reklama

Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 24

Je léto, zahrada nám kvete, občas něco zastřihneme, občas dosadíme, v užitkové zahradě sklízíme, jinak ale ponecháváme záhony jejich přirozenému životu. Nepokojná duše zahradníka ale jistě zatouží zvlášť o dovolené po něčem novém. Co takhle oživit venkovskou zahradu vodní plochou?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 24

Jezírko se zčeřenou hladinou s odrazem slunce, měsíce a hvězd zkrášlí každou zahrádku, dokonce i když je docela malé. V módě jsou sice bazény, v okrasné zahradě tvoří ale spíše nesourodý prvek, takže nejlépe je modrou chemicky upravovanou vodní plochu na koupání umístit tam, kde je co nejméně na očích. Zato jezírko, ke kterému se budou slétat ptáci a vážky, zahnízdí se žába a především v něm pokvetou lekníny nebo stulíky, to je pro venkovský styl zahrady to pravé. Jaké jezírko zvolit?

K čemu slouží
Koupací jezírka jsou pro ty, kdo mají opravdu dost místa, abyste udrželi přirozený biotop tak, že voda bude stále krásně čistá, musí být jezírko alespoň 30 m2 velké a ve třetině na koupání hluboké 1,5 – 2 m. Můžete ho umístit třeba hned pod terasu u domu, odkud si pak pohodlně odskočíte osvěžit tělo. V konceptu venkovské zahrady ale může takové jezírko být umístěno kdekoliv tam, kde dotvoří harmonii přírodního prostředí. Jezírko by mělo být osázené a modelované tak, aby v něm docházelo k ekologickému samočištění. Někdy se to ovšem nepodaří, někdy jsou starší jezírka přece jen již zanesená, takže je třeba použít filtraci.

Jezírka pro rybičky už tak velká být nemusí, pamatujte ale, že ryby rostou a potřebují svůj životní prostor. Pro pár drobných slunek nebo karásků ale stačí třeba jen 6 m2 plochy, uprostřed ovšem musí mít hloubku 1,5 – 1,8 m, aby zde ryby našly chladnější vodu v horkých dnech a v zimě přežily pod ledem u dna. Pro rybičky je nutné udržovat kvalitu vody pomocí filtrace a v neprůtočných nádržích s minimální obměnou vody je nutno použít vzduchování.

Okrasná jezírka mají nejširší možnosti umístění i velikosti. Ta větší by měla pěkně splynout s okolním terénem, z hlediska přirozeného přírodního vzhledu zahrady, ale také pro pohodlné zásobování vodou je pro ně nejlepší místo v nejníže položeném místě. Proč ale nemít maličké „horské“ jezírko třeba ve skalce? Nebo využít různé nádoby a vytvořit miniaturní jezírka na terase nebo na balkoně? Důležité je osázet jezírko vhodnými rostlinami, kterým bude vyhovovat hloubka a velikost vodní plochy, přidat rostliny bahenní na okraje do mělčin a do břehů vysadit vhodné vlhkomilné druhy. Pak bude dojem úplný. Filtrace se bude odvíjet od velikosti, způsobu zásobování vodou a odvodu vody přebytečné. Vždy je lepší se poradit s odborníkem.

Materiály na stavbu jezírek
Betonová jezírka se dnes moc nestaví, zejména ne ta velká. Problém s praskáním a prosakováním betonu je totiž i při všech moderních materiálech značný. Přesto beton nezatracujme – vybetonovat malé jezírko ve skalce nebo uprostřed záhonu je často jednodušší, než promýšlet na takovém místě osazení fólií. Může vám pak sloužit několik let, později není velký problém ho buď prostě zahrnout zeminou a místo osázet, nebo beton rozbít, odstranit a udělat jezírko nové.
Fóliová jezírka patří dnes k nejoblíbenějších, umožňují vytvoření individuálního tvaru a více méně libovolné velikosti. Založení je ovšem poměrně náročné, u velkých ploch je třeba fólii svařovat, což je práce vysloveně pro odborníky. Nabízí se různá kvalita fólií za odstupňovanou cenu, ty levné ovšem nebudou mít dlouholetou životnost a oprava je dosti problematická. Stavba fóliového jezírka je zkrátka záležitost pro zkušené a zdatné. Můžete si ji ovšem vyzkoušet na malé ploše – vytvořit si pro letošek malé jezírko, které v příštích letech rozšíříte nebo přemístíte jinam. Vždyť nepokojná zahradníkova duše má ráda nějakou tu změnu.

Plastové nádrže mají mnohaletou životnost, odolávají prorůstání kořenů i hlodání a tunelování hrabošů. Hloubka nádrží bývá okolo jednoho metru, velikost je zhruba od 4 m2 do 10 m2 u malých jezírek, můžete mít ale opravdu velké nádrže, vyráběné třeba i na individuální objednávku zákazníka. Mohou mít hlubokou „koupací“ část a mělčí pro rostliny, hlubší vodu pro ryby a podobně. Osazení nádrže do země vyžaduje dobrou přípravu, pak už je ale s plastem poměrně málo práce, zvlášť když si pořídíte dobrou filtraci. Počítejte s tím, že plast by měl být ve všech místech ochráněný před dlouhým slunečním svitem, jinak se rozpaluje, voda se přehřívá a nechráněná místa se stávají nebezpečnými třeba pro vaše domácí mazlíčky – mohou si tu popálit tlapky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 21. 6. 2012, Autor: