reklama

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19

Mšice, puklice, bělásci a jejich housenky, slimáci, to je neplecha drobná, zahradník s ní bojuje mnohdy často s lupou a pinzetou, ale prostředků je celkem dost. Navíc koho trápí zahubit plzáka španělského, který u nás v přírodě vůbec nemá co dělat? Krtek s hebkým kožíškem, to je ovšem něco docela jiného.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 19

Hromádky vyhrabané zeminy, objevující se zejména po ránu uprostřed trávníkůzáhonů, signalizují zahradníkovi na první pohled, že se u něj zabydlel krtek obecný, jeden z asi třiceti druhů rodu krtek, rozšířených s výjimkou krajin pokrytých ledem prakticky po celé planetě. Zahradníka pojme zlost a hrůza – zbavit se krtka totiž není vůbec snadné. Buďte k němu ale trochu smířlivější, to, že se mu u vás líbí, znamená mimo jiné, že vaše zahrada je zdravá, žije v ní pod zemí i nad zemí mnoho žížal, larev, brouků, slimáků, drobných žab a myší, kterých krtek dokáže zkonzumovat každý den tolik, kolik sám váží. Zatímco vy honíte krtka, on se vám stará o likvidaci jiných škůdců, takže by se skoro chtělo říct: Nech krtka žít. Skoro… Nebýt totiž těch krtin.

Nejhůř to odnáší trávník

Krtek si několik decimetrů pod zemí vytváří systém chodeb, jednak obytných, jednak zásobovacích. Lov pod zemí mu ale nestačí, zejména v noci se vydává na povrch na slimáky a jinou havěť a po sobě nechává ony pověstné hromádky, které zároveň fungují jako ventilace v chodbách. Zahradníka asi nikdo nenaučí milovat krky, přesto se málokterý odhodlá je vraždit. Ani by to nebylo správné, krtek je opravdu podzemní zahradní policie, jeho užitečnost vyrovnává zápolení s krtinci. Metod, co s nimi udělat, se každoročně objevuje skoro tolik, co krtin samotných. Zvlášť majitelé pěstěných trávníků si rvou vlasy zoufalstvím. Nezbývá než smířit se s tím, že krtka (či spíše krtčí rodinu) ze zahrady trvale nevyženete. Vrátí se, nebo je vystřídá nový. Všelijaká pískátka, ať solární či bateriová, větrníčky nebo plastové lahve na tyčích, páchnoucí odpuzovače v podobě syrečků, kočičích výkalů, rybích hlav nebo zakoupených aromatických kuliček nastrkaných do děr – vše má účinek jen krátkodobý. Celkem spolehlivě pomůže na několik týdnů přípravek Mauwurf Stop, biologicky odbouratelné nejedovaté granule, které se sypou do děr. Nejnovějším hitem je pak hnojivo na trávník odpuzující krtky. Používá se jednou měsíčně, dodá trávníku potřebné živiny a jeho součástí je zeolit, drobné krystalky nasáklé aromatickou látkou, která krtky donutí se vystěhovat. Zároveň zeolit pomáhá provzdušňování trávníku a protože váže velké množství vody, reguluje přísun vláhy a hnojiva ke kořenům. Na reklamu nedejte – definitivně vás ani tento přípravek krtků ze zahrady nezbaví, určitě ale pomůže od jara do podzimu, kdy krtince hyzdí vaši travnatou chloubu.

Co krtky v záhonech

Trpělivý zahradník usedá k čerstvé krtině, čeká, až krtek vykoukne (prý je to v liché hodiny, jenže co ví krtek o letním čase…) a odchytí ho do zavařovací lahve. Pak se vydá na procházku do polí, daleko, předaleko od svého ráje květinzeleniny černouška vypustí, laskavě ho pohladí po hlavičce a doporučí mu, ať žije tady, protože se mu tu určitě bude líbit. Pár dnů bude mít nejspíš pokoj, pak si mazlíček najde cestu zpět nebo ho nahradí jiný. Tak se daří i méně trpělivým, kteří líknou pasti, do kterých se krtek chytí živý (nehumánní vraždící pasti přece na to miloučké zvířátko nepoužijete…). Pak je tu další „zaručený“ prostředek – dýmovnice, které do chodbiček rozšiřují ricinový olej. Neškodí nijak přírodě, ale krtkům vytvoří v chodbách kluzký povrch, kudy nemohou projít. Výborný nápad, pád méně zdatných jedinců to určitě odradí. Jenže – ti odolnější se prostě pustí do vyhrabání nového labyrintu, proces je tak nutno poměrně často opakovat, než (snad) krtky ze zahrady (na čas) opravdu vyženete. Co doporučit? Krtiny v záhonech denně zašlapávat a znepříjemňovat tak krtkům život. Zkoušet granule, dýmovnice, pořídit si kocoura – lovce (upřednostní sice myši, ale krtek mu občas také padne za oběť). Naučit se zeminu z krtin v trávníku, krásně nakypřenou a plnou živin, používat do květináčůtruhlíků. Prostě s krtky žít. A nezapomeňte na příslušná diskusní fóra přidat nějakou svou zaručenou radu – každý bojovník s krtkem si rád osvěží život zkoušením něčeho nového.

Začali jste náš seriál číst až teď? Nevadí, zde jsou všechny předchozí díly:

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 1
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 2
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 3
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 4
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 5
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 6
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 8
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 9
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 10
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 11
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 12
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 13
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 14
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 15
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 16
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 17
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 18

Text: Gabriela Koulová
Foto: CC BY 3.0/Zoph, CC BY 3.0/PRA, essexmoles.co.uk, naturgut.de, biozahrada, zpabrno

Publikováno: 17. 5. 2012, Autor: