letniček

Letničky – jednoleté rostliny oblíbené pro krásné živé barvy bohatých květů a především pro svou dlouhou dobu kvetení. Proto také málokdy v našich zahrádkách a zahradách chybějí. Mnohé z nich jsou vhodné k řezu a kytice z nich vložené do prostých váz opravdu dovedou upoutat. Stejně tak nádhernými květy dokážou oživit nejednu terasu nebo balkon. Stačí se jen zorientovat a vybrat ten správný druh pro vaši zahradu či dům.

i (Zdroj: Shutterstock:)
Barevný svět letniček

Tabák křídlatý (Nikotiniana alata) vytváří jak nízké tak vysokorostoucí kultivary. Lze jej vysazovat do skupin i jednotlivě, do řádků i samostatně například do nádob. Kultivar Nikotiniana alata „Grandiflora“ je znám svou nádhernou vůní šířící kolem sebe, zejména ve večerních hodinách. Jeho sazeničky je nutné předpěstovat v květináčích, ven se rostliny vysazují po 15. květnu. Tabáku se zavděčíte slunnou a teplou polohou.

Milovníkům oranžových a žlutých barev lze doporučit kejklířku oranžovou (Mimulus aurantiacus ), která je vhodná do hlinitopísčitých humózních půd. Její předpěstování v domácích podmínkách bývá obvykle náročné, a tak je lépe, pokud si zakoupíte již hotové sazenice, třeba i již kvetoucí, abyste mohli vybrat barvu, která vám vyhovuje. Kejklířka má několik kultivarů. Například kultivar Mimulus aurantiacus „Twinkle“ zahrnuje směs barev červené, růžové a žluté.  Vysadit kejklířku můžete do nižších květinových záhonů, zvláště na vlhčí a mírně zastíněná místa. Uplatnění najde i v truhlících, květináčích na terasáchbalkonech.

Další z oblíbených letniček je gazánie (Gazania rigens ), která je velmi náročná na sluneční světlo. Její květy se totiž otevírají později než u jiných letniček, a to až kolem 10té hodiny dopolední.  Zavírají se kolem 16té hodiny. Velmi podobně se budou chovat i jako řezané květiny ve váze. Tuto kouzelnou oranžově kvetoucí rostlinu můžete vysazovat na obruby záhonů, do skalek i slunných svahů obrácených směrem na jih či k západu. Květy vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Kultivar Gazania rigens “Daybreak Red Stripe“ má kolem květního terče tmavý pruh.

Fiala letní (Matthiola incana) je oblíbenou rostlinou zahrádek spíše našich babiček, je škoda, že se na ni v současnosti tak trochu zapomíná. Je totiž opravdu nádherná a paleta jejich barev je přímo okouzlující. Matthiola incana „Miracle Gold“ je nádherně žlutá, Matthiola incana „Miracle Lavendr“ kvete levandulově modře. Výjimkou nejsou ani odrůdy s růžovými či bílými květy. Pro výsadbu na květinové záhony se hodí jak nízké, tak polovysoké kultivary.  Vyšší kultivary jsou vhodné k řezu.

Krásenka, již samotný název dává tušit naprosto jemnému a neodolatelnému kouzlu této rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Cosmos bipinnatus ke svému růstu potřebuje dobrou zahradní půdu v teplé a slunečné poloze chráněné před větrem, neboť silný vítr jemné rostliny snadno poškodí. Krásenka se používá hlavně k řezu, ten je však třeba provést včas, dokud jsou terčovité kvítky ještě uzavřeny. Ve váze vydrží pak nejméně týden.  Krásná je i ve skupinkách na záhoně.  Kulitvary Cosmos bipinnatus “Senzace“ kvetou bíle a Cosmios bipinnatus „Radiance“ růžově.

K zástupcům letniček s červeným květem patří salvie (Salvia splendens). Nesnáší příliš těžké a mokré půdy, vyžaduje dobrou výživnou půdu a slunnou polohu. Patří k nejoblíbenějším letničkám pro vysazování barevných ploch na záhonech. Cení se její svítivě zářivá barva. Vysazujeme ji (s ohledem na pozdní jarní mrazíky) raději až na začátku června. Její kultivar Salvia splendens „Sizzler“ má tmavě purpurový květ.
Na větších pestrých květinových záhonech z letniček by neměly chybět tyto výrazné ornamenty okouzlujících letniček, protože v krátkém období dokážou vytvořit tu pravou kulisu léta na našich zahradách.

Další typy na využití letniček najdete v článku: Letničky vám zkrášlí zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 7. 2012, Autor: