reklama

Květiny na balkony a do okenních truhlíků

Dříve běžné zvyky jako sušení prádla na balkonech anebo v oknech pomalu mizí a naše balkony a okna se stávají oázami krásných květin . Takovéto pěstování květin je ideální pro ty z nás, kteří nemají zahradu a chtějí mít alespoň kousek přírody denně na očích.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Květiny na balkony a do okenních truhlíků

Třeba právě z rostlin pěstovaných v nádobách můžeme vytvořit kouzelná zákoutí na terasách nebo větších balkonech. Okenní truhlíky zase mohou rozzářit pochmurnou šeď leckteré fasády domu a květináče rozestavené na vstupních schodech do domu nám zase navodí středomořskou atmosféru. Samozřejmě do každé nádoby a pro každé místo jsou vhodné jiné rostliny. Nádoby nám taktéž umožní pěstovat rostliny, které by v otevřeném prostoru zahrady neprospívaly.

Další možností jsou stromky, které také v zakrslé formě můžeme umístit do truhlíku ale spíše do větších přenosných nádob. Stejnou službu pak odvedou třeba i vyšší trvalky anebo rostliny pěstované na kmínku. Nádoby, ve kterých je pěstujeme, můžeme osadit ještě nízkými nebo převislými letničkami jako jsou třeba lobelky, verbeny nebo milionbells a hotový zázrak je pak na světě. Zakryjí holý a méně vzhledný spodek a nabídnou pohled na další barevné plochy.

Již při nákupu rostlin je potřeba myslet na to, že některé rostliny nejsou mrazuvzdorné. Na zimu tedy budou vyžadovat přenesení do bezmrazých prostor.
Velmi zajímavě působí vysazený mračňák jako stromeček, nebo francouzská kopretina. Ať už vyberete pro svůj květinový truhlík třeba verbeny, ageratum, petúnie anebo plektrantus v kombinaci s kampanulami či gazániemi, jistě vás pohled z vašich oken přes tuto květinovou nádheru v truhlících potěší na oku i na duši.

Stejně tak při pořizování nádob byste měli jejich výběr přizpůsobit podmínkám, které vyžadují rostliny, jež jste si naplánovali pěstovat. Ještě před zakoupením byste měli vědět, kde budete květiny v nádobách umisťovat, zda mají stát venku, v domě, na krytém místě atd. Dekorativní velké nádoby vypadají velmi dobře, pokud jsou osázeny třeba jen různými druhy zelených nekvetoucích rostlin.

Rostlinám bude vyhovovat humózní výživná půda, protože z jejího malého množství budou muset vyživovat rostlinu po dlouhou dobu. Běžná zahradní zemina se pro tyto účely nehodí, jelikož v nádobách se z ní brzy stane kompaktní neprodyšná hmota, kysne a začne produkovat škodlivé bakterie. V prodávaných pěstebních zeminách nenaleznete žádná semena plevelů a to samozřejmě ušetří čas. Při vysazování rostlin do květinových truhlíků je lepší využít rostliny již kvetoucí a dostatečně vrostlé, abychom si lépe udělali představu o tom, jak bude výsledné osazení působit.

Pokud zohledníte všechny tyto podmínky, pak už bude řada na vás, abyste popustili uzdu své fantazii a vybrali rostliny, které budou lahodit vašemu oku i oku návštěv přicházejících k vám domů.

Balkon plný květů jako u sousedů v Alpách

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18. 5. 2012, Autor: