reklama

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 25

Zahrada je plná barevných květů, ale pořád vám něco trochu chybí? Možná jste zapomněli vysadit rostliny voňavé. Vůně totiž přidává typické české zahrádce další rozměr, který k ní neoddělitelně patří.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 25

Zatímco jaro patří hlavně voňavým keřům – šeříkům, lýkovcům, kalinám a meruzalkám, v létě a na podzim vám mohou vonět záhony pod oknem, keře u plotu i truhlíky na parapetu nebo u altánku. Pokud ale opravdu chcete, aby rozkvetlá zahrada voněla, vybírejte odrůdy opatrně – zvláště šlechtěné hybridy často vůni ztrácejí. Málokdy kupujeme sazenice v květu, letničky a dvouletky spíš vyséváme, takže je lepší se dotázat odborníka, jestli květy budou kolem sebe šířit příjemný odér.

Růže, královny letní zahrady
Nejvíc voní ty nejskromnější – přírodní původní druhy, většina záhonových keřů, ale i popínavek s bohatými remontujícími květy během šlechtění o vůni přišla nebo jim zůstal jen slabý nádech. Pokud máte kousek přírodní zahrádky s volně rostoucími keři, nezapomeňte na růži šípkovou – nejen pro jemnou vůni, ale také pro sklizeň šípků. Jako živý plot nebo předěl zahrady se hodí intenzivně vonící růže svraskalá, kvete ovšem jen jednou v časném létě. Zajímavou variantou tak může být doplnění růže svraskalé několika keři růže vinné, která skrývá aroma i ve žlázkách na listech a zejména v podvečer po zálivce intenzivně voní po jablkách.

Na záhonech a ve skalkách
Zatímco na jaře se vonné kvítky fialekkonvalinek skromně krčily v trávě nebo ve vlhkém stínu stromů, léto voní opravdu všude. Na záhonu s vysokými rostlinami jistě nezapomenete vysadit cibule lilií, jako jedna z prvních vonných dvouletek vykvete „zimní fiala“ – chejr vonný. Záplavu barevných květů během celého léta nabídne u jednoduché opory popínavý hrachor vonný. V pozdním létě až do podzimu budou vonět dvouleté vysoké floxy – plamenka latnatá, tradiční květina našich venkovských zahrad, výborně se hodící také k řezu do bohatých barevných kytic. Součástí typických venkovských záhonů je také rezeda vonná a fiala dvourohá, trochu exotiky vnese do zahrady tabák křídlatý, jehož aromatické květy se otevírají navečer, kdy začne silně vonět také dvouletka večernice vonná. Nesmíme zapomenou ani na trvalky, které nabízejí vůni nejen v květu, ale i v listech. Řada z nich se bude vyjímat jak na záhonku pod kuchyňským oknem, tak v truhlíku nebo mezi kameny skalky. Takových je mnoho bylinek – máta, routa, mateřídouška, šalvěj, bazalka (u nás se pěstuje jako jednoletá), rozmarýna a samozřejmě levandule, která vám může vykvést dvakrát během léta a časného podzimu, pokud první květy ostříháte.

Vůně na oknech
Určitě si přejete, aby vám vůně zavanula také do pokoje. I truhlíky tedy můžete osázet úplně nebo částečně aromatickými rostlinami. Vděčná je zde již zmíněná levandule a další bylinky, protože ty zároveň odpuzují hmyz. Pro milovníky pelargonií jsou tu odrůdy s listy, které kolem sebe šíří jemnou kořeněnou vůni muškátového oříšku. Na doplnění kvetoucích truhlíků se dobře hodí také skromná aloisie trojlistá, která se u nás pěstuje jen jako pokojový nebo balkonový keřík. Nemá nápadné květy, ale její listy krásně voní po citronech. Listy si můžete nasušit na lahodný čaj s citronovou příchutí, který zklidňuje psychiku, uravuje činnost plic a zažívacího traktu a omezuje množení chřipkových virů.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28. 6. 2012, Autor: